Jump to content

Ttnet Ödenmemiş Fatura Faizi Gelmedi?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

4gb kotalı ttnet abonesiyim. geçen mayıs ayında kotayı baya aştım ve 53 tl fatura geldi. bu faturayı ödemedim bir dönem geçikti yani. şimdi de haziran ayının faturası 29.50 tl geldi.gecikme faizi niye haziran ayının faturasına yansımadı? aylık %2 faiz olduğuna göre 29+12 tl civarı faiz olması gerekmezmiydi? çok sonraları bu faizler çok aratarak geliyormuş bundan endişeleniyorum. bilgisi olan yardımcı olabilirmi?

Mayıs ayının gecikme faizi mayıs ayının fatursına yansır. Yani siz o faturayı ödemek istediğinizde faizi o fatura üstünden alırlar. Muhtemelen 53 tl den azcık fazla ödiceksiniz.

Edited by yasak_ask

[quote name='yasak_ask' date='21 June 2011 - 00:00 ' timestamp='1308614459' post='1033010']
Mayıs ayının gecikme faizi mayıs ayının fatursına yansır. Yani siz o faturayı ödemek istediğinizde faizi o fatura üstünden alırlar. Muhtemelen 53 tl den azcık fazla ödiceksiniz.
[/quote]

saol kardeşte mayıs ayının faturasını öderken banka gibi memurun hesaplayıp alması pek mantıklı değil. kaldıki fatura bilgilerinde yazıyor; gecikme faizi bir ay sonraki faturaya yansıtılır diye. ne olursa olsun ya. amann.. :) başka konu olmakla birlikte bankaya taksitim var onuda 3 gün gecikmeli ödedim. bir sonraki aya yansıtılır demişti memur faizini. hesap özetlerine baktımda buna değinilmiş ama gecikme faizi sıfır yazılmış. yani ondan da alınmamış. böyle iyide sonrasında katlayarak gelirlerse o kötü :)

[quote name='abdülhey' date='21 June 2011 - 08:38 ' timestamp='1308645481' post='1033075']
saol kardeşte mayıs ayının faturasını öderken banka gibi memurun hesaplayıp alması pek mantıklı değil. kaldıki fatura bilgilerinde yazıyor; gecikme faizi bir ay sonraki faturaya yansıtılır diye. ne olursa olsun ya. amann.. :) başka konu olmakla birlikte bankaya taksitim var onuda 3 gün gecikmeli ödedim. bir sonraki aya yansıtılır demişti memur faizini. hesap özetlerine baktımda buna değinilmiş ama gecikme faizi sıfır yazılmış. yani ondan da alınmamış. böyle iyide sonrasında katlayarak gelirlerse o kötü :)
[/quote]

TTNET böyle şeyleri es geçmez alacaksa fazlasıyla beklemeden alır :D Yukarıda 53 tl nin %2 si 12 demişsin ama 1 lira oluyor sanki :)

eğer ki o dediğin 53 TL lik faturayı ödemediysen yansımaz tabi.Haziran faturası Haziran ayının 1. günü basılır.yani 1 hazirana kadar o 53 TL lik faturayı ödemediysen yansımaması çok doğal.çünkü gecikme halen daha devam etmektedir.1 Haziranda haziran ayının faturası basılırken eğerki mayıs ayının faturası hala ödenmemişse senin mayıs faturasını hangi tarihte ödeyeceğin, yani ne kadar geciktireceğin bilinmediği için bir gecikme bedeli tabiki yansıtamazlar.Ayrıca mayıs faturasının son ödeme tarihleri mayıs ayının 25-26-27-28 günleridir.Örnek olarak Mayıs faturası son ödeme tarihi25 Mayıs olarak ele alırsak ve bu faturayı 10 haziranda ödediğini düşünürsek 15 günlük bir gecikme söz konusudur.V e bu 15 günlük gecikme ücreti hesaplanıp 1 Temmuz da basılacak olan Temmuz ayı faturana yansıtılacaktır.1 temmuza kadar da ödemezsen mayıs ayı faturanı yani 10 temmuzda ödediğini düşünürsek 1 ay 15 günlük yani 45 günlük gecikme söz konusu olacaktır.bu 45 günlük gecikme bedeli de ağustos ayı faturasına yansıtılacaktır.umarım açıklayıcı olmuştur..

[quote name='yasak_ask' date='21 June 2011 - 08:46 ' timestamp='1308646016' post='1033077']
TTNET böyle şeyleri es geçmez alacaksa fazlasıyla beklemeden alır :D Yukarıda 53 tl nin %2 si 12 demişsin ama 1 lira oluyor sanki :)
[/quote]

aylık faiz 2.4 ve borç 53 tl. şöyle hesaplanır: 53x2.40=127 krş/100=1.27 krşgünlük faiz. 30 gün gecikmex1.27=38.1 krş he yav :) 50 krş demekki faiz iymiş 29.50 krş ya faturam. bir dahaki ayada 5 krş devretmiş :) o zaman ben yanlış hesapladım. e böyle azsa iyi arada geciktirelim o zaman :))

[quote name='mai_brs' date='21 June 2011 - 08:48 ' timestamp='1308646108' post='1033078']
eğer ki o dediğin 53 TL lik faturayı ödemediysen yansımaz tabi.Haziran faturası Haziran ayının 1. günü basılır.yani 1 hazirana kadar o 53 TL lik faturayı ödemediysen yansımaması çok doğal.çünkü gecikme halen daha devam etmektedir.1 Haziranda haziran ayının faturası basılırken eğerki mayıs ayının faturası hala ödenmemişse senin mayıs faturasını hangi tarihte ödeyeceğin, yani ne kadar geciktireceğin bilinmediği için bir gecikme bedeli tabiki yansıtamazlar.Ayrıca mayıs faturasının son ödeme tarihleri mayıs ayının 25-26-27-28 günleridir.Örnek olarak Mayıs faturası son ödeme tarihi25 Mayıs olarak ele alırsak ve bu faturayı 10 haziranda ödediğini düşünürsek 15 günlük bir gecikme söz konusudur.V e bu 15 günlük gecikme ücreti hesaplanıp 1 Temmuz da basılacak olan Temmuz ayı faturana yansıtılacaktır.1 temmuza kadar da ödemezsen mayıs ayı faturanı yani 10 temmuzda ödediğini düşünürsek 1 ay 15 günlük yani 45 günlük gecikme söz konusu olacaktır.bu 45 günlük gecikme bedeli de ağustos ayı faturasına yansıtılacaktır.umarım açıklayıcı olmuştur..
[/quote]

buda doğru :) avukatmısın kardeş :) ama yazdığım ve hesabını postumda yaptığım gibi (tabi bu seferde yanlış hesaplamadıysam :) ) az tutuyor yav faizi.

[quote name='abdülhey' date='21 June 2011 - 12:01 ' timestamp='1308646867' post='1033086']
buda doğru :) avukatmısın kardeş :) ama yazdığım ve hesabını postumda yaptığım gibi (tabi bu seferde yanlış hesaplamadıysam :) ) az tutuyor yav faizi.
[/quote]
faizler az tutar evet.ayrıca avukat değilim.sadece ttnet faturalarını sürekli bir geriden gelerek ödeyen bir vatandaşım.yani sürekli 1 adet gecikmiş faturam var.2. sinin son ödeme günü geldiğinde ilk gecikmiş faturayı ödüyorum.1 fatura hep borçluyum:D

he he. :) evet arkadaşlar malesef bu durumlara düşüyor ve kar sayıyoruz. aslında pek karlı olmuyor sonunda :) ben 40 yaşıma kadar hiç bilmezdim böyle şeyleri ve yapanlarada kızardım. borsada oynayıp çok kaybetmeme rağmen borçlarımı faturlarımı hep zamanında öderdim. 40 yaşımdan sonra öğrenmeye başladım :) ama sigarayı nasıl bıraktıysam 1 yıl içinde tüm borçları kapatıcam ve yine temiz yaşıcam nasipse :) bunlar alışkanlık işte.

bu gün yine borsada da bir sürü kişi gözaltına alındı. manüpülasyon suçundan. ve isimler yine aynı. niye çünkü alışkanlık. adamlarda spekülatör olcak kadar para var ama yine o b.. ku yiyorlar :)