Jump to content

Xp Sp3'te Ağ Sorunu Yaşamaktayım..

nazarnet
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar internet kafemde bir sorun yaşamaktayım...Kısaca sorunumu anlatıyım... Şimdiden yardımcı olanlar için teşekkür ederim...
Kafemde 27 adet client bilgisayarı mevcut 12 adet PC üst katta 15 adet PC alt katta bulunmakta.. 1 adet ana PC bir adette kamera kayıdı yapan bilgisayar ve birde komşunun pcsi ile ağı kullanmaktayız... Benim sorunum ise şu alt kattaki bilgisayarlarımda ağ kesintisi yaşıyorum örneğin belli aralıklar ile bir bilgisayarın ağ bağlantısı kopuyor ama kablo bağlı olduğu halde bağlanmıyor PC yi yeniden başlatana kadar hiçbir müdahale yeterli olmuyor çünki giremiyorum o pcden nete... PC'lerde virüs vardır diye tekrar işletim sistemi hazırladım tekrar kurdum yok durum yine aynı... Bu sorun sadece alt kattaki 15 adet PC için geçerli üst kattaki 12 adet PC'ler de böyle bir sorunum yok. Pcleri sırası ile tek tek kontrol ederek açtım hepsi nete güzel bir şekilde giriyor hiçbir sorun yok ama müşteri geçince PC'ye sorun teşkil ediyor... Şimdi sorunun neden kaynaklandığını anlamış değilim. Aklıma gelen sorular ise şunlar.
1- Switch'te bir sorun var.
2- Antivirüs programı.
3- Bilgisayarda bir Ethernet kartı sorun çıkarıyor ama hangisi!

Pc Özelliklerini'de not düşüyüm...

1- Windows XP Service Pack 3 modifiyeli değil.
2- Eset Nod32 Antivirus 5

Sistem Özellikleri

1- Anakart : Foxconn G31MXP
2- İşlemci : Intel Core 2 Quad
3- Ekran Kartı : ATI Radeon HD 4650
4- Realtek RTL 8168/8111

Aynen hocam internet cafe sorunu hiç bitmiyor birini halletsen başka bir sorun çıkıyor. :)
Kablo bağlantılarını kontrol ettim hepsi yerli yerinde ve güzel bir şekilde çalışmakta ama olmazsa hepsine yeniden bir jak takarım.
Evet benimde aklıma geldi yani portların birinde bir sorun olabilir diye düşünüyorum bir deniyim dediğiniz şekilde bakalım üst katta sorunsuz çalışacak mı.
Evet DNS ve IP ayarlarım Akinsoft programına göre örneğin 192.168.2.100 Ana PC. 192.168.2.101 diğerekte clientler başlıyor... DNS'de strandart 195.175.39.39 - 195.175.39.40
Yardımların için teşekkür ederim hocam.

Arkadaşım eğer bağlantı koptuğunda ağ bağlantın var gözüküyorsa, bağlantısı kopan bilgisayarın bağlı olduğu switch'ten diğer switche giden kabloda sorun olabilir. Çünkü bilgisayar ağ kablosu takılı diyorsa switche bağlı olduğunu gösterir. Öyle bir sorun yaşamıştım inşallah öyle bir şeydir de seni yormaz :)

[quote name='alerte' date='22 November 2011 - 08:41 ' timestamp='1321951276' post='1116306']
bilgisayarı işi deneme yanılma yoluyla anlaya bilirsin bir swich dene derim fazla ısındıgı zaman da yapar veya bir koy üzerine öyle bir dene bakim ne olacak.
[/quote]

Bir tane eski switch var elimde olmadı onu denerim bende switchden şüphelenmiyor değilim 2-3 yıl önce aldıydım ama bu kadar çabuk sorun çıkaracağını bilmiyordum...

[quote name='imcliff' date='22 November 2011 - 08:45 ' timestamp='1321951527' post='1116310']
Arkadaşım eğer bağlantı koptuğunda ağ bağlantın var gözüküyorsa, bağlantısı kopan bilgisayarın bağlı olduğu switch'ten diğer switche giden kabloda sorun olabilir. Çünkü bilgisayar ağ kablosu takılı diyorsa switche bağlı olduğunu gösterir. Öyle bir sorun yaşamıştım inşallah öyle bir şeydir de seni yormaz :)
[/quote]

Yok hocam öyle değil ağ bağlantı kablosu çıkmış olarak gözüküyor ağı devre dışı bırakıp tekrar deniyorum yok yine yemiyor pcyi yeniden başlattığım zaman bağlantı tekrar geliyor...

[quote name='alerte' date='22 November 2011 - 08:56 ' timestamp='1321952215' post='1116315']
yan tarafa verdigin arkadaşının pc sinde virüs olmasın ordan kitliyo da olabilir çok seçenek var.
[/quote]

İlk başta bende şüphelendiydim ondan mı diye komşunun gittim pcsinede format attım kaspersky antivirüs programı kurdum yok yine değişen birşey olmadı...

[quote name='gokhankocabay' date='22 November 2011 - 09:49 ' timestamp='1321955340' post='1116335']
Muhtemelen sorun kullandığınız Switchden kaynaklanmakta.Kullandığınız Switchin markası nedir. İnternet Kafeler için kaliteli bir switch kullanmak problemleride azaltır. 3Com veya Allied Telesyn gibi.
[/quote]

Bende switch'ten dolayı diye tahmin ediyorum ama switchi 2-3 yıl önce aldım çabuk bozulması beni çok şaşırtır... Evet haklısınız bende buna katılıyorum zaten bende 3COM switch kullanmaktayım.

Arkadaşlar sorunun neden kaynaklandığını buldum sonunda yardım eden herkes için çok teşekkür ederim... Sorunu ise şöyle buldum switch üzerinden bir takip yaptım switch üzerinde yanan ışıkları takip ettim bütün bağlı bilgisayarların ışıkları sarı yanarken bir tanesi turuncu yanıyordu onun ucunu takip ettim oda IP olarak kullandığımız Güvenlik kamerasından geliyormuş galiba jak ucunda bir sorun var onu halledecem en yakın sürede....