Jump to content

Google Chrome Reklam Spam'ı/virus'ü Bulaştı!

WolfmanTR_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar biraz önce google chrome dan google a girdiğimde doodle ın altında reklam çıkıtını gördüm,Mozilla da da mı aynı şey var dedim baktım ve mozillada yok.Bunu nasıl çözebilirim.(Ccleaner vb. denedim ama fayda etmedi.)

pre_1366740643__ekran_alnts.png

Çözüm:

Google Chrom'a Çeşitli yollar ile virus,spam vb. şeyler bulaşmı olabilir.(Örn: Facebookta çıkan flash player gibi (ben hiç öyle şeyler indirmedim ama :D ) ) Bunları temizlemek için ;

1. Windows XP İşletim sistemi kullanan bilgisayarlar Çalıştır'a
    %USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

Windows Vista / Windows 7 İşletim sistemi kullanan bilgisayarlar Çalıştır'a:
    %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

komutları yapıştırınız.

2. Burada yer alan dosyalar, eklenti dosyalarıdır. Örn : IDM,Adblock vb. Klasörde yer alan Tüm dosyaları siliyoruz.(yedek almayı unutmayın)
  3. Virüs/spam Temizlenmiştir :)
  4. Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra reklam vb. hala gitmiyorsa Combofix i buradan indirip çalıştırdıktan sonra tekrar bu adımları takip ediniz.
Edited by WolfmanTR_

eklentileri sil bence eklenti atmış

ve toolbar ile ilgili olan prgramı sil kaldır

bir toolbar vb. araç kullanmıyorum.Google chrome eklenti sayfasına girmeye çalıştığımda ise beni "https://chrome.google.com/webstore/category/home" adresine yönlendiriyor. eklentileri görüntüleyemiyorum. (idm den başka eklenti kullanmıyorum ama kurduğum bir program eklenti eklemiş olabilir.)

Virüs sizin prefences dosyanıza bulaşmış işte. Neden benim dediğimi denemediniz?

Prefences dosyasından virüsler indirilenler uzantılar ve anasayfayı başka yere yönlendirebiliyorlar.

Prefences dosyasını sildim yine aynı (not: tüm user data'yı sildim yine gitmedi)

Edited by WolfmanTR_

O zaman extensions ile başlayan ve biten klasörleri ve prefences dosyasını silin. Eklenti siz ayarları sıfırlasanız bile kendini eklentilerden geri yüklüyor olabilir. Ya da virüs bir programın altında çalışıyorsa yine uzaktan değişiklik yapabilir.

Ama bu sorunun prefences dosyasından olduğu kesin. Siz bu dosyayı değiştiren programı, eklentiyi bulmalısınız.

hiçbir programa vb. toolbara rastlamadım.Tüm chrome dosyalarını siliyorum ama nafile (Gizli modda çıkmıyor reklam)

şöyle bir şey indirdin mi hiç.adszyaz.png

şöyle bir şey indirdin mi.

hayır indirmedim.

Edited by WolfmanTR_

Bilgisayarınızdaki virüs anasayfayı değiştiren eklentiyi tekrardan geri yüklüyor. Normalde gizli modda eklenti çalışmadığı için gizli modda sorun olmuyor.

Görev yöneticisinde hiç browser.exe diye bir programa rastladınız mı? Tabi böyle virüsler yayan başka programlarda var. Görev yöneticisinden şüpheli bir işlem olup olmadığına bakın. Autoruns ile hizmetlere ve Windows Explorer altındaki dlllere bakın. Virüs kendini dll olarak kaydettirip explorer içerisinde çalışıyor olabilir.

Tabi mümkünse de tam bir virüs taraması yapın. Virüs tarama programını Security Essentials olmasın.

Birde avast! ın Browser Cleanup diye bir aracı var. Ondan Chrome ayarları sıfırlanabiliyor. Tabi eklenti kendini geri yükleyecektir ama sorunu daha iyi anlamış olursunuz. avast'tan eklentilerden bir ekran görüntüsü koyabilirsiniz. CCleaner ile de eklentilere bakılabiliyor.

baktım ama görev yön. birşey yok. avast ta ise Chrome a dair birşey yok.

Lazım olabilir diye ekledim. Bu gün bir arkadaşımın bilgisayarına bulaşmıştı.
Adobe Flash Player virüsü nasıl temizlenir? Çözüm aşağıdaki 1. yöntemle yaptık ama öncesinde combofix ile tarama yaptık 1000 küsür tane zararlı yazılım sildi (avast antivirüs !!! ev sürümü kurulu iken bu dosyaları bulup sildi!!! Yani avast'a virüs programı diye güvenmeyin :D)

Adobe Flash Playersds virüsü nasıl temizlenir?

Birçok kişi bu yol ile sorunu çözdü. Eğer siz çözemezseniz alt kısımdaki yorum bölümünden hatayı bildiriniz. Her zaman yardımcı olmaya çalışırız.
1. YÖNTEM
Not: Burada yapacağınız bir hata bilgisayarınızın tüm ayarlarını bozabilir, format atmanız gerekebilir. Dikkatli olunuz!
Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz.
Buraya “regedit” yazıyorsunuz.
Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz.
Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz.
Chrome’yi açıp kapattıktan sonra sorunuz çözülmüş oluyor.
İlk yol ile halledemeyenler için 2. YÖNTEM;
C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions (Win 7 için C:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yolunu takip edin. Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar Chrome’a eklediğiniz eklentileri ifade eder. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da.
Tavsiyemiz Chrome’yi kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin. Daha sonra bakın bakalım Chrome’den sorun düzelmiş mi.

Kaynak

Lazım olabilir diye ekledim. Bu gün bir arkadaşımın bilgisayarına bulaşmıştı.
Adobe Flash Player virüsü nasıl temizlenir? Çözüm aşağıdaki 1. yöntemle yaptık ama öncesinde combofix ile tarama yaptık 1000 küsür tane zararlı yazılım sildi (avast antivirüs !!! ev sürümü kurulu iken bu dosyaları bulup sildi!!! Yani avast'a virüs programı diye güvenmeyin :D)

Kaynak

2.yol yani eklenti klasörünü temizleyince, sorun çözüldü. yanlız şöyle bir konu var,ben tüm 'User Data' (kullancı) verilerini silip denemiştim ama yine aynı şey vardı.

Edited by WolfmanTR_

• 8 ay sonra...

Arkadaşlar bir kaç gündür bende aynı sorunla uğraşmak zorunda kaldım ve tesadüfen virüsü farkedip kurtuldum. Bilgisayarımda " GreyGray " adında bir programın çalıştığını gördüm ve IObit Uninstaller programıyla güçlü tarama yaparak kayıt defterinden de temizleyerek kaldırdım. Şuan hiçbir sorun kalmadı. Umarım sizinkilerde aynı virüstür ve bu yolla kolayca kurtulursunuz..

zamanında benim başımada geldi  bazı proğramları yüklerken harici toolbarda yükleniyor masaüstündeki crome kısayoluna sağ tık yaparak kısayoldaki hedef  yazısı "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" yazısının devamında reklam yazılarıda çıkıyor silince normale dönüyordu tabi hepsi için geçerli değil bazı reklamlar inatçı oluyor kaldırması zor oluyor

• 5 hafta sonra ...