Jump to content

İşlemci Sıcaklığı Normal Mi (70-120 Derece Arası)

nano68
 Share

Recommended Posts

Bu normal mi yarım saattir açık pc 4 sekme açık.80 dereceydi işlemci şu anda bu:

3P8dKn6.png

Not:Bilgisayarın altına elimi deyemiyorum.Elim yanıyor

Oyun oynarken 120 görmüştüm

Edited by nano68

Alev almadıgına dua et :) şaka bir yana sistemin resmen kavruluyor.Yük altında demekki tutuşacak.Dizüstünü aç içinin tozlarını iyice al termal macun sür fanları kontrol et

Yük altında azami 70 (oyun oynarken)

sistem boşta iken 50 derce civarı olması gerekir tabi bunlar kendime göre azami sınırdır.Birisi çıkp benim işlemcim 10 derecede çalışıyor yorumları dahi alabilirsin :icecream:

Edited by kacaksevgilim

Bilgisayarın fanına ulaşmak için tüm pcyi lcd dahil sökmem gerek o kadar kötü yerde masaüstü çok açtım ama bunu açmam imkansız.

Bazen fanlar tıkırdıyor ama bilmiyorum fanda üflemiyor gibi

İlk önce saç kurutma sonra elektirk süpürgesi tuttum hiç toz çıkmadı fan girişine

Fanlarında arıza olabilir.Çünkü tozda olsa bu kadar fırlamaması gerekir.Zaten bana bu değerler inadırıcı gelmedi işlemci 120 derece gösterip de kendini kapatmayan bilgisayar yoktur.Farklı bir programla ölçermisin

şununla olabilir http://www.alcpu.com/CoreTemp/

Linuxta bakmıştım program i-nex idi bide bu programla bakayım.Soğutucu alacam elimi klavye bile yakıyor

120 Dereceyi ölçtüğüm program kde plasma gadget idi

Edited by nano68

Şimdi anlaşıldı.Linux dağıtım kullanıyorsan ekran kartını tanımamıştır.İntel işlemcinden dolayı iğrenç ötesi mesa sürücüsü varsayılan gelir buda işlemciyi mahveder.Boş ver linux u.Dünyada %1 bile tercih edilmeyen işletim sistemi kendileri.Ama Sözüm ona linux programcıları toz kondurmaz ilah yaparlar

Biraz daha kabul edilebilir sınıra inmiş ama aşırı yüksek yinede.Bir şekilde temizlemelisin içini makinanın

Edited by kacaksevgilim

Bu görüntüleri Windows'ta çektim :) Bide fan neden ses çıkarmıyor iyi üflemiyor soğutması lazım manuel olarak açamam mı ben bu fanı

Pc:Hp Compaq CQ61 120ET

Ben de linuxcuydum ama türkiye linux dağıtımcılarından soğudum sevmiyorum.Linuxun bu durumu diğer firmaların destek vermeyişinden gidip bir soğutucu mu alsam ne

Bilgisayarcıya götüreyim en iyisi

Edited by nano68

Bende Türkiye^deki linux dağıtımcıların pişkin ve ukala tavırlarından bıktıgımdan vaz geçtim(özellikle ubuntu tr) tamam daha az sistem ve daha fazla görsellik sunuyor ama o kadar.Neyse konuyu dağıtmayalım.Fanın büyük olasıkla arızalı bence onu yaptır.Soğutucu illa alacagım diyorsan kaliteli metal tabanlı soğutucu al zalman gibi.Fanın sorunlu oldugu sürece pek faydasını görmezsin

Fanı temizlemeye kaç lira alırlar bide notebookta fan değiştirirler mi daha iyi bişi ile

4 yıldır temizlenmedi yararı olur mu

kasayı aç işlemci fanındaki tırnakları sola çekerek fanı sök. Anakart bağlantısını çıkar ve fanın plastik yerini metalden çıkar bakalım toz birikmiş mi . Eğer birikmişse yere vur veya üfürerek tozu boşalt. Bundan sonra tekrardan fanı tak ama tam oturt yerine bunun için rahat ortamda takman yararlı olur.

Sonra bir daha bak bakalım sıcaklık ne ölçüde..

BilgiAlanı    Değer
Algılayıcı Özellikleri    
Algılayıcı Türü    CPU, HDD, ACPI
GPU Algılayıcı Türü    Diode  (NV-Diode)

Sıcaklıklar    
CPU    30 °C  (86 °F)

CPU #1 / Çekirdek #1    51 °C  (124 °F)
CPU #1 / Çekirdek #2    54 °C  (129 °F)
GPU diyot    84 °C  (183 °F)
ST2000DM001-9YN164    42 °C  (108 °F)

Voltaj Değerleri    
CPU Çekirdek    1.325 V

3292 sn. - (0 gün, 0 saat, 54 dk., 52 sn.)

Bilgisayar görüldüğü gibi 30 dereceyi geçmiyor bu sıcaklarda bile. Çünkü fanı tam oturtturdum yerine ve temizledim.
Sizde öyle yapın ilk olarak iyi takıldığından emin olun sonra temizmi değil mi onu bilin.

Edited by sere

Ben temizleyemem yarın bi bilgisayarcıya götürecem allah aşkına hp fanı koyacak başka yer mi bulamadın :S

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_2dd0y2JMZo

Altına soğutucu koayarak(bimde satılan) 60 dereceye düşürdüm

Edited by nano68

sere masaüstü makina kullanıyorsan sıcaklıkalr normal.ben şimdiye kadar hiç bir lebtobda yaz aylarında bu dereceleri görmedim(tabi soğutucu kullanmıyorsan).Muhtemelen Masaüstüdür makinan.nano68 4 yıldır o makinayı temizlememen hata.Her yıl bahar aylarında makinanın bakımı yapılmalı.Kendine güvenemiyordan iyi bir bilgisayarcıya götür halletsin 

Birde ekleme işlemci 65 -70 derece olunca tenceredeki fasulye gibi dibi tutmaz..Yani yanmaz

Herkez aksini idda etsede masasütünde bana göre 30 derece ile 60 derece arasında fark yoktur olsada minumumdadır performans olarak.Benim E7300 2009 yılında 2. el almıştım yaklaşık 2 yıldır uyduruk kendi yapımım fan ile günlük 3.50 GHZ'da kullanıyorum.Yük altında 75-80 dereceleri gördüğü bile oluyordur yaz aylarında hatırlarım agustos adana sıcagında öğle vakti AC3 kasardım acırdım makinaya :D

Edited by kacaksevgilim

speedfan uygulaması o anlık local dereceyi alıp ekrana yansıtıyordur coretemb ise çalıştıgı vakit işlemcinin çıktı max değeri tutup kullanıcıyı bilgilendiriyor.Terslik yok.Bu arada inmeye başlamış sıcaklık.İçini temizlet sonra paran olursa kaliteli birsoğutucu al sonrasında yola devam :)

Edited by kacaksevgilim

Gene çıktı sıcaklık ama  elimi yakmıyor geçenki gibi neyse en iyi temizletmek kaç lira alırlar ki acaba 

Kafayı yiyecem atacam artık bilgisayarı :D Xpde kurulmuyor zaten win8 çok fazla ısıtıyor vistada çok serindi bu alet ilk kullandığım zamanlar