Jump to content

Efsaneler

canavar_55

Recommended Posts

Yaşadığımız yerlerde mutlaka bazı efsaneler vardır. Bunları burada paylaşalım istedim.

(İşin gerçeği, yeni yazacağım oyun için konu lazım )

Giresun Adası ve Aksu Deresinin Taşlanması

Her yıl mayıs ayının 20 'sinde Aksu Deresinin Karadenize kavuştuğu yerde, kadınlar denize 7 adet taş atarlar.

İnanışa göre, Karadenizin tek adası olan Giresun adasında bir zamanlar Amazon denilen kadın savaşçılar yaşarmış. Amazon'lar, her yıl 20 Mayısta (Eski tarih 7 Mayıs=Hıdırellez) karaya çıkıp, civar köylerden buldukları erkekleri toplayıp adaya ******ürürlermiş. Adaya giden erkek bir daha karaya çıkamazmış. Erkeklerin adaya gidişini yaşlı gözlerle takip eden köylü kadınlar, gemilerin arkasından lanetler okuyup taşlarlarmış.

Belki inanmayacaksınız ama, hala 20 mayısta çevredeki tüm köyler boşalmakta ve kadınlar denizi taşlamaktadır. Kadınlar, binlerce yıldır devam eden bu taşlamanın sebebini bilmeseler de geleneksel olarak devam etmektedirler.

mevzu çok komik gerçekten de; çünkü bu olsa olsa bir hurafe olur.

oyun için efsane arıyorsanız ferhat ile şirin'in öyküsünden faydalanabilirsiniz. hikayede kavuşamıyorlar fakat siz yazacağınız oyunda bu kavuşma meselesini oyuncuya bırakırsınız.

sadece fikir vermesi açısından söyledim.

başarılar dilerim.

Sn cuma_08,

Nazik öneriniz için teşekkürler. Ferhat ile Şirin artık bir klasik olmuş. Benim aradığım daha özgün hikayeler. Mutlaka çevremizde böyle hikayeler, garip inanışlar vardır. Benim aradığım da işte bu yöresel hikayeler.

Saygılarımla.

Sn cuma_08,

Nazik öneriniz için teşekkürler. Ferhat ile Şirin artık bir klasik olmuş. Benim aradığım daha özgün hikayeler. Mutlaka çevremizde böyle hikayeler, garip inanışlar vardır. Benim aradığım da işte bu yöresel hikayeler.

Saygılarımla.

inşallah aradığınız hikayeyi bulursunuz. yazacağınız oyunu oynamak dileğiyle,

Saygılarımla.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...