Jump to content

Birincil Harddisk Sorunu

Server_Reset
 Share

Recommended Posts

[font="Comic Sans MS"]Merhaba Arkadaşlar Bende 2 tane harddisk var bitanesi 80 gb bitanesi 320 gb. 80 gb olana sistemi yüklüyorum fakat 320 gb olan iki bölüm şeklinde bölümün birisi sürekli birincil bölüm olarak gözüktüğünden windows dosyalarının bir çoğu oraya yükleniyor ne yaptıysam mantıksal bölüme geçiremedim. ne yapmam gerek ?

[img]http://s14.postimage.org/rc4y60p75/Ads_z.jpg[/img]

Not;işletim sistemi şuan windows 7[/font]

Server reset yazdıklarını 2 kez okudum bişiy anlamdım ana dizin falan ne demişsin tavsiyem once hdd nedir ntfs nedir partition nedir brincil bolum mantuıksal disk nedir onları ogren sonra sor boyle anlamayadım.

Ayrıca her hdd 1. bolum olmak zorunda. 1. bolumden sonra mantıksal diskler oluşturabilirsin.

Şöyle anlatayım; iki tane harddisk var birinci harddisk 80 gblik onda işletim sistemi kurulu. ikinci harddisk ise 2 bölüm halinde bölüm bir mantıksal bölüm diğeri birincil bölüm olarak gözüküyor. ikinci harddiskteki birincil bölümü mantıksal bölüm yapmak istiyorum xp ile denedim yinede izin vermedi mantıksal a ? anlatabildimmi ?

Şöyle anlatayım; iki tane harddisk var birinci harddisk 80 gblik onda işletim sistemi kurulu. ikinci harddisk ise 2 bölüm halinde bölüm bir mantıksal bölüm diğeri birincil bölüm olarak gözüküyor. ikinci harddiskteki birincil bölümü mantıksal bölüm yapmak istiyorum xp ile denedim yinede izin vermedi mantıksal a ? anlatabildimmi ?

[color="#000000"][u][b]@ Server_Reset[/b][/u][/color]
Senin sorununun ne olduğunu anladım.
Öncelikle 80 gb lık hard diske sistem yükleyeceğin için bu hard diskin anakarta 1. hard disk portundan bağlanması grerekir.
Bu çok önemli olmasa da tavsiye edilir.
Disk yönetimindeki görüntüye göre 1.porta 320 gb lık hard disk; 2. porta 80 gb lık hard disk bağlanmış.
Hard disklarin anakarta bağlantı portlarının yerlerini birbiriyle değiştirmelisin.
Yani 1. hard diskin takıldığı yere 2.hard diski; 2.hard diskin takıldığı yere de 1. hard diski bağlamalısın.

Windows 7 yi boş bulduğun yere bölümleme yapmadan direk yüklediğin için sistem dosyalarını 320 gb lık diskin 1. bölümüne atıyor.
ikinci olarak windows 7 yi yüklerken 80 gb lık bölümü sil tekrar bölüm oluştur.
Böylece sistem için 100 mb lık bölüm oluşacak ve sistem dosyaların oraya atılacaktır.
Eger 100 mb lık bölüm oluşmasından rahatsız oluyorsan.
100 mb lık bölümün yanında oluşan bölümü silip 100 mb lık bölümü genişleterek kuruluma devam etmelisin.
Bu durumda bölüm adı "sistem ayrıldı" gibi birşey oluyor.
Windowstan bilgisayarımdan bölüm adını silersen yerel disk c olmuş olur
Ayrıca olayın mantıksal sürücü vs ile ilgisi yok
İstersen acronis disk direktör ile her yeri birincil bölüm olarak bile ayarlayabilirsin.
Fazla deneyimli değilsen 320 lik hard diske dokunma verilerini kaybedebilirsin.

Umarım ne demek istediğimi anlamışdırsın.

Bir bak.
http://www.tnctr.com/topic/203083-win7-kurulumunda-100-mb-lik-alany-silmek/

Edited by kalelibilişim