Jump to content

Isıyı Görünmez Kılan Teknoloji


mucit41
 Share

Recommended Posts

[size="4"][color="#0000FF"][b]Isıyı görünmez kılan teknoloji[/b][/color][/size]

[quote]http://www.veteknoloji.com/isiyi-gorunmez-kilan-teknoloji-51701--.html[/quote]

[b]28 Mart 2012 Çarşamba[/b]


[quote][b]Fransız bilim insanları, canlılardan ve cisimlerden yayılan ısının dağılımını kontrol edebilen, böylece ısıyı görünmez kılan teknoloji geliştirdi.[/b]

Isının kontrol edilebilmesiyle, mikro elektronik cihazlarda ısınmanın önlenebileceği ve kızılötesi detektörler ile termal kameraların ısı yayan kaynakları tespit edememesini sağlayan ısı kalkanları geliştirilebileceği belirtildi.

Optics Express dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, ısının yayılımını kontrol edebilen bir metoda dayanan teknoloji, ısıyı yoğunlaştırmayı başararak güneş enerjisi elde edilmesini de sağlayacak. Ayrıca, askerlerin kızılötesi kameralar ve termal detektörler tarafından tespit edilmemesini sağlayacak ısı zırhları da üretilebilir.

Araştırmacılar, mikro elektronik alanında büyük bir atılım olarak kabul edilen teknolojiye dayanan protatip termal kaplama ve zırhların, birkaç ay içinde hazır olacağını ifade etti.

[b]ISI YÖNLENDİRİLECEK[/b]
Araştırmaya göre, termal görünmezlik teknolojisi optik bilimine dayanıyor. Tek temek fark, ışık dalgaları yerine ısının kontrol edilmeye çalışılması. Isı, sıcaktan soğuğa hareket edecek şekilde yönlendiriliyor ve termal görünmezlik sağlanıyor. Araştırmacılar, özel kaplamalar üreterek, ısının akışını kontrol edebileceklerine inanıyor.

Araştırmada yer alan Aix-Marseille Üniversitesi’nden Sebastien Guenneau, “Isının görünmez kılınacağı bir bölgede toplanmasını sağlayacak bir zırh üretebilir veya ısnının daha küçük bir hacimde yoğunlaşmasını sağlayabiliriz” dedi.

Guenneau, yeni teknolojiyle yarı iletkenler gibi mikro elektronik parçaların aşırı ısıdan korunabileceğini belirtti. Böylece, geleceğin süper bilgisayarları ve uzay araçları için ısıya çok daha dayanıklı donanım üretilebilir. Guenneau aynı zamanda, güneş ışığının yoğunlaştırılarak, güneş enerjisinden daha fazla yararlanılabileceğini ifade etti.

Fransız bilim insanı, “Amacımız ısı dalgalarını geçmişte başarıldığı gibi ışık ve ses dalgaları gibi yönlendirebilmekti. Dönüşüm optiği araçları kullanarak ısı içinde aynısını başarmış durumdayız” dedi.
[/quote]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...