Jump to content

Dış Mekana Yönelik Access Point Ve Outdoor Anten

Recommended Posts

Arkadaşlar uzun uğraşlarım sonucunda bu üç üründen birini almayı kararlaştırıyorum. Sizin önerilerinizi ve deneyimlerinizi de alayım dedim.. Bazı web sitelerinde kullananlardan eleştiri almış üründe var bunun içinde. 

İlk Ürün: TP-LINK'in TL-ANT2424B model ızgara şeklinde parabolik anteni ....

tlant2424bicres.jpg

TP-Link TL-ANT2424B Özellikleri

Ürün Özellikleri 

Marka: TP-Link 
Model: TL-ANT2424B 

2.4 Ghz, 24Dbi outdoor anten. Uzun mesafe kullanımları için bir 
çözümdür. Kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Parabolik outdor 
anten 802.11b/g ile uyumludur. Parabolik anten sırık veya duvara kolayca 
monte edilebilir. 
Frekans Aralığı: 2.4GHz ~ 2.5GHz 
Kazanç: 24 dBi 
Konektör: N 
Uygulama: Outdoor 
Boyutlar: 60 x 1718 
Desibel (dbi): 24 
Standart: IEEE 802.11B 
Standart: IEEE 802.11G 
Radyo Frenkansı: 2.4GHZ 

TL ANT 2424 B, TLANT2424B, TL ANT2424B, TL-ANT2424 B olarak da bilinir

İkinci Ürün: TP-Link  - TL-WA5210G Modeli
tp-link-tl-wa5210g-54mbs_1180_.jpg
Daha Esnek/Bağımsız Kurulumlar İçin POE Desteği

TL-WA5210G ethernet kablosu üzerinden aynı anda hem güç hemde data transferi alıp verebilir. Böylece cihazı elektrik prizinin olmadığı ve/veya konumu elverişli olabilecek  tavan, çatı, duvar gibi noktalara kurmak mümkün olur.  

Teknik Özellikler 

• IEEE 802.11b/g, maksimum 54Mbps'ye kadar kablosuz hız desteği
  • Optimize edilmiş yüksek güçlü sinyal alış verişi
  • 12dBi çift polarizasyonlu yönlü anten ile farklı uygulamalara uyumluluk
  • Sert hava şartlarına ve yıldırıma karşı korunma
  • WISP modu desteği
  • Pasif POE desteği
  • 15kV ESD koruması
  • 4000V Yıldırım Koruması
  • AP Client Router, AP Router, AP operasyon modları
  • 50km'ye kadar mesafe ayarlama olanağı
  • Anten polarize ayarlama olanağı
  • Layer 2 kullanıcı izolasyonu desteği
  • Sinyal çıktı monitör göstergesi (throughput monitor)
  • Ping Watch Dog desteği
  • Wireless Hız Testi
  • SNMP, Uzakdan Yönetim (Remote Management)
  • WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK şifreleme desteği
  • Yüksek kazanç harici antenler için RP-SMA konnektör

Üçüncü Ürün: Tp-Link TL-ANT2415D 15dBi,Outdoor,Anten

TL-ANT2415D-01.jpg

- Dış mekan Yönsüz Anteni TL-ANT2415D, kablosuz menzili oldukça
yükselten ve çok daha iyi kablosuz performans sağlayan 2.4-2.5 GHz
bantta çalışır ve 15dBi yönsüz çalışma sağlar. Anten, çoğu kablosuz
ekipmanla daha yüksek uyumluluk gösteren N dişi soket bulundurur. Ayrıca
tüm hava koşullarına dayanıklı tasarımı, farklı gereksinimleri olan dış
mekan çözümleri için normal bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca tüm
hava koşullarına dayanıklı tasarımı, farklı gereksinimleri olan dış
mekan çözümleri için normal bir şekilde çalışmasını sağlar.
• 15dBi sinyal kazancı sağlar
• N Dişi soket sağlar
• Muhtelif hava koşullarına uygulanabilir
• Tüm 802.11n/b/g ürünleriyle uyumluluk
TEKNİK ÖZELLİKLER:
- Frekans Aralığı: 2.4GHz~2.5GHz
- İç Direnç: 50 Ohms
- Kazanım: 15 dBi
- VSWR: 1.92 : 1 Max
- Kutuplaşma: Doğrusal, Dikey
- Dalga boyu (HPBW):
Yatay: 360°
Dikey: 9°
- Soket: N Dişi
- Ebatlar: 1500mm
- Radyasyon: Yönsüz
- Uygulama: Dış Mekan
- Çalışma Sıcaklığı: -40°C~65°C
- Saklama Sıcaklığı: -40°C~80°C
- Çalışma Nemi: 10%~90% yoğunlaşmamış
- Saklama Nemi: 5%~90% yoğunlaşmamış
- Güvenlik, Emisyon ve diğerleri: CE, FCC, RoHS ile uyumlu Desibel (dbi) 15 Standart IEEE 802.11B Standart IEEE 802.11G Radyo Frenkansı 2.4GHZ Satış Garanti Süresi (ay) 36

Edited by hayatın_içinden

Hangi amaçla kullancağınıda  belirtirsen iyi olurdu.

Bu access pointlerde uzak mesafeye sinyal basıp veya uzak mesafeden sinyal alacaksan bulunduğun çevrenin etkisi çok önemlidir. ne bilim önünde ağaç olur, bir bina olur. veya jamer aracı olur :) Jamer olmasada baz istasyonu dek gelir. işte bunlar sinyal kalitesinde etkili güçlerdir.

mesela 3 km uzaklığa sinyal basabiliyor denilen cihazlarda, yukarıdaki bahsettiğim kötü koşulların hiçbiri yok iken bu değerler ölçülmüştür.

Bahsettiğin birinci anten grid anten yönlü antendir, ve noktadan noktaya sinyal basıp, sinyal alır ama ayarlaması  zordur. Çünki tam yönünü iyi tespit etmen gerekir. Açısı dardır ve çok uzak noktalara sinyal basabilir. Zaten dar açılı olduğu için ayarlaması zordur. Hele hele önünde  bulunan en ufak bir engelde sinyal alıp, veremessin.

Bahsettiğin diğer anten ise yönsüz antendir. ve 360 derece yani her tarafa sinyal basıp sinyal toplayabilir. Ama etki alanı dardır. Sadece bulunduğu çevreye sinyal basıp, sinyal alabilir. Uzak noktalarda etkisizdir. 300 ile 500 metre alanda etkilidir. 

Birde panel anten var. onu yukarıda belitmemişsin.  oda yönlü anten ve açısı gride göre biraz daha geniştir. genelde uzak bağlantılar için bu anten kullanılır. grid ile bağlantı için gerçekten milimetrik hesapta yönünü oturtmak gerekir. Ben paneli öneriyorum.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere :D access pointe.

Bahsettiğin tplink 5210g cihazda zaten içinde yönlü anten bulunmakta ama etkisi o kadar da iyi değil. Bu cihaz kısa mesafeler için fiyatına göre iyi performasn verir. Am uzak  mesafelerde sınıfta kalan bir cihazdır.

Kısa mesafe 500 metreye kadar, dahada fazla olabilir.

Gelelim benim tavsiye ettiğim ürüne. Bullet 2hp

pr_01_42_min.png

Bu cihazda dahili anten bulunmamakta, buda aynı 5210 g   gibi dışarıda kullanılabilir. Ama harici bir anten takmak koşulu ile. Zaten harici bir anten alacakmışsın. Bu cihaz onlarca kez birçok forumda test edildi.  Ve kendini ister kısa mesafede, ister uzak mesefede kanıtladı. Çok düşük aldığı sinyallere bile sımsıkı, dört elle bağlandığı biliniyor. Ve her alanda diğer bütün access pointlere fark atmış bir üründür. İçerisindeki chipseti ve özel kendi yazılımı diğer cihazlardan daha fazla ap yani sinyal yakalayabiliyor. Daha uzak mesafelere sinyal basıp, ve sinyal almak bu cihazla mümkün. Tabi seçtiğin anten tipine göre farklılık gösterir uzak bağlantı.  

Bullet 2 hp tplink 5210 gye yukarıda kısa mesafeler için iyi performans verir demiştim ya, bullet 2hp kısa mesafede 5210gden daha iyi performans verir. Bunu şöyle örnekleyebilirim: 5210g ile 300 metreden aynı bağlantıdan 5 mgbit hız alıyorken, Bullet 2 hp ile 7 mgbit hız alabilirsin. Şuda var;  5210 G ilede Bullet 2hp ilede aynı hızı aldığını farzedelim. Ama iki cihazıda download testine soktuğunda Bullet 2hp nin  açık ara önde olduğunu görürüz. Bu birçok forumda ıspatlandı.  Kısacası Bullet 2hp bu alanda  bir numaradır. En düşük, en kötü şartlarda bulduğu sinyale dört elle bağlanır ve asla kopmaz.

Benim önerim uzak mesafede kullanacaksan bir tane Bullet 2hp al. Bir tanede 18DBI panel anten al keyfine bak. 

http://www.wirelesssistem.net/Ubiquiti-Bullet-2HP,PR-42.html

Panel antenler:

http://www.wirelesssistem.net/HWA-PA-2450-18-18dbi-24Ghz-Panel-Anten,PR-15.html
http://www.wirelesssistem.net/ALFA-APA-L2419-PANEL-ANTENA-19dbi-PANEL-ANTEN,PR-4.html
Edited by _ULTIMATE_

peki dostum bize maliyeti ve şimşek koruması varmı

bu konuyu çok araştırıyorum

yaklaşık km yada kaç mt ye kadar verim sağlayabilir

kurulumu bağlantıları ne kadar zor

ama açıklama için sağolun

ben basıp yaymak istiyorum sinyali

bir nevi internet free yapıp heryerden bağlanmak ve mesajlaşmayı düşünüyorum

en az 1-3 km bassa yeter aslında

birde uzun mesafeli wliess denemeleri var adan adaya

yaymak güzelde alış veriş olduğunda uzaktaki laptop geriye sinyali nasıl gönderecek

bu konuda nasıl bir yöntem yapabilirz

peki dostum bize maliyeti ve şimşek koruması varmı

bu konuyu çok araştırıyorum

yaklaşık km yada kaç mt ye kadar verim sağlayabilir

kurulumu bağlantıları ne kadar zor

ama açıklama için sağolun

ben basıp yaymak istiyorum sinyali

bir nevi internet free yapıp heryerden bağlanmak ve mesajlaşmayı düşünüyorum

en az 1-3 km bassa yeter aslında

birde uzun mesafeli wliess denemeleri var adan adaya

yaymak güzelde alış veriş olduğunda uzaktaki laptop geriye sinyali nasıl gönderecek

bu konuda nasıl bir yöntem yapabilirz

tp link 5210 g ile karşılıklı birbirini görecek şekilde bağlayıp yapılabiliyor..5210g <--->5210g  karşılık lı olursa 10 km kadar bağlandığı söyleyenler var hatta youtubede vidolarını bile izleyebilirsin.. ama 10 km lik bağlantıda 8mbit lik hız 1 m bit düşebilir.. yıldırım koruması mevcuttur kullanması zorunlu değildir... ayarlaması ilk başlarda çok zor gelebilir..

Bullet 2hp dedin orda durdum, işin rengi değişti şimdi gercekten senin yorumun ile.. Benim amacım yaklaşık 3 km mesafede olan üniversite kampüsünün açık wifi ağına dahil olmak.. Veya bizim buradaki belediyenin semtimize kazandırdığı ücretsiz internet ağını kullanmak istiyorum ''750 mt civarında'' ikamet ettiğim yere uzaklığı (yanlız burda bir sıkıntı var saat gece 12'den sonra kapatıyor çakal güvenlikçiler emir buymuş diğerek ;)) evi yeni taşıdığım için pek ads ile uğraşmak istemiyorum işin açıkcası beni anlamışsındır umarım ki benim çevremde oturanların baya bir kısmı bu şekilde kullanıyorlar diye duyumlar aldım... Neyse gelelim asıl meseleye

Benim asıl almak istediğim ürün TP-Link  - TL-WA5210G Modeli idi bazı forum sitelerinde olumsuz yorumlar alsada (pek kullanıpta yorum atanda yok açıkcası bu ürün ile ilgili) kuşkuya sevk etti şimdiden vaz geçme aşamasına geldim açıkcası...

Ama senin öneride bulunduğun 

Bullet 2hp dedin orda durdum, işin rengi değişti şimdi gercekten senin yorumun ile.. Benim amacım yaklaşık 3 km mesafede olan üniversite kampüsünün açık wifi ağına dahil olmak.. Veya bizim buradaki belediyenin semtimize kazandırdığı ücretsiz internet ağını kullanmak istiyorum ''750 mt civarında'' ikamet ettiğim yere uzaklığı (yanlız burda bir sıkıntı var saat gece 12'den sonra kapatıyor çakal güvenlikçiler emir buymuş diğerek ;)) evi yeni taşıdığım için pek ads ile uğraşmak istemiyorum işin açıkcası beni anlamışsındır umarım ki benim çevremde oturanların baya bir kısmı bu şekilde kullanıyorlar diye duyumlar aldım... Neyse gelelim asıl meseleye

Benim asıl almak istediğim ürün TP-Link  - TL-WA5210G Modeli idi bazı forum sitelerinde olumsuz yorumlar alsada (pek kullanıpta yorum atanda yok açıkcası bu ürün ile ilgili) kuşkuya sevk etti şimdiden vaz geçme aşamasına geldim açıkcası...

Ama senin öneride bulunduğun 

Sanki cümlen yarım kalmış :)

Birde yukarıyı tekrar oku, eklemeler yaptım.

@pafta23

modemden sinyalmi aldın. Yoksa sinyalmi bastın?

Birde:eğer sinyal aldıysan, sinyal aldığın ana kaynakta indirme hızı ile 1.500 metre uzaklıktan aldığın sinyalin  indirme hızları ne kadar farklı idi?

Edited by _ULTIMATE_

Evet _ULTIMATE_ yarım kalmış o esnada yazarken net gitti malesef şansızlığa bak.. Yazının devamında şunları yazacaktım.

- Bullet 2hp cihazına okey diyeceğim sanırım fiyatıda uygun geldi bana diğerine nazaran 2 katı olsada kabulumdür..Önerin çok iyi biraz araştırma yaptım cok fazla değil ama tam not verdikleri kesin. Senin yorumunda ek olarak tabi çok teşekkür ederim.

Bir kaç sorum olacak bu ürünle ilgili;
1: Harici outdoor 360 derece yönsüz anten takılabilir mi üstüne? (panel anten çok kaba duruyor ve ek bir ücret dahil oluyor buna)
2: Cat6 kablo ile yanında POE de veriliyor herhalde (bu kablolunun uzunluğu 35 mt civarında olacak) cihaza entegre edilir mi?
3: Kötü hava şartlarına uygunmu çatıya bağlayacağım için ?
4: İzmir'de elden alabileceğim bir firma varmıdır..?

Evet _ULTIMATE_ yarım kalmış o esnada yazarken net gitti malesef şansızlığa bak.. Yazının devamında şunları yazacaktım.

- Bullet 2hp cihazına okey diyeceğim sanırım fiyatıda uygun geldi bana diğerine nazaran 2 katı olsada kabulumdür..Önerin çok iyi biraz araştırma yaptım cok fazla değil ama tam not verdikleri kesin. Senin yorumunda ek olarak tabi çok teşekkür ederim.

Bir kaç sorum olacak bu ürünle ilgili;
1: Harici outdoor 360 derece yönsüz anten takılabilir mi üstüne? (panel anten çok kaba duruyor ve ek bir ücret dahil oluyor buna)
2: Cat6 kablo ile yanında POE de veriliyor herhalde (bu kablolunun uzunluğu 35 mt civarında olacak) cihaza entegre edilir mi?
3: Kötü hava şartlarına uygunmu çatıya bağlayacağım için ?
4: İzmir'de elden alabileceğim bir firma varmıdır..?

1)Elbette takabilirsin. N-dişi konnektörlü ve 2.4Ghz frekans bandına sahip bütün antenleri takabilirsin. Ama yukarıda yazdıklarımıda unutma. he birde sakın antene ara kablo kullanma. Cihazı direk anteen monte et. Ara koblolar sinyal kalitesini düşürüyor. Yine panel anten hakkında yukarıda yazdıklarımı iyice oku. Ben hala panel anten öneriyorum. uzak bağlantılar için. 

2)Yanında cat6 kablo verilmiyor lakin POE veriliyor olması gerek. 35metre civarından bir sıkıntı çıkaracağı zannetimiyorum. Ama cat6 kablo alırken benim daha önce, kaliteli kablo ile ilgili konu açtığım şu bölümü okumadan kablo alma. :D

http://www.tnctr.com/topic/194967-cat5-cat6-kablonuz-ne-kadar-kaliteli-test/

3)Bu ürün dışarda sıkıntısız kullanılabilir. Ama yinede ürünü yalıtkan bir madde ile sarıp kullanalarda var yok değil. 

4)Bu sorunun cevabını ne yazikki bilmiyorum. Ama size önerdiğim site Türkiyede en ucuza bulabileceğin bir adrestir :) Birde ikinci ellerini araştırabilirsiniz. Daha uygun olabilir.

Not: Bu ürünü ben alıpta kullanmadım. Ama zamanında bende bu işlere heves sarmıştım. Çok ama çok araştırma yaptım. Bu konu ile ilgili girmediğim site kalmadı. Gerek Türkiyede, gerek Dünyada :D Ama bu cihaz alanının bir numarası buna emin olabilirsin. Benim yaşadığım binanın çevre şartları bu cihaza uygun olmadığı için almadım. Ama şimdi alsam merkez otutduğum için, onlarca beleş ağa bağlanabilirim :D Ama şartların olumsuzluğundan ötürü bunu yapamıyorum

Edited by _ULTIMATE_

yayma işini nasıl yapacağız 2-5 km basak ilerideki bu internetten faydalanabilecekmi

illa böyle cihazları kurmak şartmı alıcı değil verici yayma işi şekinde yapmak isitiyorum

nasıl bir yöntem kullabiliriz

Access point cihazlar;

1)Ap:Sinyal alma

2)Client:Sinyal basma 

şeklinde kullanılabilirler.

Siz Client oalarak kullanmak istiyorsunuz. Yani evinizde bulunan, modemden çıkan interneti alıp, bu interneti, tekrar şifreleyip dışarıda access point cihazla sinyal wifi yaymak istiyorsunuz.

Bunu elbette yapabilirsiniz. Zaten access pointler genelde sinyal yaymak için kullanılırlar. Ve bu işler için üretilmişlerdir.

Ama 2-5 kilometre alana sinyal yaymak için, kullanacağınız access pointin markası, kullanacağınız anten tipi, ve çevre şartları çok büyük rol oynamaktadır.