Jump to content

His Hd6850 Ve E7400 İşlemci Uyumluluğu

TLnY
 Share

Recommended Posts

Şu an Asus P5KPL AM-SE Anakart ve Intel E7400 2.8 GHz işlemci var. Sistem belleği 3GB ama 4'e yükseltebilirim. HIS HD6850 IceQ ekran kartını alsam 1 sene kadar idare eder sanırım. 1 sene sonunda 700 liraya yeni anakart ve işlemci alabilirim diye düşünüyorum. Anlayacağınız parça parça yükseltme peşindeyim. Sizce kartı alsam işlemci frekansını da 3.5 GHz'e çıkartsam karttan yeterince performans alabilir miyim? E7400 ve bu kart kullanılarak çekilen 2 adet video ekleyeyim:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=rqVbbMVk28c[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=MC8KaKT9JFk[/media]

Sizlerin fikirlerinizi de bekliyorum. Kesin bir sonuca ulaşmadan almayacağım. Amacım en uygun fiyata en yüksek performansı elde etmek.

Ve tabiki bu kartı alırsam yanında bunu alacağım: [code]http://www.hepsiburada.com/Liste/cooler-master-elite-cift-12v-kanalli-460w-pfc-guc-kaynagi-cm-rs-460-psapj3-eu/productDetails.aspx?productId=bd132110& categoryId=1012[/code]

Bu da kartın linki, tabiki farklı yerden daha uygun fiyata alırım kartı: [code]http://www.hepsiburada.com/Liste/his-hd6850-iceq-1gb-256bit-ddr5-ekran-karti-01-his-016-01100/productDetails.aspx?productId=bd132179&categoryId=204[/code] Edited by TLnY

E7400 işlemci 4 yaşında 6850 kart bir yaşında 6850 kartı o işlemci ile verimli kullanamazsın en az sistemde amd athlonII 450 işlemci olması lazım senin işlemci lga775 soketli eski model intel e8300 işlemci olsaydı o zaman olurdu

Siparişi verdim. Powercolor 1GB HD6850 kartı 300 liraya aldım. HD2400'den iyidir en azından. Ayrıca 1 sene idare etsin seneye AMD işlemci ve uygun anakart + RAM alacağım. HD2400 varken yeni işlemci almamın anlamı olmamasından ve sistemi de komple değiştirecek gücümün olmamasından dolayı iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum. Seneye oyunlarda da grafik açısından çok fazla bir değişim olmayacak bu gidişle ve bence sistemi tam olarak güncellediğimde bile kart işimi görecek.

@black_sel youtube vb. videolarında kasma hafif oluyor HD izlerken evet ama takılma internet hızıyla alakalı.

Edited by TLnY

[quote name='TLnY' date='06 November 2011 - 21:54 ' timestamp='1320609247' post='1107693']
Siparişi verdim. Powercolor 1GB HD6850 kartı 300 liraya aldım. HD2400'den iyidir en azından. Ayrıca 1 sene idare etsin seneye AMD işlemci ve uygun anakart + RAM alacağım. HD2400 varken yeni işlemci almamın anlamı olmamasından ve sistemi de komple değiştirecek gücümün olmamasından dolayı iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum. Seneye oyunlarda da grafik açısından çok fazla bir değişim olmayacak bu gidişle ve bence sistemi tam olarak güncellediğimde bile kart işimi görecek.

@black_sel youtube vb. videolarında kasma hafif oluyor HD izlerken evet ama takılma internet hızıyla alakalı.
[/quote]
hd2400 ekran kartı bile sayılmaz hd 6850 nin yanında on takla attırır 2400 e 6850 i

[quote name='emrah48' date='06 November 2011 - 21:18 ' timestamp='1320610701' post='1107700']
hd2400 ekran kartı bile sayılmaz hd 6850 nin yanında on takla attırır 2400 e 6850 i
[/quote]

Biliyorum. Zaten bu yüzden böyle bir karara vardım. Yukarıda yazdıklarım size de mantıklı gelmedi mi? Bu kararı almakla iyi ettiğimi düşünüyorum. Daha iyisini düşünemedim.

PSU değişikliği yapıyorum. PSU'nun siparişini iptal ettirdim. İleriye dönük düşündüğümden biraz daha iyisini almaya karar verdim. Son kararım bu:

http://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/cooler-master-gx-80plus-650w-single-rail-guc-kaynagi-guc-kaynagi-psu-cm.html

%18 KDV indirimiyle iyi bir seçim oldu sanırım. İleride alacağım donanımlarla da tam uyumlu olacaktır ve ayrıca CrossFire için de uygun.

Arkadaşlar Şahsen Sapphire HD6850 ve i5 2400 kullanıyorum battlefield 3 de ultra modunda ve Full HD çözünürlükte bile hiç kasmıyo

Windows 7 puanlamasında i5 için 7,4/7.9
HD6850 için 7,6 verdi

Kısacası oyunlarda her iki donanımda önemli ama ekran kartı öncelikli.

Şuan HD6850 yi karşılayabilmen için E8300 veya üzeri bi işlemci alman gerek.

E7400 le kullanırsan sorun olmaz ama işlemci sınırına takılırsın.

Bi hatırlatma HD6850 için 500w PSU gerekir.

POWERCOLOR HD6850 ve Cooler Master GX 650W PSU aldım. Kartı 300 liraya, güç kaynağını 184 liraya(+6 lira kargo ücretiyle 190 lira) aldım. Bayram sebebiyle perşembe günü kargoya verilecekler. 650W almış olmamın sebebi seneye işlemciyi değiştirecek olmamdan kaynaklanmaktadır. HD2400 ile birkaç sene idare ettim şimdi E7400 ile 1 sene idare edebilirim herhalde. Ürünlerin ikisini de KDV indirimiyle aldım. Kart Vatan'dan, güç kaynağı TeknoBiyotik'ten sipariş verildi. Ayrıca E7400 ile E8300 arasında aşırı derece bir fark yok bildiğim kadarıyla. Yanılıyor da olabilirim.

@DespryRammstein oyunun linki:

http://www.tnctr.com/topic/156865-need-for-speed-hot-pursuit-2010/

Edited by TLnY

[quote name='TLnY' date='08 November 2011 - 16:13 ' timestamp='1320757998' post='1108475']
POWERCOLOR HD6850 ve Cooler Master GX 650W PSU aldım. Kartı 300 liraya, güç kaynağını 184 liraya(+6 lira kargo ücretiyle 190 lira) aldım. Bayram sebebiyle perşembe günü kargoya verilecekler. 650W almış olmamın sebebi seneye işlemciyi değiştirecek olmamdan kaynaklanmaktadır. HD2400 ile birkaç sene idare ettim şimdi E7400 ile 1 sene idare edebilirim herhalde. Ürünlerin ikisini de KDV indirimiyle aldım. Kart Vatan'dan, güç kaynağı TeknoBiyotik'ten sipariş verildi. Ayrıca E7400 ile E8300 arasında aşırı derece bir fark yok bildiğim kadarıyla. Yanılıyor da olabilirim.

@DespryRammstein oyunun linki:

http://www.tnctr.com/topic/156865-need-for-speed-hot-pursuit-2010/
[/quote]

Öncelikle hayırlı olsun, benim de aklımda bir ekran kartı alma planları var ya 6850 ya da bütçeyi ayarlayabilirsem 6870 almayı düşünüyorum.
Sanırım sen Powercolor marka 6850 aldın, geldiği zaman sağından solundan arkasından önünden falan fotoğraf çekip gönderebilir misin, kartın şekli şemali nasıl, soğutucunun üstündeki plastiğin malzeme kalitesi nasıl bir anlatabilirsen çok makbule geçecek.

Anlatırım tabiki. Hele bir gelsin de o zaman hallederiz :)

Bu arada PC MERAKLISI BF3'te ultra kalitede ve 1920x1080 çözünürlükte aldığın FPS miktarını öğrenebilir miyim?

Edited by TLnY

[quote name='TLnY' date='08 November 2011 - 15:38 ' timestamp='1320759534' post='1108483']
Anlatırım tabiki. Hele bir gelsin de o zaman hallederiz :)

Bu arada PC MERAKLISI BF3'te ultra kalitede ve 1920x1080 çözünürlükte aldığın FPS miktarını öğrenebilir miyim?
[/quote]

Kusura bakma oyunu dün akşam bitirince sabahta sildim. FPS hiç bakmadım ya acele bitiriyim diye MW 3 ü bekliyodum.

[quote name='PC MERAKLISI' date='09 November 2011 - 19:21 ' timestamp='1320862912' post='1109161']
Kusura bakma oyunu dün akşam bitirince sabahta sildim. FPS hiç bakmadım ya acele bitiriyim diye MW 3 ü bekliyodum.
[/quote]

MW3'te aldığın FPS'yi söylersin herhalde :)

Öncelikle hayırlı olsun.Seneye sistemi yenileyecekmissin keşke o zaman üst sınıf bir kart alsaydın .Ama yi bir seçim yapmıssın hayırlı olsuN:)
TLnY MW3 gercekten diğer serileri gibi çok iyi optimize edilmiş

İntel E7300 2.66(O/C 3.55 )GHZ
MSI 512 MB 9800GTX+
3 GB RAM
Vista sp2

Ayarlarım hight+extreme şeklinde.Aslında FULL extreme yapınca çok akıcı sekilde oynanıyor.Ama belli bir ilerlemeden sonra makina donuyor.Grafik kartın belleği düşük geliyor yada 3 GB RAM yetersiz geliyor.RAM 4 lesem EXTREME ayarlardan verim alınır mı?Önerilen sistem gereksinimlerini bulamadım nette

Edited by kacaksevgilim

Usta sen ne durumdasın bilmiyorum ama ben bugün çok enteresan bir şekilde aldım kartı.

Sapphire HD6850 almak nasip oldu, Vatan'dan aldım.İndirimsiz fiyatı 402 tl, %25 indirimli, World karta 10 taksit [b]306[/b] tl'ye aldım.

Kart gerçekten kibar, tahminen itx'ler hariç her kasaya sığar.Tek güç girişi var 6 pinli, ve kartın ucuna değil üst kısmına konumlandırılmış.
Fanı Akasa'nın viper modeline çok benziyor kanat yapısı olarak, parlak bir yüzeye sahip olması toz tutmamasını sağlıyor ayrıca.
Kartın pcb'si mavi-yeşil karışımı bir şey, hani şu doğan slx'lerin renginden :)
Kutusundan Crossfire köprüsü, molex-6 pin güç giriş kablosu, dvi to vga dönüştürücü, sapphire amd etiketi, driver cd'si ve birkaç gereksiz broşür çıktı.

Kartı taktığımda, Modern Warfare 3'de en yüksek ayarlarda akıcı bir şekilde oynadım.Battlefield 3'ü bitirip sildiğim için bakmadım, hemen hemen aynıdır zaten.
GTA 4'te test ettim, çok kapsamlı olmadı zaten üzerine real cars yaması kurduğum için oyundan atma sorunu var bu yüzden benchmarka da giremedim.Ama auto configure yaparak, 1920x1080 çöz. texture ayarı highda, diğer ayarla high/very high, ve night shadows kapalı olmak üzere oyuna girip oynadım.
Çoğunlukla akıcı, yağmurlu havada tren üst geçidinin altındaki yolda (yola tren üst geçidinin gölgeleri vurduğundan zorlayıcı bir görüntü) en aşağı 25 fps'ye düştü.Onunda haricinde 30-35-40-45-50 ve 56 civarlarından seyretti.
Tabii kartı GTA 4'e göre değerlendirmek biraz yanlış olur çünkü ne menem bir oyun olduğunu sanırım herkes bilir.(bu arada bana kart değiştiren de bu oyun)
Fakat tatmin edici bir performansı var.
Kart yükte değilken 950-1000 devir arasında dönüyor fanı ve bu yaklaşık olarak %22'lik bir hıza tekabül ediyor.Bu demek oluyor ki full yükte yani %100'de 4400'lü devirleri görebilir.
Soğutma kısmında fana ek olarak dışarıdan gözüktüğü kadarıyla bakır ısı borulu bir blok yapısı mevcut.Oyunlarda 56 derece civarında seyrediyor sıcaklık.
İlk izlenimlerim bu şekilde oldu, bu mini inceleme bana aittir :)

Ayrıca bugün bir şeye şahit oldum ki kart/fiyat sorarken, vatan comp.daki arkadaş bana 6790'ın 5850'den bir derece daha hızlı olduğunu söyledi, ama aşikar ki 5850, 6850'yi terleten hatta yer yer geçen bir kart.Anlayacağınız vatandaki elemanların (hepsi değil tabiki) söylediklerine çok fazla itibar etmeyin, yani tabiki onları dinleyeceğiz ama bilgi sahibi olarak oraya gidip alışveriş yapmak daha avantajlıdır.

Sağlıcakla kalın.Saygılarla.

İnceleme pekte mini olmamış, gayet iyi incelemişsiniz ihtiyacı olabilecek arkadaşlar adına teşekkür ediyorum :) Benim PSU Cuma akşamı, ekran kartı Cumartesi öğlen elime ulaştı. Kasayı temizledikten sonra PSU ve ekran kartını taktım. Performanstan önce karta değineyim; kutusundan DVI girişine VGA kablo takabilmek için adaptör, garanti belgesi, sürücü CD'si (Çok hoş kabı var) ve hızlı başlama klavuzu çıktı. Sizdekinin aksine sticker veya kabloya benzer birşey çıkmadı. Kart dış görünüş olarak çok hoş. Plastiği dandik çin malı plastik değil ve parlak olmasına rağmen tamamen pürüzsüz de değil. İnce plastik olduğundan kırılması kolay geldi gözüme. Esnekliğinden dolayı kolay kırılmayabilirde bilemiyorum. Çok fazla elimde tutmadım direk taktım :)

Gelelim daha önce belirtmiş olduğum sistemime bu kartı taktıktan sonra aldığım performansa: 1280x1024 çözünürlükte (monitörün maksimum çözünürlüğü) MW3 grafik detayı maksimum ve 2x aa ile ortalama 40 FPS alıyorum. Performans tatmin edici olsa da işlemci ve RAM'den dolayı oyunlardan tam performans alamadığımı söyleyebilirim. Zaten performans kaybı olacağını hepimiz biliyorduk. Onun haricinde Call of Duty Modern Warfare'de 1280x1024 çözünürlükte ortalama 230 fps alıyorum. NFS Hot Pursuit oyununda ise yine maksimum detaylarda 1280x1024 çözünürlükte çoğu zaman 60-50 arası FPS oluyor ancak gece veya yağmurlu olduğunda hesaplama arttığından FPS 35'lere iniyor. Zaten oyundan alınabilen maksimum FPS 60 sanıyorum. Çünkü 60'tan yukarı bir gıdım oynamıyor.

Şimdilik oynadığım oyunlar bunlar. Hayal kırıklığına uğramayacağımı biliyordum. Genel olarak oyunlar oynanabilir seviyede.

Kart 46-49 derece arası normal kullanımda fakat oyunlarda bakmak hiç aklıma gelmediğinden birdey söyleyemiyorum. Fan %47 hızla çalışıyor.

Şimdilik bu kadar :) Bu arada, sistem özellikleri neler söyleyebilir misiniz? Ayrıca hayırlı olsun :)

Edited by TLnY

Teşekkür ederim, siz de güle güle kullanın.
Sistem özellikleri imzamda yazıyor ama yine de yazayım;

AMD X6 1090t
Asus M4A785TD-V Evo / U3S6
8 GB DDR3 133 Kingston Ram (4+4)
750w High Power Direct12 Psu
500 gb Hdd ve Sapphire 6850.

Ayrıca bu incelemeden sonra frapsla izledim, MW3'te 1920x1080 çöz. AA vs. her şey son ayarda 40-45 fps arası oynatıyormuş.

Mesajı yazdıktan sonra dikey senkronizasyon ve SSAO açtım ve 46-39 FPS arasında oynamaya devam ettim. Şu an bitirdim MW3'ü. İmzayı farketmemişim bu arada :whistle:

The Run'ı çok merak ediyorum. Bakalım nasıl olacak benim bilgisayarda :dribble:

Edited by TLnY