Jump to content

Programlama

sungerbob
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar bilgisayara olan hayranlıqımla üniversitiye gitmeden su programlama dilini en azından basit bir program yapmak istiyorum :)
ßu konuyu açtıqımda su siteyi verip boyle yap demeyin ben baslangıçı yardımdan alırım gelişme ve bitişi kendim yaparım :)
Mesela delphi 7 ve C++ diliyle yazılmış programların arasında ne fark war c dili her zaman c++ dili oluyorsa c++ dili niye c dili olmuyor.
Bu program bilgisini öğrenmek için en uygun sistem hangisidir.
Linuxtaki kişilerde windows mantıqı yok onlar nasıl biostan loader yapıolar.
Linux işletim sistemleri niye farklı oluyor hepsine uygun programlama dili yazamazmıyız.
Biosun mantıqı nedir? nasıl çökertilir? nasıl sistem dosyaları yüklenir?
yani en azından bunların en azından öğrensem diğerini getirmek için iyice gayret ededrim azıcık yardm azıcık video anlatım birazda önereceqiniz kaynaklar varsa buraya paylaşırsanız sevinirim :))

cevaplarını çözmen için olayı yaşaman lazım

örneğim c++ delphi den neden iyi çünkü yapısı ideal yani kullandığın xp c üzeine inşaa edilmiş
c gömülü yazılım olarak birçok cizazın temelinde var ben elektronik okuyorum genellikle delphi 7 kullanırım
sonuçta c ile yapacağımı delphi virsual basic dede yapabilirim hangisine temel atarsan onu kullanırsın
ki şunuda söylemekte fayda var gelişen teknoloji yakalamak çok zor 2 yıl önce delphi7 harikaydı şimdi
tabiki c++ c# önde ne den çünkü her alana girmeye başladı internet programcılığında bile artık c var
ve ayrıca c derleyicisi işini o kadar iyi yapıyorki exe dosyası sistem de daha rahat çalışıyor
(zannedersem assbliy diline ihtiyaç duymuyor gibi) tabi önümüzne ne olur dersen bence microsoft
borland(delphi) firmasını satın aldı ve hızla ilerliyor kısaca ortama uyum sağlayan önde götürür

c dilini iyi öğren bence temelin iyi olursa ileride zorluk çekmezsin

[quote name='mk_29' date='25 June 2011 - 20:54 ' timestamp='1309028049' post='1035495']
cevaplarını çözmen için olayı yaşaman lazım

örneğim c++ delphi den neden iyi çünkü yapısı ideal yani kullandığın xp c üzeine inşaa edilmiş
c gömülü yazılım olarak birçok cizazın temelinde var ben elektronik okuyorum genellikle delphi 7 kullanırım
sonuçta c ile yapacağımı delphi virsual basic dede yapabilirim hangisine temel atarsan onu kullanırsın
ki şunuda söylemekte fayda var gelişen teknoloji yakalamak çok zor 2 yıl önce delphi7 harikaydı şimdi
tabiki c++ c# önde ne den çünkü her alana girmeye başladı internet programcılığında bile artık c var
ve ayrıca c derleyicisi işini o kadar iyi yapıyorki exe dosyası sistem de daha rahat çalışıyor
(zannedersem assbliy diline ihtiyaç duymuyor gibi) tabi önümüzne ne olur dersen bence microsoft
borland(delphi) firmasını satın aldı ve hızla ilerliyor kısaca ortama uyum sağlayan önde götürür

c dilini iyi öğren bence temelin iyi olursa ileride zorluk çekmezsin
[/quote]
Programlama dünyasına yeni girdiğini görmüyor musun? C/C++ ağır gelir. Ayrıca delphi 7 2 yıl önce harikaydı demene katılmıyorum ve C++ zaten o dediğin alanlarda vardı hatta daha iyiydi.

Assembly'den daha esnek programlama dili bilmiyorum bilmekte istemiyorum, Assembly çok zor ama imkânsız değil.

Benim tavsiyem önce Visual Basic .NET öğren çünkü syntaxı çok kolay ve programlama mantığını anlamanda daha kolay olur sonra CSharp öğren böylece kendini C++ dilinin syntaxına hazırlarsın. Öğrenme aşamasında kopyala yapıştır ile değil ezber ile öğren yoksa hiçbir sonuç alamazsın.

syntax = sözdizimi

[code]http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/express-iso[/code]

Google arama motorunu kullanarak daha fazla bilgi edinebilirsin, başlamadan önce olabildiğince araştırma yap.

Edited by win32