Jump to content

Xp X64 Bit Veya X86 32 Bit Arasındaki Fark Nedir?

helldriver_59
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar sistemim i3 işlemci 3.10ghz 4 gb kingston ddr3 1333mhz ram 500 gb harddisk 1gb paylaşımlı ekran kartı var hd6570 ram 4 gb oldugu için 64 bit kurmam şartmı

windows 7 den nefret ediyorum.. 

bidexp mi windows  7 mi ? daha iyi aydınlatın beni :D

Edited by helldriver_59

arkadaşlar sistemim i3 işlemci 3.10ghz 4 gb kingston ddr3 1333mhz ram 500 gb harddisk 1gb paylaşımlı ekran kartı var hd6570 ram 4 gb oldugu için 64 bit kurmam şartmı

windows 7 den nefret ediyorum.. 

bidexp mi windows  7 mi ? daha iyi aydınlatın beni :D

4gb'ın tamamı kullanılması için 64bit öneriliyor. Bu 4gb'ın 1gb'ı hem sisteme hemde ekran kartına destek veriyor. 32bit sistem maximum 3gb görüyor. Ben 32bit kurmak istiyorum dersen kimse engel olmaz keyfine kalmış.

Xp kullanmak istersen 32bit kullanabilirsin. 64bit için sürücü desteği sıkıntı yaratabilir. 

Ben şansen windows 7 de donanımın daha sağlıklı çalıştığını düşünüyorum. Sürücü desteği olumlu yönde bir artısı da aynı zamanda. 

12 yıl önce çıkan sistemi kullanmak size mantıklı geliyorsa XP kullanmaya devam ediniz.

32 bit işletim sistemi, 4 GB RAM'in tamamını kullanamaz. 3.2 GB'lik kısmını adresleyebilir. Bu yüzden 64 bit işletim sistemi kullanmak zorundasınız.

Ayrıca ekran kartınız DirectX 11 destekliyor sanırım. XP DirecX 9'a kadar destek verir. Yani XP kullanmaya devam ederseniz DirectX 10 ve 11 sürümlerini kullanan oyunları çalıştıramaz ve ekran kartınızdan tam olarak yararlamazsınız.

Kısacası XP, bilgisayarınızın özelliklerinden tam olarak faydalanamamanıza neden oluyor.

Tabiki 64Bit Win7 Kur win 8 palavere taban win7 android sisteme karsı win8 cıkmıştır pc lere has değil. 

64bit kurman senin faydanadır ram i tam anlamıyla kullanır ve görür. i3 işlemcin var xp kursan da verim alamassın i3 işlemci hakkını vermez xpde unutma.

Benim Kasam i5 3.generation 3.40Ghz Turbosuz Turbolu 4,1GHZ
8 GB HyperX CL9 Kingston 1600 MHz
Z77 Gigabyte anakart kullanıyorum.
6 TB WD HDD kullanıyom.
Ekran Kartı Kullanmıyorum gerekte yok oyunlarımı oynatıyor 400 TL ye bi ekran kartıda alırım süper olur GTX650Tİ almayı düşünüyorum.

64bıt 32bıte gore ıkı katı kadar yuksek verı transferı yapar fakat uyumlu yazılım ve donanım gerektırır 

xp daha az donanım kaynagı tuketır

xp 32bıt 3.5gb a kadar ram destekler