Jump to content

C Ve D'yi Nasıl Birleştiririm

adam4
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar 1.5TB Samsung HDD var.Şuanda o takılı ve C ve D olarak 2ye bölünük durumda.
C 100GB
D 1.4TB

Benim elimde 160GB bir HDD var.Daha sıfır sayılır.Eskiden almıştım.Hızı falan 7200 Samsung'unki ise 5400.
160GB'liği eskiden bu kasada kullanıyordum ama sonradan 1.5TB alınca çıkarmıştım.Ben şimdi şöyle birşey yapmak istiyorum.
160GB HDD'yi takmak istiyorum ama oda 2'ye bölünük C ve D olmak üzere.160GB HDD'yi takıcam ve bunu C sürücüsü yapıcam.
1.5TB liği ise tek sürücü yapıcam C 160GB D 1.5TB olarak kullanmak istiyorum ama 1.5TB'ın D sürücüsünde yaklasık 500GB'lık arşivim var.bunlara zarar gelmemesini istiyorum.
Yani ben bu 1.5TB'deki sürücüleri nasıl birleştiririm.

160GB'ı şöyle yapomayı düşünüyorum.1.5tb hdd'nin kablosunu çıkarıp 160gblıga takıcam.sonra xp cdsi ile tek sürücü yapıp biçimlendiricem.Sonra ise 2 HDD'yi takın 160GB'lıga Win7 kuracam.Böyle olur diye düşünüyorum ama.1.5TBliği nasıl C ve D'yi birleştireceğimi bilmiyorum.Ayrıca arşivim çok önemli çok çok öenmli dosyalar var içinde.
yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.
saygılar

[quote name='ulashoca41' date='12 August 2012 - 14:07 ' timestamp='1344773232' post='1229982']
valla birşeyler birşeyler yazmışsın ama formatla ilk önce 160gb lığı birleştir sonra dosyalarını buna yedekle sonra bilgisayarın yönet kısmında 1.5tblığı biçimlendirip birleştirebilirsin
[/quote]

500gblık dosyayı 160gblık hdd'ye nasıl atacam.Bende biçimlendirmeden yapmayı soruyorum zaten.mutlaka bir program v.s birşey vardır.

[quote name='yasayanolu' date='12 August 2012 - 14:07 ' timestamp='1344773253' post='1229983']
dostum olmaz. büyük ihtimal sen ilk kısmı 100 gb yapmışsındır. sen ilk 100 lük kısmı silip sonraya ekleyemzsin. belki bunu beceren bir program vardır. varsa bana da haber ver. işime yararr.
[/quote]

Bulursam yazarım buraya.

a.) C diskinizi disk yönetiminden birimi sil seçeneği ile silin.
b.) D diskinizi sağ tıklayıp birimi genişletin seçeneği ile genişletin.

Sanırım böyle oluyormuş.Bilen bir arkadaş yardımcı olabilirmi.

Windıowsun "C" de yüklüdür diye düşünüyorum. Bu yüzden "C" yi silemezsin. "C" yi1.5TB Hdd ile birşetimek istiyorsan "D " deki dosyalarını yedekle. Yedekled,kten sonra bilgsarım - sağ tık - yönet- disk yönetimne gel. Ordan 1.5TB Hdd ye sağ tıkla birim sile tıkla tıkladıktan sonra rengi siyah olacaktır. Rengi syah olduktan sonra "C" ye sağ tıkla genişlete tıklaladğın zaman birleştirmiş olursun...

160 GB HDD yi birletimekte aynı. Yine bilgisarım yönetten "C" yi yada "D" yi "birim sil" den sil. Diğerine sağ tıklayıp genişlet diiyp birleştir.