Jump to content

ağ baglantısı

tekten

Recommended Posts

Arkadaslar bir internet cafe de laptop a oyun atmak icin ağ kablosunu kuracağım int.cafedeki pc lerden deniorm int. vb leri görmüor yerel ag kurulmuor acaba serverdan mı denemem lazım yardım edin

Öncelikle:

1-)Ağ kablosunu nasıl kuracaksın? :( yani rj-45 jack başlığı mı basıcaksın yoksa sadece ethernet kartına mevcut cat-5 kablonu mu (yani kullanıyor olduğun internet kablosunu mu)bağlıyacaksın?3

2-)Diyelim ki düzgün bir şekilde laptopunun ethernetine bağladın kabloyu bilgisayarın sağ alt köşesinde yerel ağ bağlantısı diye herhangi bi uyarı geliyor mu?

3-)Diyelim ki öle bi uyarı gelmedi veyahut sen görmedin Başlat/Çalıştır/cmd/ipconfig /all (burdaki "ipconfig /all" komutun tamamıdır ;) )bak bakalım orda açık herhangi bir bağlantı mevcut mu

4-)Diyelim ki var o zaman yapacağı şeyler sırayla

a)otomatik ip al (eğer modemin DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) destekli İse(ki muhtemelen Öyledir) ) ama cafedeki bilgisayarlardan dosya atacaksın eğer cafendeki bilgisayarların ip adreslerini elle wermiş isen bu yöntemi salla

b)cafendeki en son bilgisayarın ip adresini subnet maskını ve warsayılan Ağ geçidini yani default getawayini bi yere yaz (hepsini tutabiliyorsan aklında da tutabilirsin yaklaşık 20 adet rakam içeriyo :) ) bunların sadece ip adresinin son 3 oktetinde yani en son 3 rakamı (ki bu da muhtemel olaraktan 2 haneli bi rakamdır) değiştir diğerleri aynı kalsın laptopa gir....

c)sıra geldi işletim sistemindeki değişikliğe bilgisayarım sağtık /özelikler/bilgisayar adı/çalışma grubu/ cafedeki bilgisayar yap önce bu işlemi ve ordaki çalışma grubu ile laptopun çalışma grubu aynı olsun...

ardından ağ bağlantılarımı tıkla vedeçalışma grubu bilgisayarlarını göster dedikten sonra karşına bilgisayarların çıkması lazım paylaşım verdiğin bilgisyarı seç ve gir içinden ne alıcaksan al işini gör hallett vs....

(arada bir hub veya switch olduğunu varsayarak yazdım haberin olsun)

5-)Diyelimki Bağlantıyı hiç görmüyor o zaman jack başlıklarını kontrol et hatta mümkünse yeniden bas we tekrardan dene bunun şeması sitede mevcut yazma ihtiyacı hissetmiyorum....

Umarım Yardımcı Olabilmişimdir :(

Dipnot:Amma yazmışım Be!Alıntı değildir kendi emeğim :D

Teşekkürer @YuNuSs®

Ama sen de dağıtmışsın vaziyeti.. Zaten kafede olduğuna göre böyle br sıkıntısı olmaması gerek arkadaşın...

Aslında ağı görmüyor ise, yerel ağ kur diye başlaması gerekir de, ben duruma tam hakim olmayınca "kur" emrini veremiyorum :(

yunus kardesımın anlattıkları ıle baya baya unversitede ders bıtırme tezı olur saol kardes baya acıklayıcısınn bence elle ıp ver olayı bıtır tcp/ıpden bı ıp bıde alt maske yazdın mı ustunede makınalardan bırını mesela \\192.168.1.33 gıbı calıstır a yazdın mı sorun kalkarr tabı dhcp 10 baslangıc ıp sı 192.168.1.0 ıse paylasımda olan tum klasorler gorunurr walla sabahtan akasama bununla ugrasınca adamın nevrı donuyoo

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...