Jump to content

Elektrik Faturası Nasıl Azaltılır?

mucit41
 Share

Recommended Posts

[color="#0000FF"][b]Konu Başlığı :[/b][/color] [b] [color="#FF0000"] Elektrik faturası nasıl azaltılır?[/color] [/b]

[color="#0000FF"][b]Konu Detayları:[/b][/color] [b] [color="#FF0000"] [/color] [/b]

[quote] [b] [center][img]http://www.teknoctrl.com/wp-content/uploads/2011/06/Elektrik-faturası-nasıl.jpg[/img] [/center]
Elektrik tasarrufu yapmak şimdilerde çok çok yaygınlaşan tasarruf lambaları ile gayet basit. Örneğin evinizde ampul kullanıyorsanız zaten bu lambaların en küçüğü 40watt ama bunun yerine tasarruf lambası kullanırsanız en az elektrikten 4 kat daha tasarruf yapmış olursunuz. Evlerde alınacak basit tedbirlerle cep yakan giderler yarıya kadar indirilebiliyor. Küçük fırın, büyüklerden yüzde 55 az tüketiyor. Tasarruflu ampuller, yüzde 85 enerjiden kazandırıyor.

Elektriğe yapılan son zamlardan sonra vatandaş, elektirik faturalarını azaltmak için önlemler aramaya başladı. Konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan elektiriğin neredeyse yarısına yakının israf edildiği belirtilirken, alınacak basit tedbirlerle 100 TL’lik bir faturanın 50TL ’ye yani yarı yarıya düşürülebileceği açıklandı.

İşte Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından belirtilen evlerde alınabilecek, fatura azaltan tedbirler,

* [color="#800080"]FIRININ[/color] pişirme süresinden önce kapatılması halinde 5-10 dakika az elektirik harcanıyor

* [color="#800080"]MUTFAĞIN[/color] gün ışığıyla aydınlatılması yüzde 15, klimaların bakım ve temizliğine dikkat edilmesi yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

* [color="#800080"]MİNİK [/color]ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor.

* [color="#800080"]BİR[/color] akkor lamba kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde aydınlatma maliyeti yüzde 80 azalıyor. Tasarruflu ampüllerin ömrü de çok uzun oluyor.

* [color="#800080"]DUVARLAR[/color] ve tavanların açık renkli boya ile boyanması aydınlatma giderini azaltıyor.

* [color="#800080"]ÇOK[/color] sayıda düşük güçlü lamba yerine, daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanılması tasarruf sağlıyor.

* [color="#800080"]ELEKTRİK[/color] enerjisinin yüzde 90’ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması gerekiyor.

* [color="#800080"]BULAŞIK[/color] makineleri, yarı dolu veya aşırı dolu halde çalıştırılmamalıdır.

* [color="#800080"]KÜÇÜK[/color] fırınlar, büyüklerden yüzde 55 daha az yakarak tasarruf sağlıyor.

* [color="#800080"]SAÇ [/color]kurutmanın mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Bir saç kurutma makinasının ortalama 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor.

[/b] [/quote]

Başlık uzaktan bakınca illegal bir şekilde fatura ile oynamak(sayacı kurcalamak v.s) gibicesinden anlaşılıyor sanki : ) Ya da ben öyle anladım. Yoksa bende mi fesatlık :mellow: Mevlâm şaşırtmasın...

Edited by maece.net

Evlerde en çok enerji tüketimi sağlayan tek beyaz eşya No-Frost buz dolabıdır,bu listede yok.Yok olmaması doğaldır ona tasaruf tedbiri uygulanamaz.Daha çok şeyler var bu tasruf etme aşamasında.Gündüzün gün ışığından faazala yararlanmak için camlardan ışık sızmasını engelleyen bir şey olmamasıda lazım gelenlerden.

[quote name='maece.net' date='25 June 2011 - 22:42 ' timestamp='1309030968' post='1035523']
Başlık uzaktan bakınca illegal bir şekilde fatura ile oynamak(sayacı kurcalamak v.s) gibicesinden anlaşılıyor sanki : ) Ya da ben öyle anladım. Yoksa bende mi fesatlık :mellow: Mevlâm şaşırtmasın...
[/quote]

AMİN. Allah kimseyi şaşırtmasın.

Tasarruf gerçekten şart. Zamlar her zaman olduğu gibi alıp başını gidiyor. :(
Bende evimdeki tüm ışıklandırmayı tasarruf ampüllerle değiştirdim.
Geriye bir tek evdekilerin de tasarruf konusuna benim gibi dikkat etmeleri kaldı. :D

Edited by superman.lovers

ELEKTRİK enerjisinin yüzde 90’ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması gerekiyor.
Peki bu özellikte olan çamaşı makinesi var mı? Ya da çamaşı makineleri bu özelliktemidir?

[quote name='avantis' date='25 June 2011 - 23:43 ' timestamp='1309034617' post='1035561']
ELEKTRİK enerjisinin yüzde 90’ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması gerekiyor.
Peki bu özellikte olan çamaşı makinesi var mı? Ya da çamaşı makineleri bu özelliktemidir?
[/quote]

böyle bir makine icat edilse üretenin elinde patlar... çünkü lekeler bu şekilde hayatta çıkmaz..durulamaları zaten çoğu makine soğuk suyla yapıyor...(en azından bizimki öyle)..

elektirik faturasını düşürmenin biryoluda ; dandık ekran kartı kullanmak ışlemcının hızını düşürmek overclock yapmamak ramlerin hızını duşurmekle de olabilir.:)

[quote name='mucit41' date='25 June 2011 - 22:44 ' timestamp='1309031079' post='1035524']
Evlerde en çok enerji tüketimi sağlayan tek beyaz eşya No-Frost buz dolabıdır,bu listede yok.Yok olmaması doğaldır ona tasaruf tedbiri uygulanamaz.Daha çok şeyler var bu tasruf etme aşamasında.Gündüzün gün ışığından faazala yararlanmak için camlardan ışık sızmasını engelleyen bir şey olmamasıda lazım gelenlerden.
[/quote]
no frost dolaplar dahamı çok yakıyor yeni dolap aldım keşke derin dondurucu alsaydım a sınıfı diye aldık elektrikte değişen birşey yok fatura
100 tl den aşagı düşmüyor bizimkiler bilgisayarın yakıyor diyorlar termosifonun yanına küçük şofben taktım baya faydası oldu kışın pek verimli ısıtmıyor ama
yazın iyi son fatura 75 tl geldi lambalarıda tasarruflu aldıkmı 60 tl ye düşer diye tahmin ediyorum