Jump to content

Xp Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilebilir

zalim24
 Share

Recommended Posts

S.a arkadaşlar sizlere xp ile ilgili biraz sorum olacak belediyede bilgi işlemde çalışıyorum lakin burda ki pc ler eski bunları hızlandırmam için bana önerebileceğiniz bi ayar felan var mı ya format atıyorum sonra gerekli programları yüklüyorum gerekli ayarlarıda yapıyorum ama kullanıcı yavaş dio regedit ayarları ile oynasam sizce nasıl olur yardımlarınızı bekliyorm

buranın sistemi karışık  yeni girdim zaten :) o yüzden pek detaylı bilmiyorum ama ilerde öğrenirim :) şöyle söyliyim çok eski pc ler için zaten pek bişi yapılmaz bu sorduğum 775 pin işlemci var 512 ram var hp marka kasa hdd de 140 lıktı sanırsam o yüzden eski 478 pin işlemciler için zaten yapılacak bitşey yok ama hp ler için düşünüyorum

Size yavaş diyorlarda yavaş olan ne demek lazım. Yani kullandıkları (artık hangi yazılımlarsa) program mı yoksa windows'un kendisi mi? Donanım olarak ram sıkıntı yaratıyor belli ama alt alta (3-5 tane word açması, ie'de flash oyunlar gibi) açtığı programlarda yavaşlatıyor olabilir. Son olarak da windows'un açılışında veya arka planında çalışan programlardan ihtiyaç olmayanları msconfig'ten kaldırırsın istenirse masaüstüne koyacağın kısayoldan açsınlar.

Edited by akura

server olmasi şart server olacakki grop policy uygulaya bilirsin kısabilirsin bazi şeyleri server olmadan bütün uğraşlar boşa sistem kurup durursun helede kullanicida internet varsa tam baş belasi olur ne lisansları ? var XP fundamentals versiyonu dene derim daha etraflica fikir almak istersen sistemi yaz detayli kaç pc var ne işlemler yapiliyor ? 

Arkadaşlar bilgileriniz için sağolun şöyle anlatayım bi pc ye format attıtan sonra neler yaptığımı

Dirver gerekli programları yüklüyorum onları geçtim

windows ta yaptığım ayarlar şöyle

Güvenlik duvarı otomatik güncelleştirme kapalı

Basit Dosya paylaşımı Kapalı

3 tane kullanıcı oluşturuyoruz admin de dahil birini işlem bittikten sonra sınırlı yapıyorum

bilgisayarım özellilerden performans taki özellikleri sadece masaüstü gölgelenme ile ortak görevler onu işaretliyorum diğerleri pasif yapıyorm

klasik tema yapıyorum

Başlat Menüsünü klasik yapıyorum

msconfig yapıyorum

flash lı oyunlar zaten yasak öyle her istedikleri sitelere de giremyiolar filitre var çünki ram takviyesi olsa dahada ii olur ama burdakilere ginede yavaş görünür buranın bilindik bi programı var baz yerler onunla bide firefoxu açınca iki menü arasında eçişler baya bi zorlanıyo bazılarında öle bi sorun olmuyo program artı firefox artı word yani benden önce ki bi ayar yapmış ama ne ayarı nasıl bi ayar onu bulmaya çalışıyorum kısacası

Temayı klasik yapmanda iyi olmuş, tahminimce word eğer içi yüklü bir dosya değilse kasma yapacağını düşünmüyorum. Ama Firefox'un ram

(görev yöneticisinden bakabilirsin) kullanımı çok fazla olduğunu biliyorum onun için Firefox Ram Kullanımını Azaltmak diye bir şey vardı.

Benim çok eski makineme bunu kullanıyorum. Onu paylaşayım bir dene işine yararsa kullanırsın ;)

Firefox'u aç adres çubuğuna about:config yaz gelen menüyü tıkla sonra uzunca bir liste gelecek orada herhangi bir değerin üzerinde

sağ tıkla ve Yeni ---> Boolean seç ayar ismi verin dediğinde config.trim_on_minimize yaz True seçeneğini işaretleyince işlem tamamdır.

Sonra Firefox'u kapatıp aç artık ram kullanımı arttığınında simge durumunda küçültünce ram kullanımı bayağı bir azalıyor.

Olmadı Firefox yerine Chrome ya da İE kullansalar olmaz mı?

NOT: Aklıma yeni geldi bir aralar ram'i az olanlar için XP'nin sanal bellek ayarlarında yapılacak değişikliklerle performansın arttığı söyleniyordu. Ama ayarların nasıl olacağını bilmediğimden ve denemediğimden kesin bir şey diyemiyorum. Belki buradan bilenler çıkabilir.

Edited by akura

Arkadaşlar bilgileriniz için sağolun şöyle anlatayım bi pc ye format attıtan sonra neler yaptığımı

Dirver gerekli programları yüklüyorum onları geçtim

windows ta yaptığım ayarlar şöyle

Güvenlik duvarı otomatik güncelleştirme kapalı

Basit Dosya paylaşımı Kapalı

3 tane kullanıcı oluşturuyoruz admin de dahil birini işlem bittikten sonra sınırlı yapıyorum

bilgisayarım özellilerden performans taki özellikleri sadece masaüstü gölgelenme ile ortak görevler onu işaretliyorum diğerleri pasif yapıyorm

klasik tema yapıyorum

Başlat Menüsünü klasik yapıyorum

msconfig yapıyorum

flash lı oyunlar zaten yasak öyle her istedikleri sitelere de giremyiolar filitre var çünki ram takviyesi olsa dahada ii olur ama burdakilere ginede yavaş görünür buranın bilindik bi programı var baz yerler onunla bide firefoxu açınca iki menü arasında eçişler baya bi zorlanıyo bazılarında öle bi sorun olmuyo program artı firefox artı word yani benden önce ki bi ayar yapmış ama ne ayarı nasıl bi ayar onu bulmaya çalışıyorum kısacası

kardeş ilk olarak ram takviyesi yapmayı düşünmeliisn birde 3 kullanıcı aynı anda çalışıyorsa bir pcde oda cpuyu zorlayıp kasmaya neden olabilir.

gereksiz servisleri örn: mediaplayer muzik paylaşımı , wireless istemci ,fierwall, update vss ne kullanmıyorsan kapatabilirsin

ayrıca tum pclere ayrı ayrı yapmana gerek yok bir tane batch script hazırla her pc gec cift tıkla. yada uzaktan yepabilirsin

policy ayarları uygulayabilirsin illa ad kurmana gerek yok local group policy ile de yapabilirsin yine aynı sekilde gp yi deploy edebilirsin.

AD kurarsan daha saglıklı olur ama kurmazsanda daha karısık sekllide pcleri yonetebilirsin, mesela uzaktan program kurma kaldırma regedit le oynama vs bunun için admin paylaşımını acman basit paylaşımı kapamn gerekir vs..

yada optimize bir imaj hazırlayıp tum pclere imajı deploy edebilirsin. Yada saglam bir server kurup eski makineleri dump yapıp remote desktop ile baglantı saglayabilirsin.yada xp lite yukleyebilirsin (forumda ara) yanlız xp lite ı tavsiye etmem 2 gun sonra ip almıyor diye başlık acarsan sasırmam en guzeli kendi optimizasyonunu kendin yapman. 512mb firefox ve web için yeterli bir ram bence.

kardeş ilk olarak ram takviyesi yapmayı düşünmeliisn birde 3 kullanıcı aynı anda çalışıyorsa bir pcde oda cpuyu zorlayıp kasmaya neden olabilir.

dediğin güzel de iş ram takviyesi yaptırabilmek 3 kullanıcı da aynı anda çalımıyo sadece bi tanesi çalışıyo o da sınırlı oluyo her önüne geln proğramları yüklemesinler die diğer 2 kullanıcı yönetici olarak ayarlı onlarla da biz müdehale ediyorz bi aksilik olunca

gereksiz servisleri örn: mediaplayer muzik paylaşımı , wireless istemci ,fierwall, update vss ne kullanmıyorsan kapatabilirsin

ayrıca tum pclere ayrı ayrı yapmana gerek yok bir tane batch script hazırla her pc gec cift tıkla. yada uzaktan yepabilirsin

policy ayarları uygulayabilirsin illa ad kurmana gerek yok local group policy ile de yapabilirsin yine aynı sekilde gp yi deploy edebilirsin.

AD kurarsan daha saglıklı olur ama kurmazsanda daha karısık sekllide pcleri yonetebilirsin, mesela uzaktan program kurma kaldırma regedit le oynama vs bunun için admin paylaşımını acman basit paylaşımı kapamn gerekir vs..

yada optimize bir imaj hazırlayıp tum pclere imajı deploy edebilirsin. Yada saglam bir server kurup eski makineleri dump yapıp remote desktop ile baglantı saglayabilirsin.yada xp lite yukleyebilirsin (forumda ara) yanlız xp lite ı tavsiye etmem 2 gun sonra ip almıyor diye başlık acarsan sasırmam en guzeli kendi optimizasyonunu kendin yapman. 512mb firefox ve web için yeterli bir ram bence.

gereksiz prog ların hepsi kapalı bi yöntem buldum onu uyguladım bi kaç makineye şuan onun test aşamasında makine çok yavaştı hzlandı ama bakim hemen eski haline dönücek mi onun testini yapıyorum bi de şu firefox hızlandırmayı yapsam dahada güzel olacak ama yapamıyorum işte :)

Temayı klasik yapmanda iyi olmuş, tahminimce word eğer içi yüklü bir dosya değilse kasma yapacağını düşünmüyorum. Ama Firefox'un ram
(görev yöneticisinden bakabilirsin) kullanımı çok fazla olduğunu biliyorum onun için Firefox Ram Kullanımını Azaltmak diye bir şey vardı.
Benim çok eski makineme bunu kullanıyorum. Onu paylaşayım bir dene işine yararsa kullanırsın ;)

Firefox'u aç adres çubuğuna about:config yaz gelen menüyü tıkla sonra uzunca bir liste gelecek orada herhangi bir değerin üzerinde
sağ tıkla ve Yeni ---> Boolean seç ayar ismi verin dediğinde config.trim_on_minimize yaz True seçeneğini işaretleyince işlem tamamdır.
Sonra Firefox'u kapatıp aç artık ram kullanımı arttığınında simge durumunda küçültünce ram kullanımı bayağı bir azalıyor.

Olmadı Firefox yerine Chrome ya da İE kullansalar olmaz mı?

NOT: Aklıma yeni geldi bir aralar ram'i az olanlar için XP'nin sanal bellek ayarlarında yapılacak değişikliklerle performansın arttığı söyleniyordu. Ama ayarların nasıl olacağını bilmediğimden ve denemediğimden kesin bir şey diyemiyorum. Belki buradan bilenler çıkabilir.

tamamdır yaptım firefox u  bi ayar yaptım araştırdım baya işe yaradı gibi bende ki bi modifiyeli xp vardı onun reg dosyasını inceledim benim yapacağım  çoğu işi ayarlamış sonra bi kaç ayar daha buldum gayet güzel oldu ama işte dediğim gibi test aşamasında chrome veya ie chrome zaten ie nin alt yapısını kullanıyo sadece hız katmış ie i kurduktan sonra kaldırıyorum sadece chrome ile firefox kuruyorum dileyen istediğini kullanıyo ama genel şikayet firefoxla açık olunca makine çok kasılıyo muş ki şahit oldum

Edited by zalim24