Jump to content

Güvenli Internet Erişimi Için 5 Ipucu!


mucit41
 Share

Recommended Posts

[size="4"][color="#0000FF"][b]Güvenli internet erişimi için 5 ipucu![/b][/color][/size]

[quote]http://www.veteknoloji.com/guvenli-internet-erisimi-icin-5-ipucu-52030-1-.html[/quote]

[b]08 Nisan 2012 Pazar[/b]


[quote]Halka açık bilgisayarlardan güvenli internet erişimi için 5 ipucu.

Kaspersky Lab, internet kullanımında güvenliğin önemine dikkat çekerek tüm yaş grupları içerisinde, internet kullanıcılarının %95’inin evlerindeki PC’lerden internete eriştiklerini açıkladı.

Genç internet kullanıcılarının internet erişimi için diğer bilgisayarları da kullandıklarının altını çizen Kaspersky Lab, genç kullanıcıların %31’inin okul bilgisayarlarını, %14’ünün halka açık kütüphane bilgisayarlarını, %38’inin ise arkadaşlarının bilgisayarlarını kullandığını söylüyor. Uzmanlar bu nedenle casus ve kötü amaçlı yazılımların da hazırda bekliyor olabileceğini unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Kaspersky Lab uzmanları halka açık bilgisayarlardan güvenli internet erişimi için 5 ipucunu şu şekilde sıralıyor:

1. Genel kontrol: İnternete erişmek için halka açık bir bilgisayar kullanılıyor ise, başlamadan önce genel bir güvenlik denetimi yaparak bilgisayar yavaş mı ve çeşitli programlarla dolu bir halde mi, yoksa hızlı ve güvenilir bir durumda mı diye ufak bir kontrol yapın. Eğer mümkün ise, hangi işletim sisteminin kullanıldığını ve güncel olup olmadığını kontrol edin. Aynı kontrol, yüklü programlar için de geçerlidir. Eğer tarayıcı güncel konumda ise, bu savaşı kazanmanın yarısıdır. Bir diğer kontrol ise sistemde Kaspersky Internet Security gibi bir anti-virüs yazılımının yüklü olup olmadığının ve eğer yüklüyse en son güncellenmiş versiyonun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Asla yapmamanız gereken şey ise, açık bir biçimde virüs bulaşmış bir bilgisayarı kullanarak internete erişmenizdir. Bunun yerine, yetkili kişiye bilgisayarda bir sorun olduğunu belirtin. Bu gibi konular arkadaşlarınızın bilgisayarlarında daha kolay bir biçimde yapılabilir. Her zaman, arkadaşlarınızı, güvenlikte bulabileceğiniz açıklar ile ilgili bilgilendirin.

2. Şifre Kullanmayın: Kendinize ait olmayan bilgisayarlarda giriş bilgilerinizi ve şifrelerinizi kullanmaktan kaçının. Bunun en önemli sebebi mevcut bilgisayarda casus yazılımların olup olmadığından asla emin olamayacağınızdır. Diğer bir deyişle, özel e-posta hesaplarınızı kontrol etmeyin, Facebook girişi yapmayın ve kesinlikle iTunes Store alışverişleri gibi herhangi bir online alışveriş gerçekleştirmeyin.

3. USB Belleklere Dikkat Edin: Çoğunlukla halka açık bilgisayardan USB belleğe veri kaydedip evinize götürüyorsunuz. Ancak dikkatli olmakta fayda var çünkü eve düşündüğünüzden fazlasını götürüyor olabilirsiniz... Bu noktada önemli olan konu ise, evinizdeki PC’de, Kaspersky Internet Security gibi, USB bellek ile eve götürdüğünüz zararlı yazılımları yakalayacak güncel bir anti-virüs yazılımının bulunmasıdır.

4. Özel Modu Seçin: Web’de sörf yaparken, eğer mümkünse, tarayıcı ayarlarınızdan özel modu aktif hale getirin. Bu ufak değişiklik arkada hiçbir özel verinin bırakılmayacağını garantileyecektir.

5. Mobil İnternet Bağlantılarını Kullanın: E-postalarını düzenli kontrol eden ve Facebook gibi benzer siteleri düzenli olarak kullanan bir kişi, bunu gerçekleştirmek için her zaman halka açık bir bilgisayarı kullanmak zorunda değildir. Güvenli bir alternatif UMTS üzerinden bir mobil internet bağlantısı oluşturmaktır. Pek çok sağlayıcı, ulaşılabilir rakamlara her şey dahil sabit data paketleri ile öğrenciler için temel tarifeler sunuyor.

[/quote]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...