Jump to content

Doğu Anadolu Metni Çeviri

nano68
 Share

Recommended Posts

Arkaşlar benim perpformans görevim bu bunu poster yapçam.Aşağıdaki metni kendim yazdım ve çevirdim hata varmı lütfen bir bakarmısınız?
Kalın ile yazdığım yerleri çeviremedim

Doğu Anadolu Bölgesi
Toplam Nüfüs: 6 milyon 147 (2002)
Doğu anadolu Türkiyenin en az nüfüslü bölgesidir.Şahane Doğal güzellikleri vardır.14 ili vardır.Fırat,Aras,Dicle gibi nehirleri vardır.
[b]Sanayisi gelimemiştir[/b].Van gölü bur bölgededir.[b]Deprem bölgesidir.Göç fazladır.Bazı illerde terör fazladır.[/b]
Yakınındaki Ülkeler:
Şehirleri:
Doğal Güzellikleri(Çok Bilinenler):

[b]Girvelik şelalesi erzincandadır.
[/b]
Sloganlar

[b]Sınırlarını zorla doğuya yönel.

Doğu yemeklerini tattınız mı?

Hadi doğuya gidelim.

Doğu'u gezmek için ne bekliyorsunuz?[/b]

Eastern Anadolu Region is'nt the best Region to all. Naturel beaty is wonderfull.There are 14 cties.There are Fırat river,Dicle River,Aras river.
[b]Sanayisi gelimemiştir[/b].Van Lake is in Eastern Anadolu Region.[b].Van Lake is the biggest to all.Tortum Waterfall is in Eastern Anadolu Region.Tortum waterfall is biggest to all waterfalls. Deprem bölgesidir.Göç fazladır.Bazı illerde terör fazladır.[/b]

[b]Girvelik şelalesi erzincandadır.
[/b]
neighboring countries:
Cties:
Naturel Beatys

SLOGANS:
[b]Sınırlarını zorla doğuya yönel.

Sınırlarını zorla doğuya yönel.

Hadi doğuya gidelim.

How abaut go to Eastern Anatolia Region [/b]

Let'S go to Eastern Anadolu Region
Doğu'u gezmek için ne bekliyorsunuz?[/b] Edited by nano68

[quote name='Ot7oMaN' date='12 December 2011 - 15:15 ' timestamp='1323702918' post='1127863']
Zayıf ingilizcemle söylüyorum, cities olması lazım city nin çoğul hali. Ufak tefek yazım hataları da sezdim ama gramer bilen biri baksa daha yararlı olur. İngilizceye devam :)
[/quote]
teşekkrüler bilen biri yardımcı olabilir mi?

Yada sen yazmak istediklerini türkçe yaz, elimizden geldiğince çevirek. Anlatımın çok düz olmuş çünkü sunum yapacaksan daha dikkat çekici cümleler kurmalısın. Mesela göç fazladır yerine, "Sanayinin az gelişmiş olması sebebiyle dışa göç yaygındır" tarzı cümleler daha iyi bi izlenim bırakır hocanda diye düşünüyorum.

[quote name='Ot7oMaN' date='12 December 2011 - 15:45 ' timestamp='1323704701' post='1127888']
Yada sen yazmak istediklerini türkçe yaz, elimizden geldiğince çevirek. Anlatımın çok düz olmuş çünkü sunum yapacaksan daha dikkat çekici cümleler kurmalısın. Mesela göç fazladır yerine, "Sanayinin az gelişmiş olması sebebiyle dışa göç yaygındır" tarzı cümleler daha iyi bi izlenim bırakır hocanda diye düşünüyorum.
[/quote]
Hocada iyi bir izlenmim bırakır ama bu senin cümlen değil derse :D

Niye öyle desin ki? Hoca seni malmı sanıyo (afedersin)?

Sanayinin az gelişmesi nedeniyle dışa göç yaygındır - because of industry in less developed, outward migration is common. aşağı yukarı böyle bişey olması lazım. (Grammer hatalı olabilir, yada kelime anlamları hafiften sarkabilir ama aşağı yukarı aynı anlama gelir)

Yukarıdaki cümlede ne çok uç bir zaman kipi veya kullanım kalıbı var nede az kullanılan bi kelime.

Yada Van gölü en büyük göldür tortum şelalesi en büyük şelaledir yerine, Türkiyenin en büyük gölü van Gölü ve Türkiyenin en büyük şelalesi ola tortum Şelalesi Doğu Anadolu'da bulunur diye yaz. Demek istediğim (sanırım lise öğrencisisin) ilkokul seviyesinde cümleler kurma.

[quote name='Ot7oMaN' date='12 December 2011 - 17:23 ' timestamp='1323710616' post='1127994']
Niye öyle desin ki? Hoca seni malmı sanıyo (afedersin)?

Sanayinin az gelişmesi nedeniyle dışa göç yaygındır - because of industry in less developed, outward migration is common. aşağı yukarı böyle bişey olması lazım. (Grammer hatalı olabilir, yada kelime anlamları hafiften sarkabilir ama aşağı yukarı aynı anlama gelir)

Yukarıdaki cümlede ne çok uç bir zaman kipi veya kullanım kalıbı var nede az kullanılan bi kelime.

Yada Van gölü en büyük göldür tortum şelalesi en büyük şelaledir yerine, Türkiyenin en büyük gölü van Gölü ve Türkiyenin en büyük şelalesi ola tortum Şelalesi Doğu Anadolu'da bulunur diye yaz. Demek istediğim (sanırım lise öğrencisisin) ilkokul seviyesinde cümleler kurma.
[/quote]
Ayarladım dediklerinizi teşekkür ederim ama 7. sınıf öğrencesiyim :D