Jump to content

Win7Li Pcye Win8 Kurunca Fan Çıldırıyor, Neden?

iforged12
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 6 ay önce pc me win8 kurmuştum fakat win7deyken nadiren duyduğum fan sesi win8 kurduğumdan bu yana hiç durmadan kulağıma geliyor. Hani dedim makina tozlandı belki diye açıp fanı temizledim fakat zaten makinada fan temizleme modu olduğu için çok toz çıkmadı ve zaten pozitif bir sonuç alamadım. Ama sonra jeton şöyle düştü, arkadaşımın 3 aylık bi laptopuna da win8 kurduğumda aşırı fan sesi ve ısınma belirmişti. Üstelik güncel sürücülerde yüklüydü ve win7ye geri dönmek zorunda kalmıştık.

Pc sıcaklığı sanırım (yazın) boştayken max 44 derece civarlarında, tam yük altında max 80 derece civarında. Termal macun hiç değişmedi (2 sene 7 aydır.).

Tamam pc aşırı bi fan sesi çıkartmıyor ama oyun oynarken filan duyduğum o fan sesi şimdi pc boştayken bile sürekli dönüyor nadiren duruyor ve bu çok sinire dokunuyor. Acaba bu sorun win8den mi kaynaklanıyor, eğer öyleyse nasıl aşılabilir. Şimdiden teşekkürler.

PC: Lenovo Z560

Orjinal işletim sistemi: Win7 Home Premium x64

Şu an yüklü sistem: Win8 Pro x64

Edited by iforged12

Macunu en kısa zamanda değişicem zaten ama bununla çözüleceğini hiç sanmıyorum, o anca pc ısısını 30 küsürlere çeker. Fan sesi macun ile çözülse ne ala. Çünkü ben başka pclere de win8 kurdum neden hemen hemen hepsinde böyle bi değişiklik oldu? Bu pclerin dördü zaten hp idi o yüzden win8 öncesi ve sonrası diye pek bir fark ayırt edemedim çünkü onlarda genel ısınma ve fan sorunu hep var fakat üç aylık doğru düzgün kullanılmamış pcde aşırı fan sesi ne alaka

geri dönmedim hiç win7ye. şöyle alakalı olabilir; pcde Lenovo Enhanced Experience denen bi olay var. Alırken Windows7 işletim sistemleriyle tam uyumlu çalıştığını söylemişlerdi. Neyse şu macunları yenileyince bi de win8.1 denerim olmadı 7 yolu gözükür...

geri dönmedim hiç win7ye. şöyle alakalı olabilir; pcde Lenovo Enhanced Experience denen bi olay var. Alırken Windows7 işletim sistemleriyle tam uyumlu çalıştığını söylemişlerdi. Neyse şu macunları yenileyince bi de win8.1 denerim olmadı 7 yolu gözükür...

Lenovo Enhanced Experience olayından da olabilir ama,windows 8 agır geliyor olabilir bu yüzden ısınacak ve fan hızlı  gürültülü çalışmaya başlayacak.

İşletim sistemiyle alakalı olabilir.Bende de buna benzer bir sorun oldu.Sıcaklık çok artıyor,ses çıkıyor,program sıcaklıktan koruma amaçlı kendini kapatıyor.Güç kaynağından sanmıştım ama işletim sistemi kaynaklı çıktı.Formatladım düzeldi.