Jump to content

Hdd Çalışmıyor .

07metehan07
 Share

Recommended Posts

Harddiskim durduk yere bozuldu . Bilgisayarı açmak istedigimde (disk failure insert system disk and press enter) uyarısını alıyorum .
Bi Arkadaşım Dirençleri Ölçemi önerdi. Hdd Işıgı Yanmıyor Hardiskin Sanki Motoru Çalışmıyor Gibi Çünkü Elime Aldıgımda Motorun Döndügü Belli Degil.
Yardımcı Olabilecek Arkadaşlara Teşekkür Ederim .

[img]http://img.webme.com/pic/d/dinles-net/hdd1.jpg[/img]
[img]http://img.webme.com/pic/d/dinles-net/hdd2.jpg[/img]

İlk önce biosa gir Delete ile. ordan bak hard diskin görünüyor mu eğer görünmüyorsa sanırım sabitdiskin diskin arızalanmış olabilir, eğer görünüyorsa windows cdsi ile onarmayı deneyin
Ayrıca bios ayarlarını default yapmayı deneyin hardiskin kablosunda sorun olabilir

[quote name='korkusuz_korkak' date='21 November 2011 - 20:39 ' timestamp='1321900764' post='1116024']
hiçbir sorunun yok sadece windowsu tekrar kuracaksın.
[/quote]
ne alaka bios la işletim sisteminin hdd çalışırken filan hareket ettirdinmi acaba düşmeden filan bahsetmiyorum sadece hareket ettirme filan

ewet yani hdd çalışırken yerinden oynattınmı yada çarpma oldumu hdd içindeki okuma yazma kafası diske deyer ve o bölgede bag sectör oluşur yani ölü bölge.o bölümdeki bilgiler yoq olur.ama bunla ilgisi yoq gibi slave master ayarlarından ileri gelen bi durum olabilir yanlıs takılma durumunda hdd yi yarım görebilir bazen hiçte görmeyebilir ...

Edited by 68mehmet68

[b][color="#000000"]Sorununuzun hangi olaydan sonra bu hale geldiğini belirtmelisiniz. Anladığım kadarıyla harddiskiniz bad sector nedeniyle çökmüş. Onarmak için yakınınızda bulunan harddisk onarımcılar veya bilgisayar hastahanelerinden yardım alabilirsiniz. Onun haricinde garantisi bulunuyorsa hiç bir müdahelede bulunmadan göndermenizi öneririm.

Geçmiş olsun. İyi günler :wave:
[/color][/b]

Samsung'un Estool programınının iso kalıbını sitesinden indir ve cd ye çek. Daha sonra bu hazırladığın CD ile sistemini başlatıp, diskini Estool ile test et.
Hatırladığım kadarıyla Estool açılınca sistemdeki diskleri listeleyecektir. Sen ilgili diski seçeceksin ve gelen menüden birinci seçeneği seçeceksin.
Aynı şekilde estool ile low level format gibi işlemlerde yapabilirsin.

Bu aralar, benim başım farklı model SAMSUNG diskle dertte. Artık SAMSUNG disk almayacağım. :(

EsTool Iso Kalıbı:
:download1:
[color="#0000FF"][u]http://downloadcenter.samsung.com/content/SW/201011/20101118113245515/ESTOOL301v.iso[/u][/color]

Diskinin destek sayfası;
[color="#0000FF"][u]http://www.samsung.com/au/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_ia_cd=1501&prd_mdl_cd=HD103SJ&prd_mdl_name=HD103SJ&srchword=hd103sj[/u][/color]

Edited by blue_life

Arkadaşlar bende çok acemiyim bu konularda...

Başıma gelen olay şu.
Geçen yıl 1TB harddisk aldım.İçine yaklaşık 300 gb bilgim vardı,ayrıca bu bilgilerin yedeğini de harici harddiskte tutuyorum.
Geçenlerde bu sürücü gel açılmaya başladı,içinde virüs olabilieceğini düşünerek ben bu sürücüyü BİÇİMLENDİR yaptım.Fakat sürücü o günden sonra kendine gelemedi.
Şimdilerde ise canı isteyince görünüyor,canı istemeyince görünmüyor.Göründüğü zaman ise içine bilgi atmak istediğimde DİSKİ BİÇİMLENDİR diyor,biçimlendir yaptığımda
ise BİÇİMLENDİRİLEMEDİ uyarısıyla karşılaşıyorum.

Ben bu sorunu nasıl aşarım acaba?

• 2 hafta sonra ...