Jump to content

2 Farklı Işletim Sisteminin Imajını Almak

RAPTER
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Oncelikle konudan bahsedeyim. 250 Gb harddiskim var ve bunu ben 3 parta ayırdım. DISK1 50 GB. DISK 2 50 GB ve DISK3 150 GB olarak ayırdım.

DISK 1'e XP ve DISK 2'yede Win7 kurdum. DISK3'te yedeklerimin tutulduğu alan. Once DISK1'e XP'yi kurdum ve hemen ardından Acronis True İmage ile yedeğini aldım. Sonra DISK2'ye Win7 kurdum ve hemen ardında da yedeğini aldım.

Sonra XP işletim sistemime virus bulaştı ve once XP işetim sistemimin yedeğini (DISK1), sonra da Win 7 Yedegini (DISK2 ye) geri yukledim. Fakat açılırken boot ekranı gelmiyor ve direk olarak xp olan işl. sistemi başlıyor. Oysa boot ekranında hangi işlt. sisteminden başlayacağını soran bi boot ekranı geliyordu. Ama şimdi gelmiyor. Bi yerde hatamı yapıyorum.
Haa bu arada DISK1 olan kısmı Primary, DISK2 olan (win7) kısmı logical olarak goruyor. Acaba buralardamı bi hata yapıyorum.Çunku yedekleri yuklerken Acronis şoyle bi soru soruyor. Active, Primary yada Logical mi olsun diyor. Edited by RAPTER

anladığım kadarıyla yapmaya çalıştınının çözümü easybcd adlı program ki kolay anlatmaya calısıyım önce acılan windowsuna bu programı kurup advanced menusunden add new entry sekmesiyle diger windosun sürücü kısayolunu secip sistemini secim accept ediceksin ordan acılısta sistem secmesini de kac sn bekleyecegini felan değiştirebilirsin tabiki. inş yardımcı olmstur ve dogru düzgün anlatabilmişimdir.

Önce xp, sonra win 7 kurduktan sonra yedekleri almalıydın. Sonuçta win 7 de c bölümünden boot edeceği için, win 7 kurmadan xp imajı almak yanlış olmuş. Bu aşamada arkadaşın verdiği program sorunu çözebilir. Ama tekrar acronis imajı yükleyince aynı durum ortaya çıkar.

Onyukleme kaydının tutulduğu yer XP nin kurulu olduğu (DISK1) kısmımı o zaman. Yani ben son olarak DISK 2 yi yedeklemiştim. Onyukleme DISK1 de olduğu için mi olmuyor acaba?

Edited by RAPTER

[quote name='RAPTER' date='26 May 2012 - 08:16 ' timestamp='1338020160' post='1205194']
Onyukleme kaydının tutulduğu yer XP nin kurulu olduğu (DISK1) kısmımı o zaman. Yani ben son olarak DISK 2 yi yedeklemiştim. Onyukleme DISK1 de olduğu için mi olmuyor acaba?
[/quote]

Öyle herhalde. Çünkü ikisini de kurduktan sonra yedek alınca sorun yaşamadım.