Jump to content

Opel Astra 1.3 Cdti Mi 1.6 Enjoy Mu

drcslm
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar 20-25 bin tl civarı bir araç almaya karar verdim. o civarda bana uygun 2004-2007 model arası opel astra dikkatimi çekti. niye opel diyecek olursanız kasa görünüşü hoşuma gidiyor + o model aralığında hız sabitleyicisi var. şimdi 1.3 dizel mi olsun 1.6 benzinlimi olsun diye kararsız kaldım. ( senede 10 bin km yol yaparım ) Malum Türkiye şartları dizel fiyatı aldı başını gitti.
2004-2007 model aralığında 1.3 dizel ve 1.6 enjoy modeli kullanan arkadaşlar varsa yakıt tüketimlerini yazabilirler mi? aralarında pek fark yoksa benzinli alacağım. araştırdığım kadarı ile 1.3 hantal ve dizel olmasından dolayı ses miktarı fazla denilmiş. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

not:1.3 dizel aracı olup chip taktırıp performans alan arkadaş varmı veya konu hakkında bilgisi olan varmı?

1 benzinli araç her zaman daha performanslıdır dizel ise daha ekonomiktir
2 her araç belirli zamanlarda belirli yakıt markalarında değişik tüketim sergiler ama benzin kullanıp memnun kalan görmedim
3 dizelyada benzin yakıt fiyatları sürekli arttığı için "benim aracım az yakıyor işte 13 kuruş" vs.. tarzı mahalle ağızlarına kulak asmayın.
4 dizelin bakımı zordur pahalıdır
5 dizel motorlar (ki özellikle turbolu olanlar) benzinli motorlar gibi çalışmazlar. eğer araca biner binmez çalıştırıp hareket ederseniz 100000 km yi görmeden ağır bakımları yaptırmak zorunda kalırsınız.
6 dizel motorlar benzinliye kıyasla inanılmaz gürültülü çalışır ama bu önemli değildir önemli olan aracın ses yalıtımının mükemmel olmasıdır. 86 model mercedese bindim dışardan resmen traktör gibi geliyodu içinde tık ses yoktu "mükemmel!" kendi aracımda fiat ses yalıtımı ne bilmiyormuşcasına üretim yapmış motor kuçağımda çalışıyor:) buda büyük bir başarı :)
7 1.3 araçlar ekonomik fakat: çok seri değiller geç ısınıyorlar uzun süren yolculuklarda performansını kaybediyorlar bu yüzden mola sürelerini artırmak gerekiyor.
8 chip olayına hiç girme bu tarz şeyler tamamen uydurma
9 tavsiyem şu: fiyat konusunda sıkıntın yok anladığım kadarıyla bu aralıkta. almak istediğin arac türünü git pazarda gör incele konforuna bak içine sinerse al. bunu neden diyorum 1 yıl oldu aracı alalı daha hala emanet gibi oturuyorum ama bi opel vectıraya bindiğimde sanki yıllardır bu aracı kullanıyormuşum gibi hissediyorum vesselam

hayırlı olsun

Canım kardeşim yukarıda yazanlara baktım ve sadece güldüm bende benzinli toyota var 1.3 oğlumda opel korsa enjoy 1.3 2006 var ben uzak yola daima oğlumun arabasıyla gidiyorum çok ekonomik 45 litre mazot alıyor 850-900 km arasında yol katediyor arabaya biner binmez yürüt korkma çünkü dizelin özelliği bu benzinliler gibi ısıtma derdin yok bakıma gelince parçasıçok ucuz sök tak herşeyi takma,çok seri bir araba hele birde iyi kullanıcıysan nal toplatırsın diğer araçlara radyosu direksiyondan kumandalı muhteşem bir araba 22.000
tl ye aldım 3 sene önce şu anda yine o fiyatlarda fiat düşme olayı da yok ben oğluma aldım çok seviyor arabasını sende zannederim benim oğlum yaşlarındasın sanada tavsiyem kırmızı enjoy al gençlere çok yakışıyor. Her ne olursa olsun Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

[quote name='kedice' date='16 February 2012 - 10:13 ' timestamp='1329380037' post='1155738']
1 benzinli araç her zaman daha performanslıdır dizel ise daha ekonomiktir
2 her araç belirli zamanlarda belirli yakıt markalarında değişik tüketim sergiler ama benzin kullanıp memnun kalan görmedim
3 dizelyada benzin yakıt fiyatları sürekli arttığı için "benim aracım az yakıyor işte 13 kuruş" vs.. tarzı mahalle ağızlarına kulak asmayın.
4 dizelin bakımı zordur pahalıdır
5 dizel motorlar (ki özellikle turbolu olanlar) benzinli motorlar gibi çalışmazlar. eğer araca biner binmez çalıştırıp hareket ederseniz 100000 km yi görmeden ağır bakımları yaptırmak zorunda kalırsınız.
6 dizel motorlar benzinliye kıyasla inanılmaz gürültülü çalışır ama bu önemli değildir önemli olan aracın ses yalıtımının mükemmel olmasıdır. 86 model mercedese bindim dışardan resmen traktör gibi geliyodu içinde tık ses yoktu "mükemmel!" kendi aracımda fiat ses yalıtımı ne bilmiyormuşcasına üretim yapmış motor kuçağımda çalışıyor:) buda büyük bir başarı :)
7 1.3 araçlar ekonomik fakat: çok seri değiller geç ısınıyorlar uzun süren yolculuklarda performansını kaybediyorlar bu yüzden mola sürelerini artırmak gerekiyor.
8 chip olayına hiç girme bu tarz şeyler tamamen uydurma
9 tavsiyem şu: fiyat konusunda sıkıntın yok anladığım kadarıyla bu aralıkta. almak istediğin arac türünü git pazarda gör incele konforuna bak içine sinerse al. bunu neden diyorum 1 yıl oldu aracı alalı daha hala emanet gibi oturuyorum ama bi opel vectıraya bindiğimde sanki yıllardır bu aracı kullanıyormuşum gibi hissediyorum vesselam

hayırlı olsun
[/quote]

önerilerin için teşekkür ederim fiyatı başta belirttiğim gibi 25bin i geçmeyecek bir araç lazım. dediğin gibi vectra ayrı bir dünya eski kasa vectra biniyorum titreme savrulma vb hiç bir sıkıntısı olmuyor fakat 6-7 yaşında bir araç düşünüyorum. normalde dizel almam fakat geçen şöyle bir yorum okudum şayet senede 10 bin km yol yapıyorsanız 1000-1500 tl benzin tasarrufu edersiniz ayrıca 1.3 motor vergisinden de bir ekonomi yaparsınız varsın 500tl dizel masrafı fazla olsun size en az 1000 tl ekonomi yaptırır yazısını okuyunca içim ısınmadı dersem yalan olur. 2.0 eski kasa vectradan sonra hantal bir arabada çekilmez diye tereddütüm var araç sollarken veya hızlanmasını beklerken araçtan inip aracı itekleyesim gelmesin istiyorum sanırım yine 1.6 enjoy model bakacağım. fikirlerin için teşekkür ederim

[quote name='pixokid' date='16 February 2012 - 11:17 ' timestamp='1329383866' post='1155748']
Canım kardeşim yukarıda yazanlara baktım ve sadece güldüm bende benzinli toyota var 1.3 oğlumda opel korsa enjoy 1.3 2006 var ben uzak yola daima oğlumun arabasıyla gidiyorum çok ekonomik 45 litre mazot alıyor 850-900 km arasında yol katediyor arabaya biner binmez yürüt korkma çünkü dizelin özelliği bu benzinliler gibi ısıtma derdin yok bakıma gelince parçasıçok ucuz sök tak herşeyi takma,çok seri bir araba hele birde iyi kullanıcıysan nal toplatırsın diğer araçlara radyosu direksiyondan kumandalı muhteşem bir araba 22.000
tl ye aldım 3 sene önce şu anda yine o fiyatlarda fiat düşme olayı da yok ben oğluma aldım çok seviyor arabasını sende zannederim benim oğlum yaşlarındasın sanada tavsiyem kırmızı enjoy al gençlere çok yakışıyor. Her ne olursa olsun Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.
[/quote]

tereddüt nedenlerim biraz farklı 9 senedir eski kasa 2.0 motor vectra biniyorum araç beni fazlasıyla tatmin ediyor. opelin hemen hemen tüm araçları 1100 kusur kilo yani ağır araç üretiyor. 1.3 astra dizel hiç kullanmadım 2.0 dan inip 1.3 dizele binince attan inip eşeğe binmiş gibi olmak istemiyorum. 1.3 dizel alıp 3 gün sonra niye bunu aldım da demek istemiyorum. ekonomi konusunu yukarıda yazdığım gibi senede 10 bin km de 1000-1500 tl arası yakıt farkı oluşuyor vergisi daha düşük dizelde servis masrafı fazla bile olsa minimum 1000tl ekonomik. fakat ağır kasa bir araçla yokuşta rampada araç sollarken iki saatte kendini toplayamayacak araç bana göre değil. tereddütüm bu yönde fikirleriniz için teşekkür ederim

1. benzinli araçlarda ısıtma diye birşey olmaz
2. benzinli araçlar ilk hareket için elektiriğe ihtiyaç duyarlar bu yüzden vurdurma yaptığınızda pompa ve turbosu varsa devreye gireceğinden hiçbir sorun yaşamazsınız.
3. benzinli araçlarda önce yakıt püskürtülür ateşleme sonra yapılır
4. dizel araçlar ısınmadan çalışmaz beklemez iseniz motor yıpranır
5. dizel araçlarda ilk hareket için hareket gerekir neden? o harekette hava sıkıştırılır ısındığında yakıt püskürtülür. ısınmadan beklemeden çalıştırırsanız tam yanma olmaz vs.. vurdurma olayı pek neden zarar veriyor? çünki artık komp. var turbo var. bunlar motor çalıştıktan sonra belli bir basınca ulaşması gerekiyor siz vurdurduğunuzda bunları devreden çıkarmadan çalıştırmış oluyorsunuz halbuki henüz motor aktif değilki vs. sonuç turbo bozulur vs..

bakın yine komiklik yaptım...

not: gördüğüm hiç bir araç eski kasa vectra'nın yerini tutmaz çok yakıyordu okadar da olsun:)

Edited by kedice