Jump to content

*bios Göçtü Yükleme Yapamıyorum

manphis
 Share

Recommended Posts

LG x130 netbookun bios güncellemesi esnasında elektrik kesildiği için biosu silindi. Bazı notbooklar için kısayol tuşları ve flash diskten bios dosyası ile kurulum anlatılmış ancak lg için bulamadım. Bilgili kişilerden yardım bekliyorum.Hp, lenova, asus için benzer yollar mevcut lg için de yapılabilir mi biosu sıfırdan yazabilirmiyiz?

Servise götür anakart yanmış vs. gibi çözümsüz yorumlar yapacak olan kimseler yazmasın çünkü benzer olay yaşayan bir çok insana yardımcı olabiliriz.

Windowsa ulaşamıyorsun yani.
az forumlara baktım bi dene istersen .
pili şarjı çıkart 60 saniye açma tuşuna basılı tut ve basılı tutarken şarj ve pili tak. sistem açıldığında düzelebilrmiş. saçma geldi ama denemeye değer.

bi siteden aşırdım:[quote]Uzun süredir bir problem çıkmamıştı diyordum tam LG X130 Netbook um arıza verdi, o kadarda araştırmıştık hatta makale yazmıştım LG X130 hakkında Burdan okuyabilirsiniz. Üç ay önce aldım akşam eve geldim çantadan çıkardım açılmıyor şarja takayım dedim şarj ışığı yeşil yandı oysaki turuncu yanması lazımdı, power tuşuna bastım ışıklar söndü, pili çıkarıp çalıştırmayı denedim şarj cihazı ile tekrar aynı hatayı verdi. Problemin pilden kaynaklanmadığını anladım. biraz araştırdım konuyu şuna ulaştım LG X130-120 ve 110 serilerinde BIOS update sorunu oluyomuş ve Laptop açılmıyormuş bu sorun LG lerde kronik sorunmuş firmware güncellemesi gerekiyormuş. açılmayan bilgisayara güncellemeyi birtek servis yapar (: Anakart üzerindeki Bios sökülüp yapılması lazım bende Electro Word'e cihazı verdim sorunuda anlattım 15 gün içinde dediler bide şunu diyim Electro Word müşteri hizmeti çok iyi değildir umarım cihaz saglam ve eksiksiz gelir daha önce Acer vermiştik adamlar ekran sorununu yapıyo ama kamera çalışmıyo en son yeni laptop verdiler başka marka böyle saçmalık bir tek Türkiye'de olur zaten. Benim sorunuma gelelim bu sorun yazılımsal bir sorunmuş. aslına bakarsanız Netbook markaları üzerine bir daha araştırma yapacağım bana sorarsanız arabada mercedes neyse Laptop ta Lenovo odur. IBM ürünü nede olsa bence en baba laptop yeryüzündeki LG Çin malı gerçi kalitesiz değil ama bu kronik sorunu yüzünden gözümden düştü herkese önerirdim LG X130 artık önermiyorum.
[/quote]

Edited by fujikoki

1,bilgisayarı kapat , gücü kes ,kasayı aç , genelde anakartlarda 3 adet yan yana pin vardır yakınında bir yerde cmos ,cmos clear , cmos reset ... yazar.
bu pinlerden 1 ile 2 yi kısa devre yapan bir cumper vardır.
bu cumper ı çıkarıp 2 ile 3 ü kısa devre yapacak şekilde tak , kasaya güç ver ve aç, pc açılmayacak kapat, gücü kes, tekrar cumper ı 1 ile 2 ye tak kasaya güç ver ve aç

2,bios pilini çıkar ters tak pc yi ac açılmayacak kapat pili normal tak ac açılacak

3,yeni anakartlarda cmos reset düğmesi vardır basılı tut

4,bios pilinin + - uçlarının temas ettiği uçları pil yuvasında kısa devre yap

5, bios pilini değiştir

Edited by kalelibilişim

[quote name='kalelibilişim' date='11 June 2011 - 03:45 ' timestamp='1307763955' post='1027586']
1,bilgisayarı kapat , gücü kes ,kasayı aç , genelde anakartlarda 3 adet yan yana pin vardır yakınında bir yerde cmos ,cmos clear , cmos reset ... yazar.
bu pinlerden 1 ile 2 yi kısa devre yapan bir cumper vardır.
bu cumper ı çıkarıp 2 ile 3 ü kısa devre yapacak şekilde tak , kasaya güç ver ve aç, pc açılmayacak kapat, gücü kes, tekrar cumper ı 1 ile 2 ye tak kasaya güç ver ve aç

2,bios pilini çıkar ters tak pc yi ac açılmayacak kapat pili normal tak ac açılacak

3,yeni anakartlarda cmos reset düğmesi vardır basılı tut

4,bios pilinin + - uçlarının temas ettiği uçları pil yuvasında kısa devre yap

5, bios pilini değiştir
[/quote]

Netbooktan bahsediyorum sağolun

[quote name='manphis' date='10 June 2011 - 23:17 ' timestamp='1307747821' post='1027567']
LG x130 netbookun bios güncellemesi esnasında elektrik kesildiği için biosu silindi. Bazı notbooklar için kısayol tuşları ve flash diskten bios dosyası ile kurulum anlatılmış ancak lg için bulamadım. Bilgili kişilerden yardım bekliyorum.Hp, lenova, asus için benzer yollar mevcut lg için de yapılabilir mi biosu sıfırdan yazabilirmiyiz?

Servise götür anakart yanmış vs. gibi çözümsüz yorumlar yapacak olan kimseler yazmasın çünkü benzer olay yaşayan bir çok insana yardımcı olabiliriz.
[/quote]
Dostum gezinirken sorununu gordum topicte. Yalnış anlama ama sadece sorununa çözüm olsun diye yönlendirmeye çalışıyorum seni.
Eğerki makinen Bios ekranına kadar gelip boot seçeneğine gelebilseydi, Floppy veya flash disk ile boot edip biosunu tekrar güncelleyebilirdin. Fakat makine direk siyah ekrandaysa. Ve açtığında sadece siyah ekranda kalıp fan dönüyorsa senin yapabileceğin bişey yok bu durumda. Bende kendi çapımda donanımla ilgilendiğim için rahat bi şekilde cewap verebiliyorum sana bu tür sorunlar yaşadım çoğu zaman. He ben makinemi çökerttim kendim halledeceğim diyorsan onunda yolu var fakat külffetli ve masraflı bi yol. Bios programlamak için daha doğrusu eeprom vs tarzı programlanabilir entegreleri programlamak için şemalar var internette elektronik bilgin varsa şema indirir Lpt portundan masa üstü bilgisayarla programlayabilirsin. Ama düzeneği kurmak herhangi bir servise makineni goturup yaptırmaktan hem daha cok zaman harcatacaktır hemde daha cok maliyetli olacaktır. O yuzden sana tavsiyem. Avrupa yakasındaysan bu tür teknik sorunlarımı çözdüğüm güvenilir bir esnaf arkadaşıma yönlendirebilirim seni kendisi perpada faaliyette..

[quote name='manphis' date='11 June 2011 - 01:58 ' timestamp='1307757492' post='1027578']
Bu yöntemleri denedim bios pili vs vs vs basit değil bios yazma yöntemi istiyorum saol ama çözüm değil bu yazdığın. sadece siyah ekran bios dahi yok ne windowsu
[/quote]

Bios pili çıkarıp takmak sana basit gelmiyorsa bios yazmayı nasıl yapacaksın? Bir bilene götürmen lazım yoksa anakartıda uçurursun akılsızlığına yanarsın.. Akıllıyım diye geçinirken..

[quote name='yasak_ask' date='12 June 2011 - 21:43 ' timestamp='1307915033' post='1028750']
Bios pili çıkarıp takmak sana basit gelmiyorsa bios yazmayı nasıl yapacaksın? Bir bilene götürmen lazım yoksa anakartıda uçurursun akılsızlığına yanarsın.. Akıllıyım diye geçinirken..
[/quote]

netbook u açıp bios pilini çıkartmak çok da kolay olmasa gerek?

madem elektrik kesintisi riskin vardı neden bios güncellemesi yapıyorsun ve bu konuda bilgin olmadığı halde ve neden windows üzerinden yapmıyorsun böyle sorunla karşılaşma diye gerekmedikçe bios güncellenmez zaten şimdi yana yakıla napıcam de sen daha bi bios pilini çıkaramıyosan o makinaya elveda de.

Bilmeyenler yazmasın lütfen!Bilgi kirliliğinden baska bir şeye yaramıyor.Çözüm;
Arkadaşım yapacağın iş şu:Anakartın üzerinde bulunan (entegre kırkayak biçiminde)biosu geçmeliyse çıkart.Değilse o ısıtılarak sıcak havya ile elektronikçiler çıkarır.Ona EPOGRAM yazılımı attıracaksın.Mecidiyeköyde ya da Kadıköyde epogram işi yapanlar var.Yazılım atma 15-20tl.Eğer elektronikçi çıkaracaksa 5-10 tl ona vereceksin.Baska yolu yok bunun...Ya da aynı biosa sahip bir makine bulacaksın.Sağlam makinenin biosunu söküp ona takacaksın.pc acılınca üçan biosunu çalışırken takacaksın.Aküsü biten arabayı başka arabayla çalıştırma gibi..(Bu daÇözümdür ancak pc zarar da görebilir bu yolla)Birinciden şaşma,, araştırdığında benim birinci önerimden başka bu işin çaresi olmadığını göreceksin..

Edited by umit7806

yakınlardaysan hallederim bende etegre yazıcı var şimdi bioslar genelde yeni nesiller 8 bacaklı bios entegredir eski surümler kare şeklindedir cok daha eski sürğm bioslarda uzun 3 cm yakın büyük entegredir arkadaşın dediği gibi 8o yakın bacaklı entegredir gigabytın ve bazı modellerde 2 adet 8 bacaklı entegre vardır gerci onlar kolay cökmezler bazı bios entegreleri bir cımbız ile manuel olarak el yardımı ile sökülüp takılabilir bazılarıda havya vya ısı makinası ile sökülüp takılabilir şayet bilmeyen bir yapmya kalkarsa bios entegresi flaş entegresi gib, yanbilir ama sorun çözülebilir
ben ist okmeydanındayım yerin yakınsa gel sorununun halledeyim..

Edited by vhd99

BIOS silindiyse ne yaparsan yap açamazsım pc yi
sana soyleyim önce aynı model bi pc bulacan ve bıosunu sokup kendi pcne takacan . Sonra sistem açılınca pc açıkken bıosu çıkarman gerekıyo. . Biosu çıkarınca silinen boş biosu takıcaksın ve bıos yazma programını çalıştıracan. Bios yazılınca yeniden başlat hayırlı olsun.

Aynı sorun benimde başıma masaustu pcde geldi ancak aynı model anakart bulamadığım için kart evde yatıyo oyle. Aynı marka ve model bulursan yapabilirsin ancak kolay gelsin.
:)

Edited by neco_06

• 1 ay sonra...

neyse sorunu kökünden çözdüm pc çalışıyor olsa 200 ederdi parça parça sattım 400 ü geçti hala parça var elimde :D

Bazı arkadaşlara özellikle teşekkür ederim yardım edecek cevaplar yazdılar bazıları ise kendi egolarını tatmin etmeye çalıştılar bu sebepten forumlarda çok kavgalar oluyor bilmediğimiz konulara cevap vermeler, dalga geçmeler falan filan. Sonuç olarak işin çözümünü aramaktayız geçmişe birşey yapamayız. Evliya falan değil kimse elektrik kesileceğini tahmin edemezdi zaten bios güncellerken pc den olduk ancak yapılmasının külfetli ve zahmetli olduğunu öğrendik masa üstü pc olsa çok kolaydı ancak netbook denen saçma icatta problemli. İki kat fiyata satmış oldum bu sayede iyi bile oldu :D teşekkürler

• 2 years yıl...

Servise ******ür anakart yanmış vs. gibi çözümsüz yorumlar yapacak olan kimseler yazmasın çünkü benzer olay yaşayan bir çok insana yardımcı olabiliriz.

Arkadaslar, LG X300-L.ARW4T  xp'ye cevirmek isterken. Bios ekranım

Pres <F2> to enter SETUP, <F12> for PXE Boot
 bölümünde kaldı. Daha öncesinden defalarca Biosa girip ayarlarını kurcalamıstım en son kurcaladıktan sonra yeniden baslatınca bu ekranda kaldı. F2 ye basınca işlemiyor. f12 de işlemiyor. Bende baştan X300-L.ARW4T bios kurmaya karar verdim. Ama biosunu bulamadım. Bu konularda birileri yardımcı olursa sevinirim.
Saygılar.