Jump to content

Windows7 Superfetch


xraid
 Share

Recommended Posts

Windows7 ultimate 64 bit işletim sistemini kullanıyorum.sistem boştayken 1,20 gb ram kullanımı oluyor , başka programlar açıncada bu sayı doğal olarak yükseliyor,bu kadar ram kullanımı laptopda aşırı ısınmaya neden oluyor.boştayken kullanılan ram kullanımı azaltmak için superfetch özelliğini kapatmak faydalı olurmu? olursa ne kadar bir düşüş olur? ve bu özelliği nasıl kapatabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Link to comment
Share on other sites

[quote][b]SuperFetch Bilgisayarınızı açtınız ve Messenger programını çalıştırdınız bu esnada bilgisayarınız Messenger programını Harddiskinizden yükler ve karşınıza getirir. Ortalama bir bilgisayarınız var ise karşınıza 3 ile 5 saniye arasında Messenger programı açılır. Programı kapatıp tekrar açtığınız zaman program RAM ‘ e yüklendiği için ikinci açışınızda ortalama 1 saniye daha erken gelir. Tabi bu esnada başka bir program açıp RAM ‘ i doldurmadıysanız.. eğer RAM miktarınız düşük ise o zaman program her açışınızda RAM deki eski bilgii siler ve Sabit diskiniz yani Harddiskinizden Ram e yüklenir ve karşınıza yine aynı sürede gelir. Bu sistem Windows XP deki eski tip diye hipta ettiğim klasik bir program açılışıdır.
Windows Vista’da ise sık kullandığınız programlar çok daha kısa sürede karşınıza geliyor. SuperFetch teknolojisi ile windows Vista sizin en çok kullandığınız programları tek tek belirliyor. Yani örnek verirsek bilgisayarınızı her açtığınızda Messenger, Excell, Outlook, programlarını açıyorsanız Windows Vista bu programları tek tek tespit ediyor ve en çok kullandığınız program olarak belirliyor. Sonrada bu programları Önbelleğine yükleyerek bilgisayarınızı açtığınız zaman çok daha kısa sürede direk RAM üzerinde erişerek karşınıza getiriyor. Bu özellik işe yarar ve çok pratik çok daha hızlı olarak bilgisayarı kullanmanızı sağlıyor… Tabiki yüksek bir RAM gerektiriyor en azından 2 GB lık bir Ram e sahipseniz bu işlem %100 verimli olarak çalışıyor diyebilirim. Eğer bu kadar yükse RAM sahip değilseniz SuperFetch çalışması az olan ram fazladan yük bindiricektir en sağlıklısı bu özelliği kapatmak olucaktır..

[color="#FF0000"]Başlat | Denetim Masası | Yönetimsel Araçları | Hizmetler çalıştırın.
Burada Hızlı Getirmeyi bularak bu servisi çalıştırın. Başlangıç Türünü Devre Dışı Yapıp Tamam değinizde artık bu servis bir daha aktif olmıycak eğer Ram arttırdığınızda bu servisi aktif hale getirmeyi unutmayın.[/color][/b][/quote]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...