Jump to content

Ayak Fibula Kemiğim Kırıldı Bağlarım Koptu

zamaneberduşu
 Share

Recommended Posts

[b]bundan 1 ay önce sağ ayak fibula kemiğim kırıldı ve bağlarım koptu ayağıma platin takıldı alçıyı çıkardı doktor bandaj verdi 15 gün daha ayağımın üstüne basma dedi ayağım iyice zayıfladı hala şiş ameliyat yerlerinde ara ara sızlamalar oluyor bazen ayağımın üstüne basıyorum denemek için sanki bi boşluğa basar gibi oluyorum eskisi gibi yüreyebilirmiyim içim içimi yiyor benim merak ettiğim bağlar nasıl dikiliyor ve bağların iyileşme süreci ne kadar zaman alır İnternette araştırma yaptım eskisi gibi asla olmaz diye yazılar okudum daha önce böyle bir olay başına gelen varmı iyileşme sürecinde neler yapmam gerekiyor inşallah kimsenin başına böyle bir olay gelmemiştir kötü bir durum buna da şükür yine[/b]

[quote name='zamaneberduşu' date='12 April 2012 - 13:40 ' timestamp='1334227219' post='1185282']
[b]bundan 1 ay önce sağ ayak fibula kemiğim kırıldı ve bağlarım koptu ayağıma platin takıldı alçıyı çıkardı doktor bandaj verdi 15 gün daha ayağımın üstüne basma dedi ayağım iyice zayıfladı hala şiş ameliyat yerlerinde ara ara sızlamalar oluyor bazen ayağımın üstüne basıyorum denemek için sanki bi boşluğa basar gibi oluyorum eskisi gibi yüreyebilirmiyim içim içimi yiyor benim merak ettiğim bağlar nasıl dikiliyor ve bağların iyileşme süreci ne kadar zaman alır İnternette araştırma yaptım eskisi gibi asla olmaz diye yazılar okudum daha önce böyle bir olay başına gelen varmı iyileşme sürecinde neler yapmam gerekiyor inşallah kimsenin başına böyle bir olay gelmemiştir kötü bir durum buna da şükür yine[/b]
[/quote]

[b]Geçmiş olsun kardeşim, dikkat et kendine...[/b]

[color="#006400"][i][b]Allah Şifa Versin...
1-Her Türlü Ağrılar İçin Okunacak Duâ:

Her kim elini ağrı olan yere koyar,tam bir itikat ile Fatiha suresini okur ve:
{Allahümme ezhib anni süe mâ acidü}
'' Allahım! Benden bulunan her türlü kötü şeyi gider'' duâsını 7 kere tekrar ederse Allahın izni ile şifa bulur.

İnşallahh Şifasını görürsün...[/b][/i][/color]

Edited by vjugur

Allah şifalar versin kardeşim umarım en kısa zamanda yürümeye başlarsın..Uzm Dr. Ümit yazar ne demiş; [code]Ayak şişmesinin iyileşme süresi ;

1) uzun süre ayakta durup durmamanıza ,
2) dolaşım sisteminin yeterli olup olmamasına,
3) gebelik, diyabet veya metabolik bir hastalığın mevcut olup olmamasına
4) uzun süre ayaklarınız sarkık bir halde hareketsiz kalma durumuna
5) incinme, burkulma gibi olayların olup olmamasına
6) aşırı tuz tüketip tüketmemenize göre değişir.

bu arada ayak ve ayak tabanlarının bakımınada dikkat etmeniz gerekir..
mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki bir sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla, hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.
Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın -fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.
Ayak parmağı tırnaklarınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının. Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız, doktorunuzu görün.
Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından, ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın.
Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.
Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.

Ayakkabılar ve çoraplar hakkında bazı temel tavsiyelerde de bulunayım.:

Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin.
Ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve giyin. Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman, günün geç bir vaktinde satın alın. Etkinliklerinize ara vermediğiniz bir zamanda rahat ayakkabılar satın alın.
Ayakkabılarınızın genişliğini, uzunluğunu, arkasını, topuğunun ucunu (sonunu) ve tabanını kontrol edin. Sivri burunlu ve yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının. Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin olan ve üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya gayret edin. Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece iki saat veya daha kısa bir süre giyin. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Giymeden evvel, her bir ayakkabının içini gözden geçirin. Ayakkabılarınızı çok sıkı ya da çok gevşek bağlamayın.
Kısa ve uzun çoraplarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Her gün temiz ve kuru çoraplar giyin. Delik ve kırışık kısa çorap giymeyin. Yazın, ter emebildikleri için ince, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır.

ayrıca ;
1) malleol destekli ayak bilekliğini en az 15 gün ayağa kalkarken kullanılmasını ,
2) yatarken bütün uyku süresince ayak topuğunun kalp seviyesinden yukarda olacak şekilde yukarda tutulmasını öneririm.

hülasa ; yukarda açıkladığım önerilere dikkat etmenizi ve şikayetlerinizin devamı halinde gerekli tetkikleri yaptırmak üzere fizik tedavi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

Dr. Ümit Hazar
www.umithazar.com[/code]

öncelıkle geçmiş olsun kardesım allah acil şiaflar versın
bende bı kaza gecırdım, dızımın ıc kısmında hafif kırık ve capraz baglarım kopmustu
once 1 ay gıbı bır sure ayagım komple alcıda kaldı, alcıdan cıktıgında bacagım ıncelmıstı ve hıc bukemıyordum
sonra başka doktora gıttım bağlarım dıkıldı ve platın takıldı, ıkı ay gıbı bır sürede zar zor kendıme geldım, ayagım alcıda kaldıgı ıcın kıreclenme olmustu, bukmeyı açmak ıcın 3 haftalık fızık tedavı gordum, çok şükür şuan ıyıyım ve sorun yok, ara sıra dızde sızlama oluyor o kadar
en kısa zamanda sğlığına kavuşman dileğiyle

Edited by ozanaus

dostum fazla dusunme iyileşme sürecei zaman alıyor ortalama 5-6 ay kadar, ameliyat başarılı geçtıyse sorun yok,moralını yuksek tut
ilk etapta zorlama kendını ama 2. aydan itibaren ağrın olsa dahı egzersiz yap

[b]ReaLyMaN ayağımda hareket kısıtlığı var özellikle bileğimde aşşağıya yukarıya eğip kaldıramıyorum beni korkutan kırık değilde o iyileşmiş bağlar acaba kaç aya tam olarak kaynar raporum 20 gün sonra bitiyor işim gereği 10 saat ayak durduğum zamanlar oluyor biliyorum eskisi gibi olmaz nelere dikkat etmem gerekiyor ve bileğimi nasıl açabilirim[/b]

[b]ALLAH acil şifalar versin kardeşim. Ozan abinin de dediği gibi fizik tedavi en önemli kısım. O yüzden fizik tedaviyi en iyi şekilde geçirmen bu durumu en sağlıklı şekilde atlatman demektir. Tabii her şeyden önce moral önemli :) Kal sağlıcakla...[/b]

[quote name='zamaneberduşu' date='12 April 2012 - 15:19 ' timestamp='1334233162' post='1185330']
[b]ReaLyMaN ayağımda hareket kısıtlığı var özellikle bileğimde aşşağıya yukarıya eğip kaldıramıyorum beni korkutan kırık değilde o iyileşmiş bağlar acaba kaç aya tam olarak kaynar raporum 20 gün sonra bitiyor işim gereği 10 saat ayak durduğum zamanlar oluyor biliyorum eskisi gibi olmaz nelere dikkat etmem gerekiyor ve bileğimi nasıl açabilirim[/b]
[/quote]
Abi kırıklık yok bu güzel.İyileşme hızı bünyeye göre değişir.Fizik tedaviye mutlaka git zamanla düzelecekdir.Ortapedik ayakkabı kullanmaya ve fazla ayakda durmamaya özen göster.

Geçmiş olsun

Edited by ReaLyMaN

[quote name='Legion' date='12 April 2012 - 13:14 ' timestamp='1334236480' post='1185362']
[b]Büyük geçmiş olsun,okurken içim acıdı.Acını ve çektiğin zorluğu tahmin edebiliyorum.Fizik tedavilerini iyi ve tam uygula ki uzuvların tam gücüyle eski haline dönsün.[/b]
[/quote]

[b]fizik tedavi çok önemliymiş bu ayın 25 inde basabilirsin dedi doktor sonrada fizik tedavi yavaş yavaş düzelirim inşallah en kötüsüde yatak ta yatıyorum tam bir aydır o daha fena[/b] :rolleyes:

Edited by zamaneberduşu

[quote name='zamaneberduşu' date='12 April 2012 - 10:40 ' timestamp='1334227219' post='1185282']
[/quote]
okuduklarına asla inanma, Bursaspor paf da oynuyordum yıllar öncesi, a takıma çıkmama 1.5 ay vardı sağ ayak bileğimden ve yakınındaki 2 ayrı bölgeden olmak üzere, parçalı kırık yaşadım, bağlarım koptu, platin takıldı 2 yıl saglıklı olarak yürüyemedim, aradan taklasık 14 yıl geçmiş durumda ve şu an tazı gibi koşuyorum, her ne kadar artık profesyonel olmasada çatır çatır top oynuyorum

not: o gün için futbol hayatım bitti ve birdaha profesyonel futbol oynayamadım ama senin durumun farklı, günlük hayatında yapman gerekenleri yapmak kaydı ile asla farkı hissedemezsin ama profesyonel anlamda spor ile uğraşıyorsan evet maalesef spor hayatın biter, aslında ben sana tam olarak merak ettiğin şeyin cevabını vereyim, hayır topal kalmıycaksın, hayır sakat kalmıycaksın, zaten tek yapman gereken şey fizik tedaviyi ihmal etmemek, ameliyat yaraların tamamı ile kapandıktan sonra, tavsiyem, kasların tam güçlenene kadar kırık bölgeyi sürekli sıcak tutman, hava sıcak bişey olmaz deme en küçük esintiden dahi koru, bandaj kullan ama ameliyat yaraların kapandıktan sonra kullan bandajı, ayağında şu an muhtemelen bi güçsüzlük hissi veren,sanki ayagın sana ait değilmişcesine bir his olmalı, işte bu hissi ortadan kaldırmanın tek yolu sıkı sarılı bandaj, zamanla eski gücüne kavuştuktan sonra, sen bile yaşadığını hatırlamakta zorlanıcaksın :)

Edited by Gokhan214

[b]Gokhan214 ben de arada sırada halısaha maçları yapıyordum inan hiç sorun değil yapmasamda olur senin adına çok üzüldüm kötü bir durum hayatınızı etkilemiş benimde öğrenmek istediğim buydu zaten sakat kalırmıyım topallarmıyım benim tek istediğim sağlıklı yürümek ve beni iş hayatımda zorlamamsı sizin için üzüldüm yorumunuz içime su serpti sağolun.Sizin ayağınızdaki platin duruyormu hala yoksa çıkarttırdınızmı.[/b]

Edited by zamaneberduşu

Geçmiş olsun. fibula kemiği kırığının lokalizyonu + kırık türü önemli. fibula kırığı demişsiniz ama bimalleolar kırık mı ? longitudinal fibula kırığı mı ? kesin tanı? yapılan operasyon? kırık nasıl oluşmuş parçalı bir kırık mı ve sinirlere zarar vermiş mi. kemiğin distalindeyse zarar gören tendon aşil tendonu mu? vs vs....... soruna tam bir cevap vermek için fm + rd. + hastanın yaşı, cinsiyeti, diyetinin içeriğini vs vs bilimesi gerekli. kas atrofisini en aza indirmek için ayağınıza fazla yük vermicek şekilde egz. + masaj önerilebilir. Daha detaylı bilgiyi op. yapan hekimizden alabilirsiz.

[b]knowningto beni ameliyat eden doktor sadece fibula kemiğinin kırıldığını ve bağların koptuğunu söyledi tendonda birşey yok galiba emar çekildim doktor emarı inceledi ve o zaman ameliyat dedi o şekilde ameliyat oldum eğer tendon da bir zarar olsa müdahale ederdi fakat kırık hakkında tek bildiğim fibula kemiğinin kırıldığı [/b]

Edited by zamaneberduşu