Jump to content

4 Yıllık Üniv. Mezunları Askerlikte Hangi Kademede

MasterTR
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Bu Sene Mezun Oluyorum 4 Yllık Üniv Bitirenler Askerliğe Hangi Rütbe İle Gidiyorlar Ben Askerliğimi Devamlı Yapmak Niyetindeyim.Devamlı Yaptığımı Var Sayarsak En Fazla Hangi Rütbelere Ulaşabilirim ? Bu Konu Hakkında Bilgilerinizi Alabilirmiyim?

[quote name='carizma47' date='09 June 2011 - 14:54 ' timestamp='1307631261' post='1026742']
başarılı oldukça yükselirsin baya
[/quote]
Hangi Rütbede Gideceğim Konumu Dikkatli Okuyarak Bakarsan Sevinirim.

Kısa dönem gidersen en çok çavuş olursun. Uzun dönem gidersen, acemi birliğinde öğrenci asker niyetiyle eğitim görür sonra Asteğmen olarak birliğine atanırsın. Bitime son 1 ay kala Teğmen rütbesiyle tezkere alıp yedek subaylığa ayrılırsın. Eğer kalmak sitersen bi sınavı oluyordu sanırım ona giriyorsun ve sonrasında kısa bir eğitim veya okul gibi bişiler olması lazım. Orasını tam bilmiyorum. Ben mezun olduğum bölüm uymadığı için başvuramamıştım. Sonra teğmen olarak devam edip yine yanlış bilmiyorsam Albaylığa kadar yükseliyorsun.

Diğer bir giriş yöntemi de direk sözleşmeli subaylığa başvurmak. Asteğmenlikten başlamak yerine bu sefer daha uzun bir eğitim ve okul sürecinden sonra direk Teğmen rütbesiyle göreve başlıyorsun.

Ve ne şekilde girersen gir harbiyeli olmadığın için hep küçük görülüyorsun. Böylede bi düzen var ordumuzda.

[b]Hayatımı Askerliğe Adamak İstiyorum Bilgisayar Programcılığı Okuduğum İçin Bölümüm Uyuşmuyor Gibi Peki Bölümüm Uyuşmamasına Rağmen Uzun Dönem Yaparsam Hangi Rütbeye Kadar Ulaşabilirim bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi Alabilirmiyim?[/b]

Edited by MasterTR

Sana Kesin bilgiler veriyi aynen Tuğrul üstadın dediği gibi kısa dönem gidersen çavuş olursun uzun dönem gidersen asteğmen 12 ay yaparsın maaşlı son 1 ayında teğmen oluyosun

mülakatlar bide sınavı var kalmak istersen başarılı olursan Teğmen den Albay lığa kadar gidiyosun ama kurmay olamıyosun yani albaylıktan üste çıkma şansın yok general olamıyosun

Askere gidince karar verirsin zaten kalıp kalmayacağına ama kalıcağını pek zannetmiyorum..

[b]Bilgisayar Programcılığı Okuduğum İçin Bölümüm Uyuşmuyor Mu? Bilgisayar Her Sistemde Lazım Olan Bişey Olarak Düşünüyorum.
Tugrul Ustat Bölümüm Uymadığı İçin Söyledi [u]Kafam Ona Takıldı[/u] Acaba [color="#FF0000"]Hangi Bölümler Uyumludur[/color] Uzun Dönem Askerlik İçin?[/b]

Yanlış anlaşılma olmasın. Bölüm seçimi sadece askerliğe subay olarak devam etmek isteyenler için var. Uzun dönem yani Asteğmenlik için herhangi bir bölüm kısıtlaması yok. Tüm üni. mezunları hikayeden bi sınava ve mülakata giriyor. Onun sonucunda kısa yada uzun dönem askerlik yapacan belli oluyor. Uzun dönemde gidersen dediğim gibi Asteğmen olarak yapıp son 1 ay Teğmen oluyorsun ve sonra güle güle diyorlar sana :) Hayır ben devam etmek istiyorum dersen bu sefer bölüm seçimi yapıyolar ki senin bölümüde havada karada kaparlar alakası yok diye düşünme.

Hayatımı askerliğe adayacam diyorsan bence hiç asteğmenliğe girmeden direk sözleşmeli subaylığı araştır ona başvur.

Burayı inceleyebilirsin

http://pertem.kkk.tsk.tr/subay/basvuru1001/aciklamalarsb.htm