Jump to content

Afrika'daki Çocuklar Açlıktan Ölmesin

STeRK
 Share

Recommended Posts

[center][img]http://www.hizliupload.com/di-382I.jpg[/img]

[b][size="3"]Afrika'ya yardım elinizi uzatın[/size][/b]
[b]
-''HER EVDEN BİR FİTRE VE BİR İFTAR AFRİKA'YA''-[/b]

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı ''Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika'ya'' kampanyasıyla kampanyayla Afrika'daki insanlara yardım elini uzatacak.

Kampanyayla ''dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda olsalar da birileri açken asla tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için eldeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri yok sayarak gönül köprüleri kurmak'' hedefleniyor.

Ramazan bereketinin paylaşılacağı kampanya ile fitrelerin en azından birinin gönderilmesiyle Afrika'dakilere ''bir lokma ekmek ve bir yudum su'' ikram edilmiş olunacak.

Kampanya, bugün itibariyle başlayacak. Hayırseverler, bütün operatörlerden ''AFRİKA'' yazıp 5601'e gönderebilecek. SMS'ler 5 TL karşılığında olacak. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun belirlediği fitre miktarı asgari 7.5 lira olurken, SMS ile fitre vermek isteyenlerin 5601'e 2 SMS göndermeleri gerekecek.

[b]Kampanya kapsamında açılan banka hesap numaraları ise şöyle:[/b]

''Vakıfbank Meşrutiyet Şubesi TL Hesabı: TR93 0001 5001 5800 7299 0312 79, Dolar: TR28 0001 5001 5804 8012 9879 49, Avro: TR92 0001 5001 5804 8012 9879 61, Halk Bankası Mithatpaşa Şubesi TL Hesabı: TR11 0001 2009 3960 0016 0001 16''

Türk Kızılayı'nın ise bölgedeki gıda, hijyen ve sosyal alışkanlıkların tespitini yaptığı, bunun sonucunda Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin katkısıyla hafta sonu gıda, su, hijyen ürünlerinin de bulunacağı acil yardım malzemesini yola çıkaracağı öğrenildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da Afrika'ya yardım konusunda planlama çalışmalarına başladı.

İHH'nin kampanyasına destek için yardımseverler ''AFRİKA'' yazıp 3072'ye göndererek 5 liralık bağışta bulunabilecek. Vakfın ''www.ihh.org.tr'' adresinden online bağış ve Türkiye'nin her yerinden ''160 54 51'' numaralı posta çeki hesabına havale yapılabilecek. Hesap numaralarından bağış yaparken de açıklama bölümüne bağışın amacını ve cep telefonu numarasını yazıp, bağışta bulunulabilecek.

[b]Kampanya için hesap numaraları şöyle:[/b]

''Ziraat Bankası Fatih Şubesi TL: 2124994-5007, Dolar: 2124994-5008, Avro: 2124994-5012, Al Baraka Türk Fatih Şubesi TL: 287839-000009, Dolar: 287839-000002, Avro: 287839-000010, Türkiye Finans Katılım Bankası Fatih Şubesi TL: 327930-1, Dolar: 327930-101, Avro: 327930-102, Kuveyt Türk Fatih Şubesi TL: 999999-1, Dolar: 999999-101, Avro: 999999-102, Vakıf Bank Fatih Şubesi TL: 00158007266577589, Dolar: 00158048000181360, Avro: 00158048000181361, Bank Asya Fatih Şubesi TL:820820-7, Dolar: 820820-8, Avro: 820820-9''

[b]-SU VE GIDA İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI İÇİN-[/b]

Kimse Yok Mu Derneği, gönüllülerin desteğiyle hazırlanan 40 bin gıda kolisini Türkiye'nin yanı sıra özellikle Afrika'da kuraklık nedeniyle yerlerini terk eden ve Dadaab kampına sığınan Somalili mültecilerin de bulunduğu 55 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Afrikalıların su ve gıda ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda kampanya başlatan dernek, ramazanda bölgede iftar ve gıda kolisi dağıtımı faaliyetlerinde bulunacak.

Hayırseverler derneğin ''www.kimseyokmu.org.tr'' adresinden kredi kartıyla ''Afrika Gıda Yardımı'' kampanyasına online bağış yapabilecek. Ayrıca derneğin ''Yurtdışı Kampanya Hesap Numaraları''nın açıklama alanına yine ''Afrika Gıda Yardımı'' yazarak EFT ya da havale gönderebilecek. Tüm hatlardan ''ACLIK'' yazıp 5777'ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabilecek.

[b]-''SOMALİLİ ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLMESİN''-[/b]

Yardımeli Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise ''Somalili Çocuklar Açlıktan Ölmesin'' kampanyası yürütüyor.

Bu kapsamda bölgeye giden Dernek Genel Koordinatörü Osman İlhan, partner kuruluş El-Birr Derneği ile birlikte Somalili mağdur ve muhtaçlara, çocuklara, bebeklere, yaşlılara, kadınlara ve mülteci kamplarında yaşayanlara yönelik yardımları organize ediyor.

Yapılacak yardımların, mesafe ve ulaşım zorlukları nedeniyle tamamen nakit yapılması isteniyor. Toplanan nakdi yardımlar, bölgeye en yakın merkezlerden ihtiyaç maddelerine dönüştürülerek Somali'de açlık çeken ailelere ulaştırılacak. Acil ihtiyaç olarak gıda, temiz su, süt ve çocuk maması dağıtımları yapılacak.

İlk etapta 100 bin dolarlık hazırlık yapan dernek, gelecek yardım miktarına göre yeniden planlama yapacak.

Yardımlar, Türkiye Finans Katılım Bankası Yavuz Selim Şubesi, Albarakatürk Fatih Şubesi, Albarakatürk Konya Şubesi, Vakıfbank Şehremini Şubesi, Kuveyttürk İstoç Şubesi, Asya Katılım Bankası Fevzipaşa Şubesi, T.C Ziraat Bankası Şehremini ve Güngören şubeleri ile PTT Fatih Şubesi ''5504911'' hesabına yapılabilecek.

Cansuyu Derneği ise Afrika ülkelerinde iftar sofraları kuracak, kumanya dağıtımları yapacak. Aynı zamanda kuyu açma faaliyetlerine de hızlandırarak devam edecek. Yardımlar, tespit edilecek ihtiyaçlar doğrultusunda yoğunlaştırılacak. Dernek, ramazanın ilk günü itibariyle yardımları yerine ulaştırmak için çalışmalara başlayacak.

[b]Bu yıl yapılan açıklamaya göre bir ayda tam 29 bin çocuk açlıktam öldüğü açıklandı[/b][/center]

Dün haberde, bir anne daha fazla yemek alabilmek için ölen ikizlerinden birini 1 hafta yetkililerden saklamış.Duyunca çok etkilendim. Biz çocuklarla yemiyorlar diye kavga ediyoruz. Kimileri de yiyecek bulamıyor ve açlıktan ölüyor. Şu mübarek Ramazan ayında açlığın ne olduğunu insan bir nebze olsun anlıyor. Herkes elinden gelen yardımı yapmalı bence. Az-çok demeden.

kardeşim bu diyanetin hizmeti beş para etmez daha bugün radyoda dinledim 2009 toplanan gazze filistin yardimi hala kendi hesaplarında tutuyorlar nedeni resmi yollarla kabul etmiyorlar .onun için yardım dernekleri war onlara bağış yapın (kimse yokmu ,cansuyu vs gibi )

Konunun önemi nedeniyle bir hafta boyunca sabitlemeyi uygun gördüm.İnsanın içi cız ediyor.Az çok demeden kendi evladımızı böyle bir açıkla karşılaşsaydı insanlardan ne beklerdim sorusunu yönelterek kendimize aldığımız cevaba göre davranalım.Saygılarımla

[b]Ben geçen akşam haberlerde seyrettim bir anne aynı günde dört çocuğunu birden kaybetmiş ağlıyordu ve sırada kızım var oda ölecek diye feryat ediyordu inanın o haberi seyrederken içim sızladı ama şöyle bir durumda var o açlık ve sefalette her ailede en az 5-6 10 tane çocuk var madem bukadar kıtlık var bu kadar çocuğu neden yapıyorsunuz demektende kendimi alıkoyamıyorum doğrusu[/b] :mellow:

[b]egitim az egitimin az oldugu yerde çocuk çok olur afrikada dikat edin hep zengin yer altı ulkeleri kıtlıkla savaşıyor devletler ancak sömurmesini biliyor inanıyorum ki kölelik serbest olsaydı şu insanlar ölmemek için köle dahi olurdu sanırım onlara yardım eden sadece turkiye ben daha sms ile destek olmadım ama inş olucam fitre veya başka bir şey için dil ALLAH rızası için uzerime farz olan insana yardım et kula merhamet et emri için yapıcam onlarda bizim kardeşlerimiz çogu musluman die duydum ramazan ayındayız 16 saat aç kalınca aklımız donuyor onlar kim bilir kaç gundur aç [/b]

arkadaşlar lütfen beni yanlış anlamayın ( çok kişi kızacak eminim) ama;

ülkemizdeki fakir fukara aç gureba bitti de yurt dışı mı kaldı.Allah rızası için bi etrafınıza bakın lütfen çöpten ekmek toplayan evine bir lokma ekmek götüremeyen kaç kişi var? Sayın başbakan bile 1 milyon dolar ile kampanya başlattığını söyler acaba ülkesindeki açlara ne yardım kampanyası başlatmış...

bu benim fikrimdir kimseyi bağlamaz,ben yardım etmeyeceğim Sebebini yukarıda izah ettim....

ugurnaz bizim milet en azından çöplukten ekmek bulabiliyor ama onlar bulamıyor bizimkiler aç kalıp yaşayabilir ama onlar yemek bulamadıgı için yaşayamayacak ve ölucekler önce yaşam sonra milet
bir çokları musluman musluman olmayanlar ise insan kardeşlerimiz Rabimiz ne dior yerdekilere rahmet edin ki göktekilerde size rahmet etsin
şuan kişi başı 5 tl yolamak kimseyi fakir kılmaz

şimdi şöyle yapın afrika için 5 tl yolayın çevrenizde fakir varsa onda yardımcı olun inanıyorum şuan aramızda çocuklar dahil 10 tl vererek hiç bir şey kaybetmez sigara paketi 5 tl 20 kontur 5 tl bilmem bir çok gereksiz harcama daha fazla para tutuyor bir gun sigara içmeyin ahiret için bir sevab kazanın

önce onların yaşamasını saglamalıyız yarın biz bu duruma duşunce diger musluman devletler veya diger batılı devleter deseler bizene bizim için önemli olan bizim miletimizdir die biz o zaman ne yaparız ?

gucu olan yardımını esirgemesin

ugurnaz bizim milet en azından çöplukten ekmek bulabiliyor ama onlar bulamıyor bizimkiler aç kalıp yaşayabilir ama onlar yemek bulamadıgı için yaşayamayacak ve ölucekler önce yaşam sonra milet
bir çokları musluman musluman olmayanlar ise insan kardeşlerimiz Rabimiz ne dior yerdekilere rahmet edin ki göktekilerde size rahmet etsin

şimdi şöyle yapın afrika için 5 tl yolayın çevrenizde fakir varsa onda yardımcı olun inanıyorum şuan aramızda çocuklar dahil 10 tl vererek hiç bir şey kaybetmez sigara paketi 5 tl 20 kontur 5 tl bilmem bir çok gereksiz harcama daha fazla para tutuyor bir gun sigara içmeyin ahiret için bir sevab kazanın

önce onların yaşamasını saglamalıyız yarın biz bu duruma duşunce diger musluman devletler veya diger batılı devleter deseler bizene bizim için önemli olan bizim miletimizdir die biz o zaman ne yaparız ?

Kendi çevresinde çöpten ekmek toplayanlar varsa elbette öncelik bunlara yardım etmektir.
Ama çevresinde çöpten ekmek toplayanlara ratlamayanlar, Afrikada çöpte bile ekmek bulamayanlara
yardım etsin.
Amerikada bile evsizler denen köprü altında yaşayan aç insanlar var ama genel olarak Amerika dünyanın en
zengin ülkelerinden biri. Afrikadaki durum çok daha iç acıtıcı. herkes vicdanıyla başbaşadır.
isteyen istediği gibi düşünebilir.

[color="#FF0000"][b]◦Nasıl Bağış Yaparız

AFRİKA yaz 5601 (Diyanet)
AFRİKA yaz 2868 (Kızılay)
AFRİKA yaz 3072 (İHH)
ACLIK yaz 5777 (Kimse Yok Mu?)’ (Tüm operatörler) üzerinden 5 TL Bağış Yapabilirsiniz[/b][/color]

[color="#0000FF"][b]1 SMS 5 TL
2 SMS 1 FİTRE(10TL)
3 SMS 1 İFTAR(15TL)[/b][/color]

Edited by mucit41

[code][quote name='lostalbi' date='05 August 2011 - 23:06 ' timestamp='1312585575' post='1057785']

[/code]
bizim insanımız çöpte ekmek bulabilyor çünki bizim insanımız israf yapıyor ALLAH BİZİM İNSANIMIZA AKIL FİKİR SOMALİDEKİ KARDEŞLERİMİZEDE SABIR VERSİN

Edited by bozart

• 2 hafta sonra ...

"yüce ALLAH hiç kimseyi açlıkla terbiye etmesin"( bir yerlerden aklımda kaldı) küflenmiş ekmek, kokmuş balık, içinde kurbağaların, yengeçlerin yüzdüğü suyu içtim. açlığın ne olduğunu herkesten iyi bilirim. Ama günümüzün fast food gençleri bunu bilmiyor kızım karım dahil, çöpe attığım (atmak zorunda kaldığım) her lokma yiyecek canımı acıtıyor. Aç kalmak sadece oruç değildir. Oruç nefsi terbiye etmektir. 30 gün oruç tutmakla nefs terbiye olmuyor. birilerine yardım etmekle de nefs terbiye olmuyor. Önemli olan nefsi terbiye edip hep adil davranmak herkese adil davranmak. yoksa televizyonlara, gazetelere çıkıp şu kadar kişi için yemek gönderdim demek yapılan ahlaksızlığın en büyüğüdür.
Biliyor musunuz? Çanakkale'de bir çeşme gördüm oralılar yada oradan geçen bilir, "Hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılmıştır." otobüs durağının Anadolu yakasında herkes görebilir. O Zat'ı muhtereme ettiğim dua babama ettiğim duadan fazladır. gerçek müslüman ne yaptığı iyiliği zikreder nede gösterir.sanırım anlayan anladı......

• 3 hafta sonra ...