Jump to content

Aıo Başlangıcında Sorgulama? [Çözüldü]

secondert
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir AllInOne çalışması hazırladım, oldukça güzel görünümlü, fonksiyonel ve neredeyse eşsiz olabileceğini söyleyebilirim.

Yalnız programı yayınlamaya başlamadan önce eklemek istediğim son bir fonksiyon var ve bu fonksiyon benim için hayli önemli.

Program bilgisayarda ilk defa çalıştırılıyorsa kullanıcının karşısına bir popup çıkartsın. Bu popup Evet Hayır butonlarını içersin ve Hayır e tıkladığımda yoluna devam etsin. Evet e tıkladığımda ise önceden belirlediğim bir exe ye yada fonksiyona tıklasın, (yada butona). Bu butonun özelliği sistem geri yükleme olacak.

Yani; Programı ilk defa çalıştırıyorsunuz ve açılışta şöyle bir popup çıkıyor;

Programı ilk defa kullanıyorsunuz, önlem olarak sistem geri yükleme noktası oluşturulmasını ister misiniz?
Evet ve Hayır?

Şimdi bunun için önce programın bu sistemde ilk defa çalıştırıldığını anlaması gerekli.
Bunun için programın kapanışına bir registry girdisi hazırladım.

Örn: HKLM/Software/Program/"ilk kullanım"="no"

Bu girdi programın çıkışında girilirse ve program sonraki çalışmada bunu gördüğünde popup çıkmazsa bu harika olacak.

Bunun dışında eğer ilk kullanımda bu anahtar olmadığından program otomatik olarak popup u çıkartacak ve sistem geri yükleme noktası oluşturulmasını önerecek.

Bu noktada 2 çözüm arıyorum birincisi programın bu kayıt girdisini başlangıçta kontrol etmesi ve buna göre popup u çıkartıp çıkartmayacağına karar vermesi.

ikincisi evet dediğimde bir butona tıklaması yada docs içeriğinden bir dosyayı yürütmesi.

Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Edited by secondert

on startupa yazaılması lazım ilk başta çıkması için

mesela
nsorgu = no
nkontrol = register.getvalue....

if nsorgu == nkontrol then
dialog.messenge.....
else
register.setvalue.."yes".....
end

gibi yapabilirsin :)

denemedin ama sorma böyle olabailir

Edited by Kral__

Dostum benim programım hazır. Kodlar ve sistem geri yükleme noktası oluşturucu da hazır. İhtiyacım olan şey tam olarak şu;

Program açıldığında ifli yapı kullanılarak eğer varsa programın bir önceki çıkışta oluşturduğu (Bir defa kullanıldığını ifade eden) regedit verisini görecek. Buna göre bu iletiyi hiç göstermeden programı çalıştıracak.

Ancak eğer program kullanılmamışsa bu kayıt girdisi olmayacağından ifli veri yine otomatik olarak programın hiç kullanılmamış olduğunu görecek ve iletiyi gösterecek.

Bu noktada da eğer ileti görünürse görünürken yes no olayı olacak. Yes e tıklanınca Sistem Geri yükleme ile ilgili oluşturduğum string yada buton, hatta exe devreye girecek.

Ben ifli yapı kullanımından bihaberim. Bu noktada yardım gerekli.

Edited by secondert

[quote name='Kral__' date='25 January 2012 - 12:54 ' timestamp='1327488884' post='1145629']
kod zaten onu işliyor bi tane daha çalışma yaparsın oda kayıdı girer no diye girdikten sonra çalışmayı siler ve tekrar açtığımızda sormaz ;)
[/quote]

off iyice oku :D

Bir tane daha çalışmanın kodu girmesi işimi görmüyor ki, program sonraki açılışlarda girilen registry değerini okuyacak, eğer sisgeriyüknok. oluşturulmuş ve buna göre değer Yes ise kullanıcıya ilk kullanımla ilgili iletiyi göstermeyecektir.

http://www.tnctr.com/user/420109-el-arabi/ (El-Arabi) Soruma tam yanıt verdi ve çözüme ulaştım, yinede yardım için teşekkürler arkadaşlar.

Çözüm;

[quote]result = Registry.DoesKeyExist(HKEY_LOCAL_MACHINE, "Software\\M.H.Orhan");
if result == false or result == "yes" then
Kontrol = Dialog.Message("(!)", "Programı ilk defa kullanıyorsunuz, önlem olarak sistem geri yükleme noktası oluşturulmasını ister misiniz?", MB_OKCANCEL);
if Kontrol == IDOK then
Registry.SetValue(HKEY_LOCAL_MACHINE, "Software\\M.H.Orhan", "Run","yes", REG_SZ);
Shell.Execute("AutoPlay\\Docs\\geriyukleme.vbs", "open", "", "", SW_SHOWNORMAL, false);
elseif Kontrol == IDCANCEL then
Registry.SetValue(HKEY_LOCAL_MACHINE, "Software\\M.H.Orhan", "Run", "no", REG_SZ);
end
end[/quote]