Jump to content

Yeni Ekran Kartım Anakart Ile Uyumsuz Mu?

semsibey
 Share

Recommended Posts

• Editor
[font="Arial Black"][size="2"]Arkadaşlar geçen hafta aldığım [font="arial, verdana, tahoma, sans-serif"][u][b][font="Tahoma, Verdana, sans-serif"]SAPPHIRE[/font][font="Tahoma, Verdana, sans-serif"] [/font][/b][/u][font="Tahoma, Verdana, sans-serif"][u][b]HD5570 GDDR3 1GB 128BIT ATI DX11[/b][/u][b] [/b][/font][/font] Ekran kartını PC ye taktım; ancak fanlar çalışmasına rağmen görüntü gelmedi ve doğal olarak BIOS'a girmedim.[/size][/font]
[font="Arial Black"][size="2"]OB ekran kartıyla açıp BIOS'taki tüm seçenekleri denedim yine olmadı.[/size][/font]
[font="Arial Black"][size="2"]Son çare olarak BIOS pilini çıkartıp tüm ayarlar default'a döndü ve PC'yi yeni kart ile açtım, güncel driverini kurdum. Re-start ettiğimde ise yine aynı sorun baş gösterdi; fanlar çalışıyor, görüntü gelmiyordu..[/size][/font]
[font="Century Gothic"][size="2"][b]Her defasında BIOS pilini çıkarıp 15-20 sn. bekledikten sonra [u]CMOS Checksum error - Defaults Loaded[/u] uyarısı alıyorum, PC'yi F1 ile açıyorum ancak tüm BIOS ayarları default olarak kalıyor, setup'ta bir değişiklik yapınca yine açmıyor...[/b][/size][/font]
[font="Arial Black"][size="2"]Yeni ekran kartını çıkarınca BIOS ayarlanabiliyor takınca yine açmıyor...[/size][/font]
[font="Arial Black"][size="2"]Bu duruma nasıl bir çare bulabilirim?[/size][/font]
[font="Arial Black"][size="2"]Anakart Yeni nesil ekran kartını tam desteklemiyor olabilirmi ?[/size][/font]

[font="Arial Black"][size="2"]Windows 7 Ultimate SP1 x86[/size][/font]
[b][font="Franklin Gothic Medium"][size="3"][color="#FFFFFF"][i][color="#050505"][size="3"]FOXCONN RC4107MA-RS2 Socket 775 LGA[/size][/color][/i][/color][/size]
[size="3"][color="#FFFFFF"][i][color="#050505"][size="3"]Pentium4 3.0 GHz HT[/size][/color][/i][/color][/size]
[size="3"][color="#FFFFFF"][i][color="#050505"][size="3"]1+1 DDR2 667 MHz Kingston[/size][/color][/i][/color][/size]
[size="3"][color="#FFFFFF"][i][color="#050505"][size="3"]WD 640 GB 64MB Cache Caviar Green[/size][/color][/i][/color][/size]
[size="3"][color="#050505"][i]O/B Görüntü Bağdaştırıcısı ATI Radeon Xpress 200/1100 (RC410/RC415) Chipset[/i][/color][/size]
[size="3"][color="#050505"][i]Phoenix - AwardBIOS v6.00PG[/i][/color][/size]
[color="#050505"][size="2"][i]RC410 Series 594F1P40 102307[/i][/size][/color]
[/font][color="#050505"][size="2"][font="Franklin Gothic Medium"][i]Sistem BIOS Tarihi[/i][i] [/i][/font][i][font="Franklin Gothic Medium"]10/23/07 [/font] [/i][font="Comic Sans MS"](Daha Yeni sürümü yok!)[/font][/size][/color][/b] Edited by semsibey

evet uyumsuz açmadıysan onu değiştir ddr2 olanını al bide ekran karının girişi agp mi yok pc-i mı onu öğren yada eski ekran kartını götür ona göre al

evet uyumsuz açmadıysan onu değiştir ddr2 olanını al bide ekran karının girişi agp mi yok pc-i mı onu öğren yada eski ekran kartını götür ona göre al

• Editor

[font="Verdana"][b]Ekran kartını PC ye taktım 3-5 gün kullandım,[/b][/font]
[font="Verdana"][b]Sizce DDR3 bu anakart için yanlış bir seçimmi?[/b][/font]
[font="Verdana"][b]Kendi fikrimce BIOS ayarlarından bu işin çözüleceğini düşünmüştüm...[/b][/font]
[font="Verdana"][b]
[/b][/font]
[font="Verdana"][b]FOXCONN RC4107MA-RS2 Socket 775[/b][/font]

sitesinde ekran kartı listesi gibi birşey yok..standart pci16x slot..sorunsuz çalıştırması lazım..değiştirme imkanın varsa farklı bir kartla dene birde yada ekran kartını başka makinede deneme imkanın varsa öyle yap

birde manual e baktım ve biosta;

standart cmos features kısmındaki video isimli ayarı
advanced chipset features kısmındaki video display device ayarını
pnp/pci configurations taki -pci/vga palette snoop- ve yine oradaki maximum payload size ayarını bir kurcalamanı öneririm..

belki işe yarar....

edit:ekran kartının ddr2 yada ddr3 olması performans konusu dışında çalışma konusunu etkilemez..sistemdeki ram lar ddr2 yada 3 olsun, istersen pci16x slota ddr5 ram li ekran kartı tak çalışır

Edited by slkcer

• Editor

[color="#445563"][font="verdana, tahoma, sans-serif"]
[b][color="green"][color="green"]slkcer [/color][/color][/b][color="#000000"][font="arial, verdana, tahoma, sans-serif"] kardeş;[/font][/color]
[/font][/color]Elimde maalesef başka ekran kartı yok; aklıma ilk gelen şey acaba azrızalı mı sorusu olmuştu.. ekran kartı sağlam...
Belirttiğin [color="#445563"][font="verdana, tahoma, sans-serif"][u][b]video display device[/b][/u] ayarını tekrar kurcalayacağım[/font][/color]
[color="#445563"][font="verdana, tahoma, sans-serif"]Bence de Ekran kartının DDR 2/3 olması uyumsuzluk sorunu değil.. [/font][/color]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"][color="#445563"]PC'deki sorun özetle; yeni kartı takınca bios ayar tutmuyor; çünkü PC sadece default ayarlarda (Pili çıkarınca F1 ile) açılıyor..[/color][/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"][color="#445563"]Hala çeşitli denemelerle çözmeye çalışıyorum..[/color][/font]
[font="verdana, tahoma, sans-serif"][color="#445563"]Bir ihtimalde Anakart DDR3 (yeni nesil ekran kartını) desteklemiyor olabilir, bios güncellemesi de bu tarihten sonra çıkacak gibi görünmüyor.[/color][/font]

Edited by semsibey

2.elde 45-50 tl gibi g31 çipsetli msi,gigabyte,asus gibi anakartlar bulabilirsin..gigabyte g31m-es2l modeli bir ara sıfır olarak 90tl ye kadar düştü..2.elide daha ucuz elbette..imkanın varsa aklında bulunsun..hem çift çekirdek(aynı zamanda 4 çekirdek) destekleyen bir anakartında olur

Poverının gücü yetmiyor sen poverini yükselt sorun kalmıyacaktır.

• Editor

[quote name='slkcer' date='13 July 2011 - 10:25 ' timestamp='1310545543' post='1045475']
2.elde 45-50 tl gibi g31 çipsetli msi,gigabyte,asus gibi anakartlar bulabilirsin..gigabyte g31m-es2l modeli bir ara sıfır olarak 90tl ye kadar düştü..2.elide daha ucuz elbette..imkanın varsa aklında bulunsun..hem çift çekirdek(aynı zamanda 4 çekirdek) destekleyen bir anakartında olur
[/quote]

Doğrusu yeni bir anakart almak yerine eski parçaları (Kasa ve PSU,anakart, İşlemci, ram) değiştirmek bir süredir aklımda.. Quad Core yada İ5, min.4 MB Cashe'li bir işlemciye diş biliyorum
İmkan yeterli ancak iş inada bindi :p şu sıralar problemin neden kaynaklandığını bulmak için makina ile mücadele ediyoruz.. Kim galip gelirse...
Son denemelerimi tamamlayıp gidişata göre son kararı verceğim..

Edited by semsibey

• Editor

[quote name='korkusuz_korkak' date='13 July 2011 - 10:37 ' timestamp='1310546259' post='1045490']
[/quote]

Arkadaş POWER'ı test ettik; güç düzeyi yeterli, Yani değiştirsemde çalışmayacak!! (450WATT PSU ile denedim sonuç değişmedi)

• Editor

[quote name='69sihirbaz69' date='13 July 2011 - 11:55 ' timestamp='1310550922' post='1045522']
Eğer bilgisayarın da onboard vga varsa oradan aç bilgisayarı bios a gir ve ekran kartı slotunu Pcı ex. olarak gözster sorun büyük ihtimalle düzelecektir, kolay gelsin :)
[/quote]

Denemezmiyim.. Şu anda onboard kullanırken bile önce PCI ex. olarak ayarlı, tek sorun yeni ekran kartını takınca çalışması için bios pilini çıkartmaya mecbur ediyor olması.. denemediğim ne kaldı diye düşünmekten uykularıma VGA giriyor..,