Jump to content

Seyahatname Yeniden Sahnede


mucit41
 Share

Recommended Posts

[color="#0000FF"][b]Konu Başlığı :[/b][/color] [b] [color="#FF0000"] Seyahatname yeniden sahnede [/color] [/b]

[quote] [b] [color="#FF0000"]“Evliya Çelebi'nin 400. Doğum yıl dönümü” kutlamaları kapsamında Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü İstanbul Modern Dans Topluluğu “Seyahatname 2” isimli modern dans projesini 2011-2012 sanat sezonu için yeniden hazırladı.[/color]23 Ağustos 2011

[img]http://rsm.haber365.com/H/1311932203_42_evliya_celebi_seyahatname.jpg[/img]

Hayatın müşterek bir yolculuk olduğu olgusundan yola çıkan eserde, bazı bölümler ekranda Evliya Çelebi diliyle okunup sahnede hayata geçirilecek. Elif Şafak'ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayIcı pasajları da oyunun içerisinde seyirciyle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'in Türk ve dünya kültür tarihi açısından son derece önemli bir şahsiyet olan Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Kuruluşunun (UNESCO) 22 Eylül 2009'da gerçekleştirilen 35. Genel Konferansı'nda 2011 yılı anma ve kutlamalar listesinde “Evliya Çelebi'nin 400. Doğum yıl dönümü”nün resmi olarak ilan edildiğini anımsatan Evkuran, “Kültür ve Turizm Bakanlığının organizatörlüğünde başta ülkemizde olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde büyük seyyah Evliya Çelebi ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.

Evkuran, DOB Genel Müdürlüğü İstanbul Modern Dans Topluluğunun da kutlamalar kapsamında Evliya Çelebi'nin ölümsüz eseri Seyahatnameden esinlenerek “Seyahatname 2” isimli bir modern dans projesini 2011-2012 sanat sezonu için yeniden hazırladığını kaydetti.


“SEYAHATNAME 2”


Eserde yeni ve farklı pasajlar işleneceğini anlatan Evkuran, şu bilgileri verdi:

“Acayip Şeyler, Cambazlar, Bir Değişik Hamam, İnci Dalgıcı, İstanbul'un Tılsımlı Sütunları gibi bölümler, ekranda Evliya Çelebi diliyle okunup sahnede hayata geçirilecek. Elif Şafak'ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları oyunun içerisinde çeşitli zamanlarda seyirciyle buluşacak.

Modern dans, tasarım ve textlerin Ozan Açıktan'ın video yapımıyla drama çerçevesinde buluştuğu prodüksiyonda, insanının içsel yolculuğundaki gelişimi, Evliya Çelebi'nin bazen macera bazen tılsımla dolu seyahatleriyle eş zamanlı olarak sergilenecek. Özellikle yurt dışı tanıtım göz önünde tutularak, sahne üzerinde Seyahatname yaşamı içerisinde işlenen Türk motifleri yer alacak. Yer sofrasında pişirilen 'gözleme', mola verildiğinde seyircilere dağıtılacak.

Orta ölçekli sahneler (400-1000 kapasite), açık hava sahneleri, spor salonları gibi mekanlarda sahnelenmeye uygun mobil bir prodüksiyon olarak tasarlanan eser, 1 saat 10 dakika (70 dakika) sürecek. Sahnede 15 dansçının yer alacak.”


EVLİYA ÇELEBİ'NİN DÜNYASI HARİTA KOLEKSİYONU


Kutlamalar çerçevesinde, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM ve Avrasya Yazarlar Birliğinin katkılarıyla Evliya Çelebi'nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini tek tek belirten detaylı haritalar hazırlandığını bildiren Evkuran, “Evliya Çelebi ve büyük eserini, sadece 2011 yılında değil bundan sonra da genç nesiller için her daim yararlanılan bir kaynak olarak değerlendirilmesini sağlamayı amaçlayan çalışmanın çok önemli” diye konuştu.

[quote]http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/etkinlik/18558967.asp[/quote]

[/b] [/quote] Edited by mucit41
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...