Jump to content

Bios Ayarı

delalferdi
 Share

Recommended Posts

benim acer aspire 5570z pc var windows7 atmak istiyom cdyi taktıgımda böyle bir hata veriyor:operating system not found ama xp yüklediyimde hiç bir hata olmuyor sorunsusca yüklüyor windows7 yüklediyimde böyle bir hata veriyo operating system not found dahada uzun bi yazı yazıyodu yazamadım tek bunu yazabildim 3dört hündür bir tülü win7 kuramdım çılmak üzeriyim

Bios'tan Sata Mod Kısmı IDE İse AHCI Yaparak Denermisin Bide. Bende Windows XP Live CD Çalıştıramıyodum Mavi Ekran Veriyodu AHCI Modunda. IDE ye Alınca Acılıyodu.Sende Tam tersini Yaparak Bi Dene.(AHCI İse IDE ye - IDE ise AHCI'ye) Olur Veyahut Olmaz Emin Değilim :)

aynı dert benimde basima geldi hatta bunun için konu bile açmıştım http://www.tnctr.com/topic/194043-windows-7-yi-kuramyyorum/page__p__1147992__fromsearch__1
bios büyük bir ihtimal fabrika ayarlarina dönüş yada siz yapmışsınız bazı kartlar orjinal haliyle sata HDD leri görmüyor o yüzden sata/raid driver entegreli yeni bir windows 7 bulup formatı tekrar deneyin büyük bir ihtimal sorun çözülecektir

windows7 cdsini taktıgımda Yukon PXE v3.06 ( 20041109 )
(C) Copyright 2003-2004 Marvell (R). All Rights reserved.

Pre-boot eXecution Environment (PXE) v2.1
(C) Copyright 1997-2000 Intel Corporation.
PXE-E61 : Media test failure , check cable
PXE-MOF: Exiting PXE ROM.
Operrating System not found
bu hatayı veriyor alah aşkına yardım çıldıracam

Butür hatayı birkaç arkadaşda aldım tek çozüm bios pilini sökmek diyebilirim pcnin sorunu yani senin makina Lan üzerinden boot etmeye çalışıyor busorunun kaynağı daha önce kullanmış olduğunuz bir aygıtı çıkartman veya sisteme yeni bir donanım eklemen olabilir (Usbmodem,Taşınabilir Hdd,vb)
Eğer bios pilini çıkarttıkdan sonra bu hata devam eder se tekrar boot sıralamasına bak büyük bir ihtimal Hdd yerine BootLan... Seçneği ilksırada

win7 ghost kurulum versiyonu bence bu sorunu çözer.active boot gibi bir bootable usb veya cd ile bilgisayarı başlatmak ve şayet bulabilirseniz win7 ghost kurulumunu(bu bir ghost imaj dosyasıdır aslında) nortonghost kullanarak harddiske yerleştirmek bence başarılı bir çözüm olabilir....