Jump to content

Bozuk Olan Hdd Bozuk Tarafını Devre Dışı Bırakmak

Anarchosa
 Share

Recommended Posts

HDD'emde BAD SECTOR Varmı Bunu bilmek istiyorum testlerden anlamadığım için bir kaç screen verdim eğer yok derseniz,bu kitlenmelerin nerden kaynakladığını bilmek istiyorum.

Bu sistemde yaptığım işlemler üzerinde kitlenme yaşamam çok mantıksız Internet ortamında gezinirken FIFA 13 oynarken bu tarz kitlenmeler meydana geliyor,ve 30 40 SN sonra sistem kaldığı yerden devam ediyor,Herhangi bir

hata vermediği için hatayı tam açıklayamıyorum sizin başınıza böyle bir olay geldimi geldiyse ne tür bir yöntemle çözdünüz.

Arkadaşlar genelde HDD tune önermiş ben yaptığım Testlerden screen'leri veriyorum ona göre bir çözüm çıkartçağımıza inanıyorum.

pre_1374006595__test.png

pre_1373997340__16-temmuz-2013_20-55.png

pre_1374006679__123.jpg

Edited by Anarchosa

HDDTune programından ekran görüntüsü gönderirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Benim eski HDD'de durum böyle iken takılma oluyordu, bilgisayar tamamen kilitleniyordu.

Kilitlenmeye bad sector değil spin retry count neden oluyordur diye düşünüyorum (bu değerde sorun varsa). Bad sector yedek sektörlerin kullanımından dolayı yavaşlığa sebep olur ama tamamen donmaya sebep olacağını düşünmüyorum.

pre_1366628881__1.png

Ben bu iş için Hdd Regenerator programını kullanıyorum. Programı Search but not repair modunda çalıştırıyorum. Yani programı bozuk sectorlerde onarma yapmaya çalışmayacak şekilde çalıştırıyorum. Böylece badsectorlu kısımların hard diskin hangi megebytları arasına denk geldiğini öğrenmiş oluyorum. Sonra partition wizard programıyla hard diski bölüyorum ve badsectorlu kısmı bölümlenmemiş alan haline getiriyorum. Bu şekilde hard disk bir süre daha çalışmaya devam ediyor. Ama her hard diskte aynı şekilde performans artışı olmayabilir ve hard diskin bozulma ve verilerin kaybolma riski de yok değil. Bunları göze alarak deneyin.

Edited by S_EroL

ılk olarak yeterlı guc saglandıgından emın olun hdd kablosunu degıstırın sorun devam edıyorsa yuzey taraması yapıp sorunlu alanı tesbıt edın fdısk yaparken sorunlu alan ıcınde olacak sekılde ayrı bır bolum olusturun hasarlı alanı etkınlestırmeyın 98 baslangıc dıskı ıle fdısk yapabılırsınız

3.2 derecelendirmeni görünce fifa 13 tende bahsedince %100 ekran kartı yetersizliğnden kaynaklanan bir problem olduğunu düşünüyorum fakat internet ortamında niye böyle bir problem yaşıyosun ilginç

3.2 derecelendirmeni görünce fifa 13 tende bahsedince %100 ekran kartı yetersizliğnden kaynaklanan bir problem olduğunu düşünüyorum fakat internet ortamında niye böyle bir problem yaşıyosun ilginç

Derecelendirme yapmadım ayrıca şimdi yaptım 5.0 çıktı.

Edited by Anarchosa

• 2 hafta sonra ...

Merhaba bilgisayarınız böyle takılması bad sector ile alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum yinede  Hdd Regenerator programını bir cd ye çekip boot edin ve deneyin. fakat sorun bence başka bir donanımda aklıma ilk ram geliyor fakat tam emin olmadan bilgi vermek istemiyorum. sen programı yükle ve varsa bad sector repair et