Jump to content

Okula Dava Açacağım Sizce Şansım Nedir ?

crysis_88
 Share

Recommended Posts

selamlar ..

arkadaşlar aranızda hukukçu var mı bilmiyorum , okuduğum üniversiteye dava açmak istiyorum . Ama  kazanma şansım nedir bilmiyorum olayı kısaca anlatayım . 

ben şimdi bir vakıf üniversitesinde okuyorum . bu okul yıllardan beri kafasına göre düzenlemeler yapıp bizi dersler konusunda mağdur etti hep . diğerleri çok fazla etkilemese de en son ki yaptığı düzenleme de tam mağdur oldum . şimdi en geç yarına kadar bütün notlarım açıklanmış olacak . ben 4. sınıf öğrencisiyim mezun olmak üzereyim . bu okul sistemi bu sene başında değiştirdi bütün ders programı sil baştan . AKTS  e  geçti . ama biz hali hazırda okuduğumuz için eski kredi sistemine göre mezun oluyoruz bu seneden itibaren gelenler 240 AKTS doldurmak zorunda . ben 117 kredi de mezun oluyorum . eskiden almış olduğum seçmeli bir ders vardı . bu ders bu program değişimi sonrası zorunlu oldu ve ben almak zorunda kaldım .bu dönem ki dersleri büyük ihtimalle geçiyorum ve yeterli krediyi sağladım büyük ihtimalle .hatta 1 kredi fazladan aldım bile . ben hocalarla görüşeceğim . bu dersten muaf  olmak istediğimi söyleyeceğim . hocalar bana tek ders sınavına gir diyecekler bu sınav ücretli mi değil mi henüz onuda bilmiyorum ama büyük ihtimalle ücretli . bu okula çok para gitti ve bir kuruş daha fazla vermem . zaten çok paragöz bir okul .   şöyle bir şey de var yeni yönetmeliğe göre atıyorum x dersin den iki tane var  X 1 X 2 diye böyle iki tane olan dersleri birleştirip tek ders yaptılar ve ikisinden herhangi birinde yani x1  ya da x2 den geçtiysen o birleştirilimiş dersi almıyorsun . bu şekilde baya bir ders birleştirildi . eski sistem olsaydı eğer  kalacağım birden fazla olabilirdi .  eski sistem de sadece kredi vardı .  bir ders atıyorum 6 kredi . o 6 kredi akts oldu ve krediler 2 e düştü en fazla 3 oldu . bu yüzden ben  çok fazla ders almak zorunda kaldım 11 tane normal 2 tane staj  13 tane ..  ama 1. dönem ki dersi göz önün de bulundurarak ona göre ders aldım ki böyle bir durumla karşılaşırsam hazırlıklı olayım diye - ki karşılaştım da zaten . 

durum kısaca bu ...şimdi sormak istediğim ben okula gidip bütün itirazlarımı yapacağım eğer hiç biri tutmaz da bana tek ders sınavına gir derlerse   dava açarsam ... 

1. Dava nasıl açılıyor ? tüketici mahkemelerine başvursam da olur mu ? 

2. Bu durum da tazminat veya bu dersten muaf tutulma gibi bir durumum olur mu ? bazı okullardan bazı öğrencilerden  dava açan olmuş buna benzer kazanmışlar fakat okulda sonradan dava açmış ve okulda kazanmış ?  okulun bana dava açınca kazanmasını sağlayacak tek şey eski sistem de  olsaydık eğer fazladan ders almış olacaktım bu sefer de diyecekler sistem değişmeseydi zaten mezun olamazdın en azından şimdi 1 derse indi ? diye derlerse .. başıma gelme şansı ne kadar ? 136 krediydi ve 117 e düşürdüler kredi sayısını azalttıkları için  ama yine de çok ders almak zorunda kaldım . 

3. maddi ve manevi tazminat davası açarsam kazanma şansım sizce nedir ? vakıf üniversitesi olduğu için yüklü miktarda kazanma şansım varmıdır ?