Jump to content

Fbı, Android'in Şifresini Kıramadı!


Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

[img]http://veteknoloji.com/resimler/haberler/20120315042408_android.jpg[/img]

[b]ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Android telefonlar kullanılan desenli kilitleri kırmayı başaramadı.
[/b]
FBI’ın federal mahkemeye sunduğu belgelere göre, kurumun teknik uzmanları, Samsung Exhibit II 4G telefonunun desenli kilidini kırmayı denedi ancak başarılı olamadı.

Desenli kilidin birçok defa yanlış girilmesi halinde, telefon kullanıcısının e-mail adresini ve şifresini talep ediyor. Kısaca, şifre kırılamadığı sürece kullanıcının vereceği bilgi dışında telefon kilidini açmak mümkün değil.

FBI’ın Android kilidi nedeniyle federal mahkemeye başvurmasının nedeni ise San Diego kentinde fuhuş yapmakla suçlanan bir kişinin telefon bilgilerine erişebilmek. Şüphelinin telefonundaki desenli kilidi bir türlü kıramayan FBI, arama izni alıp Google’dan kilidi açacak bilgileri istemek için mahkemeye gitti.

California eyaletinde mahkeme kararı olmadan, bir kişinin cep telefonu bilgilerine erişim hakkı elde edilemiyor. FBI’ın teknik uzmanları ve cep telefonu şifrelerini kırmak konusunda özelleşen şirketler ise Android desenli kilitlerin istenmeyen erişimleri engellemek konusunda birebir olduğunu kabul etmiş durumda.

Virtual Security Research şirketinden Dan Rosenberg, “FBI’ın kilidi kıracak kapasiteye sahip olmaması saçma bir durum” derken, San Diego’daki federal bir mahkeme birkaç gün önce FBI’ın talep ettiği arama iznini ajan Jonathan Cupina’ya verdi. FBI’ın aldığı arama izni, dün güvenlik araştırmacısı Christopher Soghoian tarafından ortaya çıkarıldı.

[b]NEDEN TELEFONU AÇMADILAR?

[/b]Cupina, federal mahkemeye yaptığı başvuruda şu ifadeleri kullandı:

“Cep telefonunun hafızasına erişilmesini, telefonda yer alan “desenli kilit” programı önledi. Cihazın kilidini kaldırmak için, kullanıcı belirlenen şifreyi çizecek şekilde parmağını ekran üzerinde hareket ettirmeli. Şifrenin birçok defa yanlış girilmesi, kullanıcının Google e-mail hesabı ve şifresini gerektiriyor. Google’dan söz konusu e-mail adresinin bilgilerinin alınması için arama izninin verilmesi, istenilen bilgilerin elde edilmesini sağlayacaktır.”

Şifre kırma uzmanı Rosenberg, “FBI yetklilileri mahkemeye başvurmak yerine, telefonu açarak hafızanın yer aldığı parçalardan verileri elde etmeyi deneyebilirdi” dedi. Bu bir seçenek olsa da, telefon parçalarının zarar görmesi riskini de beraberinde getiriyor.

Logicube şirketinden Linda Davis ise cep telefonlarından hızlı şekilde veri alınmasını sağlayan “CellXtractor” adı verilen bir cihaz bulunduğunu ancak kilitli telefonlarda işe yaramadığını vurguladı. Tüm bu bilgiler, Android desenli kilitlerinin sanıldığından çok daha güçlü olduğunu fazlasıyla gösterid.

[b]ANDROID’LE KİMSE BAŞ EDEMEZ[/b]
Google Android’in bu başarısı, Apple iPhone’larda bulunan kilitleme sisteminin ne kadar güçlü olduğu sorusunu akıllara getirdi. Ancak geçmişte kilidi birçok defa kırılan iPhone, bu alanda iyi bir karneye sahip değil. Bir iPhone kullanıcısı, Ekim 2010'da dört haneli şifreyi kolayca hacklemişti.

Google’ın FBI’ın talebine nasıl yaklaşacağı ise bilinmiyor. Şirket sözcüsü Chris Gaithner, FBI’a istenilen bilginin verilip verilmeyeceği konusunda, “spesifik olaylar” hakkında yorum yapmadıklarını belirtti.

[quote]http://veteknoloji.com/fbi-android-in-sifresini-kiramadi-51323--.html[/quote]


Link to comment
Share on other sites

Benim kardeşim vave 2 kullanıyor, şifresini bir çok defa yanlış girince kilitlendi. Gmail hesabımı girince telefonu herhangi bir engel olmadan açtım buda gösteriyor ki güvenlik tedbirleri alınmamışsa(önceden bir gmail hesabı aktif edilmemişse) bu android güvenliği işe yaramayabilir.Bir diğer açı FBI google ile özel bir durum oluşturmuş olabilir.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mukuriler' date='15 March 2012 - 18:06 ' timestamp='1331827613' post='1170070']
Tamamen reklam kokuyor.FBI ve google aynı devletin ürünü.ABD çıkarları için yapmayacakları dalavere yoktur.Ne demek kıramadı şifreyi.O şifreyi kıramadıysan google hesabınına [color="#FF0000"]gir olmadı beni ara.[/color]
[/quote]
Olmadı TNCTR ye konu aç :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mukuriler' date='15 March 2012 - 18:06 ' timestamp='1331827613' post='1170070']
Tamamen reklam kokuyor.FBI ve google aynı devletin ürünü.ABD çıkarları için yapmayacakları dalavere yoktur.Ne demek kıramadı şifreyi.O şifreyi kıramadıysan google hesabınına gir olmadı beni ara.
[/quote]
okumadan ne yorum yazıyorsun
Şifrenin birçok defa yanlış girilmesi, kullanıcının Google e-mail hesabı ve şifresini gerektiriyor. Google’dan söz konusu e-mail adresinin bilgilerinin alınması için arama izninin verilmesi, istenilen bilgilerin elde edilmesini sağlayacaktır.”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...