Jump to content

Her Açışta Modemi Resetlemeden Internete Girmiyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bilgisayarı uyku modunda kapatıyorum. açtığımda ise modemin tüm ışıkları yanmasına rağmen internete giremiyorum. her açışta modemi bir kez kapatıp açıyorum ancak ondan sonra giriyor. geçende modemin fişleri gergin duruyor diye kablosuna ek yapmıştım (yani sadece gelen hattın kablosunu uzattım) direkt girmeye başlamıştı sonra yine aynı sorun başladı bir süre sonra. sorun nedir yardımcı olurmusunuz?

bence başka pc bulabilirseniz birde aynı sorun ondadamı oluyor

eğer sorun ondada oluyorsa modem yoksa pcden kaynaklı olabilir

bence pcden kaynaklı olabilir

deneme yanılma ile bir deneyiniz

birde modem wiless bağlantısını kontrol ediyormuş belki bağlantıyı bulamayınca otomatik kapatma yapabilir .ama bu konuda kesin bir şe y diyemem

Zaman zaman bendede aynı sorun olabiliyor. (Win7)

Modemi fabrika ayarlarına alın deneyin.

Bu durumda hiç modeme ellemeden bilgisayarı tekrar uyku moduna alıp geri açtığımda bende bağlanıyordu.

Bi ihtimal modem yada pcnin ethernet kartında sorun olabilir.

Modemi fabrika ayarlarına alıp öyle denedin mi ?

fabrika ayarları derken arkasındaki küçük delikten resetlemekmi?

modemin sürümü yada modem kablolumu bilmiyorum ama   kabloda yada pc de olur bence  

modem zyxel ttnet in. (2005 yılında sistemin yanında verilmişti kampanyadan aldım pc yi yani) 667 miydi neydi şimdi yanında değilim pc nin tam bilmiyorum. kablolu.

Her modemde ayarlar farklı bir şekilde yapılıyor.

TeamViewer gönderirseniz yardımcı olabilirim.

Şu an işim çıktı belki yardımcı olamayabilirim...

Edited by reyiz

Her modemde ayarlar farklı bir şekilde yapılıyor.

TeamViewer gönderirseniz yardımcı olabilirim.

Şu an işim çıktı belki yardımcı olamayabilirim...

modemin arkasındaki küçük delikten bastırarak sıfırlandığını biliyorum. pc den arayüzüne girerek eski ayarlarınıda girebilirim tekrar. sizin bahsettiğiniz bumu? yani buysa kendim yapabilirim.

edit: ha siz dhcp yi ayarlamaktan bahsediyorsunuz değilmi? modem zyxel p-660ru-t1 v2, sistem xp home edition sp3

Edited by abdülhey

dostum uyku modundan uyanınca, ağ ve paylaşım merkezinden, bağdaştırıcı ayarlarından Wİ_Fİ/ETHERNET hangisini kullanıyorsan bir devre dışı bırak yeniden etkinleştir ve sonucu yaz,:) benim pc de uykudan uyanınca 1 dk ya da 2 dk nete girmiyor, ünlem gösteriyor, ama sonradan kendiliğinden çalışmaya başlıyor....

dostum uyku modundan uyanınca, ağ ve paylaşım merkezinden, bağdaştırıcı ayarlarından Wİ_Fİ/ETHERNET hangisini kullanıyorsan bir devre dışı bırak yeniden etkinleştir ve sonucu yaz, :) benim pc de uykudan uyanınca 1 dk ya da 2 dk nete girmiyor, ünlem gösteriyor, ama sonradan kendiliğinden çalışmaya başlıyor....

ağ ve paylaşım merkezi nerde? :) ağ bağlantılarım var bende. sen win 7 den bahsediyorsun galiba ben xp home edition sp3 kullanıyorum. ama ben bulamadım dediğini benimkinde?

Ben sadece sıfırlamadan bahsetmiyorum. Sıfırlama işe yaramazsa modemin ayarlarına girip DHCP'yi 2 olarak ayarlamalısınız.

anladımda dhcp xp home editon da nerden nasıl 2 ye ayarlıcam onu soruyorum. ağ bağlantılarım> tcp ip gelişmiş de dhcp etkin diyor ama 2 falan diye ayar göremedim?

Modem ayarlarından yapacaksınız.

baktım arayüze maintanence başlığı altında dhcp table var orda ayar falan yok system status sekmesinde de lan information var orda

DHCP: Server DHCP Start IP: ..

DHCP Pool Size: 32

yazıyor.

şimdi önemli bir şey belirticem buna göre bana daha iyi cevap verebilirsiniz belki. demin "dsl " ışığı yanıp sönüyordu dolayısıyla internete hiç bağlanamadım yani bu sefer modemi kapatıp açmakta işe yaramadı.

hal böyle iken modemi fabrika ayarlarına getirip ayarlarımı yeniden yapıp birde öyle deniyim dedim. yaptım bu da işe yaramadı. şimdi dikkat edin; daha önce yine böyle olmuştu ttnet i aramıştım sabit hattımdan ki telefonla modemim paralel. arararamaz internet gelmişti müşteri temsilcisiyle tam görüşmeye başlamışken. alla alla nasıl oldu bu demiştim ve sorun kalmayınca doğal olarak başka bir şeyde konuşmadım.

işte deminki aynı durumda aynı şey aklıma geldi ve ne yaptım ev telefonumla cep telefonumu aradım dsl hemen geldi dolayısıyla internet aynen yine geldi :)

buna göre hem bu neden oluyor hemde yukarda ilk postta anlattığım gibi bilgisayarımı uykudan açınca bağlantı niye direkt gelmiyor da her seferinde modemimi kapatıp açtıktan sonra geliyor? fikri bilgisi olan ?

galiba çözdüm.

Encapsulation  pppoa  dan  pppoe ye geçirdim. service name de boşmuştu orayada ttnet yazdım.

yalnız dsl in ışığının dolayısıyla internetin gitmesinin, aynı hattaki telefonla bir yeri arayınca anında geri gelmesi bir kez yine oldu. ama şimdi hem hızlı internet hemde bir daha kesilme olmadı. olursa zaten sistemde veya modemimde olduğunu sanmıyorum. iss den şüphelip ttnetle görüşücem bu sefer.

evet modem ışıkları hepsi yanıyor, ayarlarda hepsi pass test ettiğimde, bağlantı sorunlarını tanılada hiç bir sorun algılanmadı diyor. buna rağmen hala uykudan açınca girmiyor ya. hatta kapatıp açıncada modemi girmiyor. tek bir belirti var o da dediğim gibi modemin bağlı olduğu telefonla cep telefonumu arıyorum o zaman giriyor. nedir problem bilen allah rızası için yardım cı olsun lütfen..?