Jump to content

Hp Pc Donanım Yükseltme

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ben HP PC kullanıyorum.Bilgisayarımın performansı kötü old. için yeni Ram ve Ekran kartı taktırıcam.Ama bazı arkadaşlar HP PC ye başka Ram veya Ekran Kartı takılmıyor diyor.Acaba doğrumu?

Arkadaşlar ben HP PC kullanıyorum.Bilgisayarımın performansı kötü old. için yeni Ram ve Ekran kartı taktırıcam.Ama bazı arkadaşlar HP PC ye başka Ram veya Ekran Kartı takılmıyor diyor.Acaba doğrumu?

Bilgisayarın tam modeli gerekiyor öncelikle? Masaüstü mü notebook mu neleri destekliyor neler takılabilir öğrenebiliriz.

Edited by yasak_ask

Masaüstüdür 2GB RAM var ben 6GB daha takıcam ve ekran kartını tam karar veremedim soruşturuyorum.Sizce taktığımda bir sorun çıkabilirmi?

Arkadaşım anakartının modeli nedir 8 gb destekliyormu? Kaç slotu var? Hangi hızları destekliyor? Ekran kartında sorun çıkmaz ama psu(güç kaynağın) kaç watt? ekran kartına yetecek mi?

HP ve DELL gibi PC üreticileri kendileri için özel anakart ürettiklerinden piyasada bulunmayan özelliklerde pc donanımı ile sistem oluşturmaktalar. Bu bağlamda sisteminde PCI-Ex 16 portunun bulunmama olasılığı bir hayli yüksek ayrıca çok nadir de olsa ram markası secebilmekteler Genelde NANYA chipli ürünlerle sorunsuz calisirlar ama aşağıda belirttiğim hususa dikkat edersen; net bir bilgi için.

http://www.aida64.com/downloads/aida64extreme300zip  bu adresteki programı indirip genel sistem özetini yazarsan gerekli bilgileri verebiliriz.

arkadaslar bende 2 leptop var  hp pavilon  dv5000 ve lenovo z570 ondan ona parca aktarmak istiyorum  sizce sorun cikarirmi?

arkadaslar bende 2 leptop var  hp pavilon  dv5000 ve lenovo z570 ondan ona parca aktarmak istiyorum  sizce sorun cikarirmi?

Her 2 sistemide inceledim.

HP DV5000 Serisinde DDR2 ram ve SATA HDD barındırmakta

Lenovo ise DDR3 Ram ve yine SATA HDD bulunmakta bu şekilde sistemler arasında takas edebilecegin ten donanım HDD olabilir ancak standart özelliklerde DV5000 de 160 GB Z560 da 500 GB hdd olduğu için ancak Lenovonun HDD bozulursa değiştirmen gerekir. LCD paneli degerlendirmek istersen DV5000 15.4" Florosanlı ( eski tip ) Z560 ise 15.6" Led LCD bulunmakta kısaca özetlemek gerekirse 2 sistem arasında takas edebileceğin tek donanım HDD.

Her 2 sistemide inceledim.

HP DV5000 Serisinde DDR2 ram ve SATA HDD barındırmakta

Lenovo ise DDR3 Ram ve yine SATA HDD bulunmakta bu şekilde sistemler arasında takas edebilecegin ten donanım HDD olabilir ancak standart özelliklerde DV5000 de 160 GB Z560 da 500 GB hdd olduğu için ancak Lenovonun HDD bozulursa değiştirmen gerekir. LCD paneli degerlendirmek istersen DV5000 15.4" Florosanlı ( eski tip ) Z560 ise 15.6" Led LCD bulunmakta kısaca özetlemek gerekirse 2 sistem arasında takas edebileceğin tek donanım HDD.

cok tesekürler allah razi olsun   iyi geceler :)  benim pc lerin 2 sininde donma sorunu mevcut söktügümde  hdd lerde cok fazla isi mevcut  24 saat calisabilecek  fazla ariza yapmayacak bir hdd     bulabilirmiyim  2 pc de aynisini alicam 

cok tesekürler allah razi olsun   iyi geceler :)  benim pc lerin 2 sininde donma sorunu mevcut söktügümde  hdd lerde cok fazla isi mevcut  24 saat calisabilecek  fazla ariza yapmayacak bir hdd     bulabilirmiyim  2 pc de aynisini alicam 

Yazdığınız notebookların sadece serileridir. Tam model vermeniz lazım kesin konuşmak için. Ayrıca yukarıdaki arkadaş dvdrom, wireless kartı, ram,cpu donanımlarını hesaba katmamış.

Donma sorununu işlemci veya hdd sıcaklığı yüksek olunca yapabilir. Lenovo'yu bilmem ama hp paviliyon dv6172ea notebookum vardı onunda sadece hdd si çok ısınıyordu.

Isınmanın sebebi notebook hddlerin boyut olarak ufak yapılması ve notebook kasasının yapısı olduğunu düşünüyorum.Benim şuan notebookumda WD 500gb 5400rpm hdd var ve harici samsung 500gb 5400rpm 2,5" hdd var saatlerdir çalışıyorlar ve sıcaklıkları 38-39 derece.

Isınma yapmadan çok yüksek performans alabileceğin notebook içinde kullanabileceğin donanım SSD olabilir. Ama fiyatları pahalıdır.  Şöyle yapabilirsin örnek veriyorum 64gb bir ssd alıp takarsın ve ona sistem kurarsın ve ayrıca harici harddisk alırsın onada bilgilerini kaydedersin. 

Yada notebooklerındaki hddler marka olarak ne bilmiyorum ama marka değişikliğine gidebilirsin. 

100 gb lik  2 tane ssd  hd alsam   bana göre isimi görür  harici 1 trb alirim :)    asilinda sorun  su  lenovo  bayadan  beri isiniyordu garanti bittmedi diye acmasitim dedim 1 ay var saten bozarsam  kullanici hatasi der gönderirler söktüm hdd  cok isindigi icin hdd  de  ön yüzünde  isinma izleredi mevcuttu bazi programlar denedim olmadi hdd  düzeltmek iicin bazi formumuzda  bulunnan  dvd usb formatlarin  bir kacinda olan   yazilimlar denedim faydda etmedi   düsüncem hdd  deyisitirip konturol edmek 

100 gb lik  2 tane ssd  hd alsam   bana göre isimi görür  harici 1 trb alirim :)    asilinda sorun  su  lenovo  bayadan  beri isiniyordu garanti bittmedi diye acmasitim dedim 1 ay var saten bozarsam  kullanici hatasi der gönderirler söktüm hdd  cok isindigi icin hdd  de  ön yüzünde  isinma izleredi mevcuttu bazi programlar denedim olmadi hdd  düzeltmek iicin bazi formumuzda  bulunnan  dvd usb formatlarin  bir kacinda olan   yazilimlar denedim faydda etmedi   düsüncem hdd  deyisitirip konturol edmek 

Hdd değişimi garantiyi bozmamaktadır. Hoş bu durum markaya göre değişiyor ama.  Dediğiniz gibi eğer ssd alma şansınız varsa eğer ki donma sadece hdd kaynaklı ise donma nedir bilmeyeceksiniz inanılmaz bir hıza ulaşacaksınız..

Benimde ileride düşüncem bu aslında. Benim yapmak istediğim dvdrom için bir kutu alıp onu harici kullanmak. Dvd rom yerine de aşağıdaki resmideki parçayı alarak ssd takmak;

0-HP-caddy-6735b-6736s-6820s-6930p2.jpg

Yazdığınız notebookların sadece serileridir. Tam model vermeniz lazım kesin konuşmak için. Ayrıca yukarıdaki arkadaş dvdrom, wireless kartı, ram,cpu donanımlarını hesaba katmamış.

Donma sorununu işlemci veya hdd sıcaklığı yüksek olunca yapabilir. Lenovo'yu bilmem ama hp paviliyon dv6172ea notebookum vardı onunda sadece hdd si çok ısınıyordu.

Isınmanın sebebi notebook hddlerin boyut olarak ufak yapılması ve notebook kasasının yapısı olduğunu düşünüyorum.Benim şuan notebookumda WD 500gb 5400rpm hdd var ve harici samsung 500gb 5400rpm 2,5" hdd var saatlerdir çalışıyorlar ve sıcaklıkları 38-39 derece.

Isınma yapmadan çok yüksek performans alabileceğin notebook içinde kullanabileceğin donanım SSD olabilir. Ama fiyatları pahalıdır.  Şöyle yapabilirsin örnek veriyorum 64gb bir ssd alıp takarsın ve ona sistem kurarsın ve ayrıca harici harddisk alırsın onada bilgilerini kaydedersin. 

Yada notebooklerındaki hddler marka olarak ne bilmiyorum ama marka değişikliğine gidebilirsin. 

"Ayrıca yukarıdaki arkadaş dvdrom, wireless kartı, ram,cpu donanımlarını hesaba katmamış." Yazıma dikkat ederseniz kullanabilecegiz donanımları yazdim. Yazmadığım diğer donanımlar kesinlikle uyumsuz parçalar olduğu için ayrıca değiştirmesi profesyonellere yönelik oldugunda kafa karistirmak istemedim ancak yinede cevap vermek gerekirse bahsedilen donanımlar birbirlerinden tamamen farklidir ve uyumsuzdur zira DVDrom giriş yapisi itibari ile DV5000 de ide Z560 da Sata Wireless kartı DV5000 de Mini PCİ Z560 da Micro Mini PCİ ram konusunda DDR2- DDR3 farkını zaten yazmiştim CPU olarak zaten soket tipi farkli olduğu için kafadan uyumsuz. 

Donma sorunu çok göreceli ve çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Ancak belirlemek için basit bir kıstas gözetebiliriz. Şöyle ki; eğer bilgisayar çalısır durumdayken bahsi gecen ısınma klavyeni oldugu üst kısımdan rahatlikla tespit edilebiliyorsa işlemci fan egsoz kısmında toz birikmiş ve soğutma peteklerini tıkamış olabilir. Bu sebeple Bilgisayarin geneli aşırı ısınmaya maruz kalır. Isınma sorunu ciddi boyutlara gelmeden gerekli önlemi almak en saglıklısı. Donma için birçok sebep söyleyebilirim ancak görmeden net bişey söylemek zor bu acıdan ilk olarak mevcut çözülebilen sorunları halledilmesi gerekli.

HDD tavsiyesi konusunda Seagate tavsiye edebilirim. Göreceli olarak diğer markalara göre daha sagliklidir. Kesinlikle WD, Toshiba markalarını tavsiye etmek bulabilirsen Fujitsu yahut Samsung da iş görür ancak ilk tercihin Seagate ikincisi Fujitsu olmali.