Jump to content

Ram Sorunu

haymanaliersin
 Share

Recommended Posts

Selamun aleyküm arkadaşlar bu konu da yeniyi,m ve sizlere danışmak istediğim belki ço basit belkide zor olan bi sorunum war 64 bit windwos 7 ultimate sistemim war. 6 gb ram war 4 + 2 fakat 3.96 sını destekliyor bilgisayarıma girip özelliklere baktımda 6 gb ram kullanılarbiir 3.94 diyor bunu nasıl 6 gb ta çıkarabilirim lütfen yardım edin... 3 kez konuyu açıyorum yanlış yerlere açtığım için kusura bakmayın...

Selam,
Özelliklere baktığında Yüklü Belle:6 GB (Kullanılabilir 3,94 GB) mi yazıyor? Eğer öyleyse RAM'in bir miktarını bir yer için saklı tutuyor demektir.Örneğin bilgisayar hızlı açılsın diye msconfig'te "Önyükleme > Gelişmiş Seçenekler" de bellek üst miktarı aktifse onu pasif yapın sorununuz giderilecektir. Böyle bir durum söz konusu değilse dediğim gibi Wİndows belleğin bir bölümünü saklıyor onun kaynağını bulmak lazım.

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]

Evet aynen yüklü bellek 6GB kullanılabilir 3.94 yazıyor. Yazmış olduğun msconfig bölümüne nereden ulaşacağım. Yardımın için şimdiden tşk ederim.

Evet aynen yüklü bellek 6GB kullanılabilir 3.94 yazıyor. Yazmış olduğun msconfig bölümüne nereden ulaşacağım. Yardımın için şimdiden tşk ederim.

[quote name='haymanaliersin' date='02 July 2011 - 16:44 ' timestamp='1309617881' post='1039556']

[/quote]

çalıştıra msconfig yaz

msconfig/ön yükleme/gelişmiş seçenekler/işlemci sayısı işaretli ise onu kaldır.

[media]http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/gxsyjpqb/ekran.jpg.html[/media]

malesef dediğinide yaptım ama olmadı... Başka çaresi warmıdır.

ekran resmini göstermek istdim ama olmadı

işlemcim Intel Mobile Core 2 Duo P7350 @ 2.00GHz
Penryn 45nm Teknoloji
Ram 6,00 GB Tek-Kanal DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15) acaba bunlarda uyuşmazlık olabilirmi

[warning][color="#0000FF"][b]DİKKAT: Flood Yapmak YASAKTIR, Ard Arda İleti Göndermek Yerine [img]http://i.imgur.com/3XtEI.png[/img] Butonunu Kullanarak İlk İletinizi Düzenleyiniz.[/b][/color][/warning]

Edited by Yaşar
flood mesajlar birleştirildi

cip setle ilgili bir sorun bazı cip setler örneğin gm45 cipseti 3.94 ten fazla rami kabul etmiyor yani anakartı değiştirmelisin

daha önce başımıza geldi vatan bilgisayar e maille bildirmişti

senin cihaz notebook galiba oda mümkün değil

Edited by tutuklu8

[quote name='tutuklu8' date='03 July 2011 - 09:44 ' timestamp='1309686294' post='1039858']
cip setle ilgili bir sorun bazı cip setler örneğin gm45 cipseti 3.94 ten fazla rami kabul etmiyor yani anakartı değiştirmelisin

daha önce başımıza geldi vatan bilgisayar e maille bildirmişti
[/quote]

Benim anakartta intel 945p 4gb ram var ama ne 32bit nede 64bit 3,25 ten üstünü görmüyor malesef..

bu kadar kafana takacak olay ne anlamadım bendede 4gb ram var kullanılar bilir 3.25gb yazıyor banane
istediğini kullansın istemediğini kullanmasın benimki 32bit win7 siz ozaman 2gb sini sökün saklayın bence
zaten sistem gereksiminin üstünde 6gb nin hepsini kullanınca performans artar sanmayın artmaz 2gb saklayın
4 bozulursa filan 2gb yi takarsınız boşuna ram in ömrü gitmesin hemde performans artabilir tek ram her zaman
2 ramdan iyidir

not chip setle ilgiliyse benim anakart 4gb destekliyor niye 3.25gb gösteriyor

Edited by yawuz58

[quote name='Lastman' date='03 July 2011 - 12:53 ' timestamp='1309686804' post='1039864']
belki anakartın desteklediği maksimum ram o kadardır.mesela benimki en fazla 4gb destekliyormuş.ya da windows 7 ultimate değildir.
[/quote]
benimki home pre ondanmı 3.25 gösteriyor bide anakart desteklemese takılı ram 6gb veya 4gb kullanılabilir 3.25 gb yazmaz anakartın görmediği ram i
windows nasıl görsünki

[quote name='Lastman' date='03 July 2011 - 11:53 ' timestamp='1309686804' post='1039864']
belki anakartın desteklediği maksimum ram o kadardır.mesela benimki en fazla 4gb destekliyormuş.ya da windows 7 ultimate değildir.
[/quote]

hayır windows 7 ultimate 64 bit oldupundan eminim ama sanırım anakart desteklemiyordur. Neyse yinede sağolsun...

[quote name='yawuz58' date='03 July 2011 - 09:59 ' timestamp='1309687148' post='1039867']
benimki home pre ondanmı 3.25 gösteriyor bide anakart desteklemese takılı ram 6gb veya 4gb kullanılabilir 3.25 gb yazmaz anakartın görmediği ram i
windows nasıl görsünki
[/quote]

Ultimate de aynı..

[quote name='haymanaliersin' date='03 July 2011 - 13:13 ' timestamp='1309688012' post='1039881']
nasıl ultimate de aynı farklı bi 64 bit kursak görürmü tamamını
[/quote]
farklı kuruncada görmez hepsi aynı niye görsün sen bence 2gb sök sakla sana faydası olur zararı olmaz
hem 6gb rami ne yapcan windows 4gb kullanmıyor bile

[quote name='haymanaliersin' date='03 July 2011 - 10:13 ' timestamp='1309688012' post='1039881']
nasıl ultimate de aynı farklı bi 64 bit kursak görürmü tamamını
[/quote]

Yukarıdada söyledim benim anakart intel 945pm normalde özelliklerine baktığında sitesinden 4gb ram desteklediği yazıyor ama 4-5 kere 64bit yüklediğimde 4gb'ın 3,25ini kullanılabilir olarak görüyor. Bende pes ettim anakarttan olduğunu kabullendim.

Bios sürümüde önemli bu konuda aslında.

[quote name='yasak_ask' date='03 July 2011 - 13:19 ' timestamp='1309688389' post='1039884']
Yukarıdada söyledim benim anakart intel 945pm normalde özelliklerine baktığında sitesinden 4gb ram desteklediği yazıyor ama 4-5 kere 64bit yüklediğimde 4gb'ın 3,25ini kullanılabilir olarak görüyor. Bende pes ettim anakarttan olduğunu kabullendim.

Bios sürümüde önemli bu konuda aslında.
[/quote]
ben yeni güncelledim biosu değişiklik yok arkadaş isterse denesin ben pek takmam öyle şeyleri
pc düzgün çalışsın yeter bir ara anakrta buzzer takmıştım anakartın üstüne lehimlenenlerden takmışım kafaya
yok lehim az oldu birdaha sök bir daha yap bu sefer fazla oldu birdaha sök derken baktım anakartın arkası lehim pastası eriyip baya dağılmış
bu seferde pastayı çıkarmaya uğraş baktım çıkmıyor azkaldı kartı bozacağız bıraktım öyle kafayı takmamak lazım

:) ram lerini bios menüsüne tanıtamamışsın veya anakartında da sorun olabilri ilk önce yapman gereken ram lerinin yerini değiştir ve sonra bios menüsüne girerek tanıt yapamıyorsan bios menüsünü otamatiğe ol o tanıtır yine aynı şey olursa anakartının ram giriş yerindeki lehimlere bir bak
bu sorunun çözümü budur ve büyük ihtimalle bios menüsüne tanıtamamışsın anlamıyorsan bir bilgisayarcıya götür o heralde 40 50 liraya yapar ben 45 e yapıyorum :)

hee bu arda tabi nakartının destreğine de bak

[quote name='bro_ss' date='03 July 2011 - 11:04 ' timestamp='1309691094' post='1039924']
:) ram lerini bios menüsüne tanıtamamışsın veya anakartında da sorun olabilri ilk önce yapman gereken ram lerinin yerini değiştir ve sonra bios menüsüne girerek tanıt yapamıyorsan bios menüsünü otamatiğe ol o tanıtır yine aynı şey olursa anakartının ram giriş yerindeki lehimlere bir bak
bu sorunun çözümü budur ve büyük ihtimalle bios menüsüne tanıtamamışsın anlamıyorsan bir bilgisayarcıya götür o heralde 40 50 liraya yapar ben 45 e yapıyorum :)

hee bu arda tabi nakartının destreğine de bak
[/quote]

Bismillah.. Ram için elinde driverda vardır senin..