Jump to content

Flash Bellek Problemi

stroke
 Share

Recommended Posts

Büyük bir ihtimalle dosya sistemi değişmiştir.RAW olmuş olabilir.

hp format tool indirip onunla format at.Olmazsa flash diskin destek

veren sitesine gidip firmanın Flashdiskler için kendi format programı varsa onu indirebilirsin.

Bazen flashın çalışması için gerekli olan yazılımda sorunda olabiliyor.

Bunları deneyebilirsin.

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[quote name='mucit41' date='23 June 2011 - 22:34 ' timestamp='1308868478' post='1034628']
Tek çare olarak Paragon Partition Manager programını pc ne kurup onunla format atman aklıma geliyor,ntfs şeklinde.
[/quote]

Ilk Sayfada Yazdım Zaten Arkadaslar konusuldu bunlar RAW degıl suan NTFS Zaten Ayrıca ;

Partiton programlarınında hepsi denedim Bilmediğim program olabilir Genel olarak ama Denendı Butun format Vs Hersey yapıldı kontrol Edıldı Tekrar Dedıgım gıbı aklınıza Gelebılecek her yolu denemısımdır Sanırım Sonuca varamadım degısık fıkırlerı boyle bır olay basına gelen yada cozume ulasabılecek birileri Varmıdır :)

[quote name='stroke' date='23 June 2011 - 22:39 ' timestamp='1308868779' post='1034630']
Ilk Sayfada Yazdım Zaten Arkadaslar konusuldu bunlar RAW degıl suan NTFS Zaten Ayrıca ;

Partiton programlarınında hepsi denedim Bilmediğim program olabilir Genel olarak ama Denendı Butun format Vs Hersey yapıldı kontrol Edıldı Tekrar Dedıgım gıbı aklınıza Gelebılecek her yolu denemısımdır Sanırım Sonuca varamadım degısık fıkırlerı boyle bır olay basına gelen yada cozume ulasabılecek birileri Varmıdır :)
[/quote]

Yukarda yazdım bir kaç çözüm.Aklıma gelen bir şeyde Hiren boot cd içerisinde Kill Disk ile biçimlendirmen belki sorunu çözecektir.

Flash belleğini pc ne tak,sonra donatılar içindeki Komut sistemini aç ordan belleğin yolu pc de görünen isim yada ne olarak görünüyorsa onu yaz sonuna : koy bitişik>enter de artık onun içindesin sonra fdisk yaz geleçek uyarıya evet de bir de onu dene belki denemeşiş olabilirisin.Belki sorun hal olunur sanırım.

Bir kaç link paylaşacağım. İngilizce ama oldukça açık her şey. Yok olmaz derseniz yarın birer birer tercüme eder paylaşırım burada : ) Ben linux işletim sistemi tabanlı bir sistem ile çözülebileceğini düşünüyorum. Ama en son ekleyeceğim Lexar Tool diye bir araç kullanılarak üretilen çözüme yapılmış yorumlar da bu yöntemi iddialı kılıyor gibi. İşin özü; İngilizce aramada yoğunlaşın... Örneğin; how to fix/get back/resque/repair USB flash drive/disk size problem gibi gibi... Neyse linklere geçelim... Kolaylıklar dilerim.

Bahsettiğim Linkler;

1. http://www.computerpartsgreenvillesc.com/computers/computers-internet-help-solving-usb-flash-size-issues/
2. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=123133
(2. Linkte dikkate alınması gerektiğini düşündüğüm kısım;
sudo umount /media/usbdisk
sudo fdisk /dev/sda (it will ask for a command)
d (this will delete a partition)
1 (this will delete partition #1)
n (this will create a new partition)
p (this will create it as a Primary partition)
1 (Chooses partition 1)
Enter (to take default start cylinder)
Enter (to take default end cylinder)
v (this will verify that the partition has been created)
t (to change partition type)
1 (to select partition 1)
6 (to select FAT-16)
w (this will save the table and exit the fdisk program)
sudo mkfs.msdos /dev/sda1)
3. http://www.ehow.com/how_5958265_back-unallocated-space-flash-drive.html
4. http://erlern.wordpress.com/2010/04/02/repair-unallocated-space-from-usb-flash-drive/

[quote name='maece.net' date='23 June 2011 - 22:53 ' timestamp='1308869626' post='1034640']
Bir kaç link paylaşacağım. İngilizce ama oldukça açık her şey. Yok olmaz derseniz yarın birer birer tercüme eder paylaşırım burada : ) Ben linux işletim sistemi tabanlı bir sistem ile çözülebileceğini düşünüyorum. Ama en son ekleyeceğim Lexar Tool diye bir araç kullanılarak üretilen çözüme yapılmış yorumlar da bu yöntemi iddialı kılıyor gibi. İşin özü; İngilizce aramada yoğunlaşın... Örneğin; how to fix/get back/resque/repair USB flash drive/disk size problem gibi gibi... Neyse linklere geçelim... Kolaylıklar dilerim.

Bahsettiğim Linkler;

1. http://www.computerpartsgreenvillesc.com/computers/computers-internet-help-solving-usb-flash-size-issues/
2. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=123133
(2. Linkte dikkate alınması gerektiğini düşündüğüm kısım;
sudo umount /media/usbdisk
sudo fdisk /dev/sda (it will ask for a command)
d (this will delete a partition)
1 (this will delete partition #1)
n (this will create a new partition)
p (this will create it as a Primary partition)
1 (Chooses partition 1)
Enter (to take default start cylinder)
Enter (to take default end cylinder)
v (this will verify that the partition has been created)
t (to change partition type)
1 (to select partition 1)
6 (to select FAT-16)
w (this will save the table and exit the fdisk program)
sudo mkfs.msdos /dev/sda1)
3. http://www.ehow.com/how_5958265_back-unallocated-space-flash-drive.html
4. http://erlern.wordpress.com/2010/04/02/repair-unallocated-space-from-usb-flash-drive/
[/quote]

Kardeşim bugun Burayı Okudum Göz Gezdirdim Ve Sık Kullanılan Adreslere Ekledım Yarın Bakıcam Buna Artık Sabah 8 de İşe gitmem lazım Bunuda Bır Deneyecegım Zaten Ilk Mesajlarımı okursan Tak Calıstır ubuntu Vardı Ona bakıyordum flash bellege ordan format atttıktan sonra böyle oldu sanırım ubuntuda bırsey var bencede ama bakalım ne olacak Senden Rıcam Bana Messenger Adresını Yada Emaıl Adresını Mesajla Atabılır mısın Yarın onlıne olursan Ugrasalım bıraz Sununla :)

[quote name='stroke' date='23 June 2011 - 23:04 ' timestamp='1308870258' post='1034642']
Kardeşim bugun Burayı Okudum Göz Gezdirdim Ve Sık Kullanılan Adreslere Ekledım Yarın Bakıcam Buna Artık Sabah 8 de İşe gitmem lazım Bunuda Bır Deneyecegım Zaten Ilk Mesajlarımı okursan Tak Calıstır ubuntu Vardı Ona bakıyordum flash bellege ordan format atttıktan sonra böyle oldu sanırım ubuntuda bırsey var bencede ama bakalım ne olacak Senden Rıcam Bana Messenger Adresını Yada Emaıl Adresını Mesajla Atabılır mısın Yarın onlıne olursan Ugrasalım bıraz Sununla :)
[/quote]

Aktif bir messenger kullanıcısı olduğum pek söylenemez. Ama e-posta adresimi özel mesajdan atıyorum kardeşim. İyi sabahlar : )

Disk yönetiminden, veyahut herangi bir partition programından flash diskine ait grafiksel alanın resmini ekleyebilirmisin?

Sorun fiziksel olabilir olmayabilir.
Belki depolama için senin flashın içinde iki chip vardı ve chiplerden birisi bozulduğundan kapasitesi haliyle yarıya düşmüş olabilir (salladım :rolleyes::) )
Böyle veyahut benzeri bir fiziksel sorun var ise herangi bir program işine yaramaz!

Kingstonlar genelde phison cpini kullanıyor. www.flashboot.ru sitesindeki ilgili chip yazılımlarıyla format atmak denenebilir.
Ama dediğim gibi şu grafiksel alanın resmini eklersen olayı daha iyi anlarız!
[color="#0000FF"][u][b]http://www.flashboot.ru/index.php?name=Files&op=cat&id=6[/b][/u][/color]

KArdeşim Gelmedi O mesaj Ugrasıyorumda Yapamadım Sanırım

Sey dıyorum ubuntu cd den calısan ındırsemde gıne Cd den calıstırıp format atmayı mı denesem yada bır konu ıle ılgılı acıklama yapabılır mısın :) Becerıksızlıgım ve yorgunlugum uzerımde

arkadaş sen herşeyi denerken disk ntfs miydi diski fat 32 yap öyle dene önerdiklerimi
bazı programlar ntfs i tanımaz son aklıma gelen birşey daha var gonzor la diskini u3 yap bakalım
denemek için gonzorun içinde küçük iso dosyası var onu atarsın u3 yaparken diski formatlıyor
belki ozaman düzelir ama önce diski fat 32 yap öyle dene

bir öneri daha rstüdio var data kurtarma programı onunla glişmişte tara diskini diskin bütün bilgilerini
gösteriyor daha öncelerden disk biçimi neymiş filan bide bölünme filanda varsa onuda gösteriyor
yada kullanılmaz alan gibi

Edited by yawuz58

[quote name='stroke' date='24 June 2011 - 19:33 ' timestamp='1308944016' post='1035009']
Sey dıyorum ubuntu cd den calısan ındırsemde gıne Cd den calıstırıp format atmayı mı denesem
[/quote]

Ben de bunu önermiştim. Dün gece bu başlığa yazdığım ilk iletimde 2. paylaştığım link idi sanırım tavsiye ettiğim ve olacağını düşündüğüm yöntem. Bir de 4. linkteki Lexar Tool isimli program ile; seninle aynı problemi yaşayan pek çok kişi sonuç almış. Onu da dene derim Kardeşim.

Düzenleme Sebebi: Alıntıyı konu ile alakalı daralttım.

Edited by maece.net

[quote name='yawuz58' date='24 June 2011 - 19:40 ' timestamp='1308944416' post='1035013']
arkadaş sen herşeyi denerken disk ntfs miydi diski fat 32 yap öyle dene önerdiklerimi
bazı programlar ntfs i tanımaz son aklıma gelen birşey daha var gonzor la diskini u3 yap bakalım
denemek için gonzorun içinde küçük iso dosyası var onu atarsın u3 yaparken diski formatlıyor
belki ozaman düzelir ama önce diski fat 32 yap öyle dene

bir öneri daha rstüdio var data kurtarma programı onunla glişmişte tara diskini diskin bütün bilgilerini
gösteriyor daha öncelerden disk biçimi neymiş filan bide bölünme filanda varsa onuda gösteriyor
yada kullanılmaz alan gibi
[/quote]

Kardesım butun uzantıları Tek Tek Bınlerce Kez Denemısımdır Bır Sonuca Varamadım Fakat rstüdio Programınıda Sımdı Deneyecegım Bırazdan Donucem

[quote name='stroke' date='24 June 2011 - 23:11 ' timestamp='1308946293' post='1035042']
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1308946230__aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg[/img]

Sanırım olmadı :)
[/quote]
oldu oldu yazılara dikkat senin disk ikiye bölünmüş
yarısı okey yarısı etkin değil recognized 2 yazan kısım okey
recognized 3 kırmızı yazı diğer bölümü gösteriyor faal değil
3.72 x 2 =7.44 gb yapar recognized yazan yerlere tıklanıyormu
bakarmısınız bir şey yazıyormu

bende aynı işlemi diskime yaptım recognized 3 yazan yerde diskin gb si gözüküyor
bide recognized yazısının altında partition 1 yazıyor bölünmemiş olsa partition yazmaz
yapmanız gereken bölümü aktifleştirip biçimlendirmek

partition1 yazısının sonunda aşagı üçgen gösteriyor ona tıklayınca partition2 gözüküyormu

Edited by yawuz58

[quote name='maece.net' date='24 June 2011 - 20:22 ' timestamp='1308946954' post='1035051']
Kardeşim bence ubuntu ile dene yeniden ve formatla. Olursa orada olacaktır. Tabi bir de Lexar Tool isimli programı dene öncesinde...
[/quote]

Son Hali Böyle Sanırım Buda Bır Ise yaramadı :)

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1308947913__asdasdasdasdasdas.jpg[/img]

Kardeşim yolla karşı ödemeli şu diski ya bana ya da Yavuz arkadaşa; düzeltelim =) Yahu aşamalı hareket et bir yönteme yoğunlaş sonra diğerini dene. Detayları gözden kaçırma. Şu an şundan eminiz ki bir şekilde Windows'un tanımlayamadığı bir dosya sistemi kullanan bir 3 küsür GB'lik alan kurtarılmayı bekliyor. Yöntem de gayet açık. Ha gayret. Yorgunsan bir Türk kahvesi yudumla soda ile. Sonra Bismillah de giriş : )

[quote name='maece.net' date='24 June 2011 - 20:43 ' timestamp='1308948232' post='1035061']
Kardeşim yolla karşı ödemeli şu diski ya bana ya da Yavuz arkadaşa; düzeltelim =) Yahu aşamalı hareket et bir yönteme yoğunlaş sonra diğerini dene. Detayları gözden kaçırma. Şu an şundan eminiz ki bir şekilde Windows'un tanımlayamadığı bir dosya sistemi kullanan bir 3 küsür GB'lik alan kurtarılmayı bekliyor. Yöntem de gayet açık. Ha gayret. Yorgunsan bir Türk kahvesi yudumla soda ile. Sonra Bismillah de giriş : )
[/quote]

o Yontemı Bı Soylesenız Öyle bir Gecer zamanki :) Ubuntu Live İndirmeye Basladm Son Çağre Olarak :)

[quote name='yawuz58' date='24 June 2011 - 20:24 ' timestamp='1308947055' post='1035052']
oldu oldu yazılara dikkat senin disk ikiye bölünmüş
yarısı okey yarısı etkin değil recognized 2 yazan kısım okey
recognized 3 kırmızı yazı diğer bölümü gösteriyor faal değil
3.72 x 2 =7.44 gb yapar recognized yazan yerlere tıklanıyormu
bakarmısınız bir şey yazıyormu

bende aynı işlemi diskime yaptım recognized 3 yazan yerde diskin gb si gözüküyor
bide recognized yazısının altında partition 1 yazıyor bölünmemiş olsa partition yazmaz
yapmanız gereken bölümü aktifleştirip biçimlendirmek

partition1 yazısının sonunda aşagı üçgen gösteriyor ona tıklayınca partition2 gözüküyormu
[/quote]

Asagı oka Tıkladıgında F Gorunuyor Bırde sımdıkı gorunuyor :S

[quote name='stroke' date='24 June 2011 - 23:50 ' timestamp='1308948611' post='1035064']
o Yontemı Bı Soylesenız Öyle bir Gecer zamanki :) Ubuntu Live İndirmeye Basladm Son Çağre Olarak :)
[/quote]
çare önce diski fat32 yap herşeyi öyle dene ntfs i unut şimdilik
bide recognized3 yazan yazının altında partition1 yazıyor yazının sonunda aşağı üçgen gösteriyor
ona tıkla çıkan yazıya bak

görünen f kaç gb gözüküyor recognized3 yazan yerde 31,50kb yazıyor anormallik burda
şöyle birşeyde olabilir diskiniz 8 gb aslında 7.44 gb yarısı 3.72 gb tam yarısı yok
bellek çipi 2 tane ise 3.72 gb x 2 diğer bellek çipi yanmış olabilir

Edited by yawuz58

[quote name='yawuz58' date='24 June 2011 - 20:55 ' timestamp='1308948957' post='1035067']
çare önce diski fat32 yap herşeyi öyle dene ntfs i unut şimdilik
bide recognized3 yazan yazının altında partition1 yazıyor yazının sonunda aşağı üçgen gösteriyor
ona tıkla çıkan yazıya bak

görünen f kaç gb gözüküyor recognized3 yazan yerde 31,50kb yazıyor anormallik burda
şöyle birşeyde olabilir diskiniz 8 gb aslında 7.44 gb yarısı 3.72 gb tam yarısı yok
bellek çipi 2 tane ise 3.72 gb x 2 diğer bellek çipi yanmış olabilir
[/quote]

fat32 Yaptım Tekrar Bastan Taratttım ve Dıger Sekmeye tıklayıp acılır sekılde gosterdım dıger kısmın sonucu bu sekılde

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1308949600__1111.jpg[/img]