Jump to content

Windows 7 $Oem$ Dağıtım Klasörü Hakkında

aziz25
 Share

Recommended Posts

Merhaba.
Windows 7 için forumda grafik destekli, basit ve anlaşılır bir dille hazirlanmiş "oem dağitim klasörü" konusunda açıklayıcı net bir rehber mevcut değil. Bu işlere hakim bir kardeşimiz konu hakkinda tipki aşağıdaki linkte gibi olduğu gibi amatörlerin dahi anlayacaği bir dil ve ifadelerle hazirlanmiş bir rehber hazırlarsa çok makbüle geçecek.

http://www.wincert.net/forum/topic/3004-anlatım-oem-dağıtım-klasörü/

Yapmak istediğim şu;
İçinde portable programlarin olduğu bir klasörü kurulumda herhangi bir director'e atmak (ör; C: de "Portable_Programs" şeklinde bir klasör oluşturmak) ardindan programların kısayollarını masaüstüne atmak.

Windows 7'de oem dağitim klasörü ile bunu yapmak mümkünmü? Konuya hakim üstadlar meseleye el atarlarsa ben ve eminim birçok arkadaş memnun olacaktır :) Edited by aziz25

İSO içinde Sources içinde şu şekilde klasörler oluşturun.

$OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS

En son Scripts klasörü içine bir tane komut dosyası oluşturmamız gerekecek

komut dosyasının adı SetupComplete.cmd olması gerek içine

@echo off
move portable C:\
move kisayol\* %userprofile%/desktop
yazıp kaydedin.

Portable programlarınızı portable klasörüne atın kısayollarını kisayol klasörü içine atıp $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS dizinine atın
Bu işlem kurulum tamamlanınca dosyaları istediğiniz yere taşıyacaktır. Edited by Rancho

@Rancho,
Dediklerinizin çoğunu anladım. Ancak anlamadığım bazı noktalar var.
1- Sources içinde oluşturulacak $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS klasörleri, belirtilen düzende "içiçe" mi yoksa tüm klasörler sources içinde "ayrı ayrı" mı olacak?

2- Sonra "portable" ve "kisayol" isminde klasörlerler oluşturulucak ve "portable" isminde olanina tüm portable programlar atılıyor. Burası da tamam. Peki bu programların kısayollarını (.exe'leri) "kisayol" isimli klasörde nasıl oluşturulacak?

3- "portable" ve "kisayol" isimli iki klasörü $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS dizinine atın demişsiniz. Bu noktada portable ve kisayol klasörleri içiçe olacaksa şayet en son klasör olan SCRIPTS içine mi atılacak?

4- Böyle bir prosedür de kurulum sirasinda kullanıcı ismi farketmeden tüm işlemler sorunsuz gerçekleşirmi?

Edited by aziz25

@Rancho,
Dediklerinizin çoğunu anladım. Ancak anlamadığım bazı noktalar var.
1- Sources içinde oluşturulacak $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS klasörleri, belirtilen düzende "içiçe" mi yoksa tüm klasörler sources içinde "ayrı ayrı" mı olacak?

2- Anladığım kadarıyla iki isimde "portable" ve "kisayol" isminde klasörlerler oluşturulucak. Sonra portable isimli olanina tüm portable programlar atılıyor. Burası da tamam. Peki bu programların kısayollarını (.exe'leri) "kisayol" isimli klasöre nasıl atacağız? Yani kısayollar kisayol isimli klasörde nasıl ve ne şekilde oluşturulacak?

3- "portable" ve "kisayol" isimli iki klasörü $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS dizinine atın demişsiniz. Bu noktada portable ve kisayol klasörleri içiçe olacaksa şayet en son klasör olan SCRIPTS içine mi atılacak?

4- Böyle bir prosedür de kurulum sirasinda kullanıcı ismi farketmeden tüm işlemler sorunsuz gerçekleşirmi?

1-Sources içinde belirttiğim isimlerdeki klasörleri iç içe oluşturman gerek 

2-Portable klasörüne portable programlarını at daha sonra kendi bilgisayarından da aynı şekilde C:portable klasörü yap dosyaları oraya at kısayollarını masaüstüne oluştur (kısayol konumları yanlış olmasın diye öyle dedim). Kısayol dosyası şeklinde atacaksın masaüstündeki dosyayı koy kısayol klasörüne 

[spoiler]SPmIvlW.png[/spoiler]

3-portable ve kisayol isimli klasörleri en son oluşturduğun SCRIPTS klasörüne at her ikisi de SCRIPTS içinde olacak

4-kullanıcı adı farketmeden gerçekleşecek  %userprofile%/desktop burdaki %userprofile% kullanıcı dosyalarına masaüstüne erişmeni sağlıyor masaüstüne taşır.

Sanırım anladım :)
Kisayol olayini adım adım teğet geçmek gerekirse;

- Çalışan herhangi bir (live) sistemde C: içinde verdiginiz örnek resimde olduğu gibi "portable" isimli bir klasör oluşturup içine tüm portable uygulamaları atıyoruz. (Bu noktada portable uygulamanın klasör halinde olmasi (IronBrowser, Ccleaner vs) veya sadece tek bir .exe dosyası olması farketmez sanırım)

- Sonra masaüstüne, C: "portable" içindeki uygulamaların çalışma kısayollarını gönderiyoruz (sağ tıklayıp "masaüstüne gönder" diyoruz)

- Son olarak masaüstünde oluşan tüm kısayolları "kesip", kisayol klasörüne "yapıştırıyoruz"

Doğrumudur hocam?

Edited by aziz25

Sanırım anladım :)
Kisayol olayini adım adım teğet geçmek gerekirse;

- Çalışan herhangi bir (live) sistemde C: içinde verdiginiz örnek resimde olduğu gibi "portable" isimli bir klasör oluşturup içine tüm portable uygulamaları atıyoruz. (Bu noktada portable uygulamanın klasör halinde olmasi (IronBrowser, Ccleaner vs) veya sadece tek bir .exe dosyası olması farketmez sanırım)

- Sonra masaüstüne, C: "portable" içindeki uygulamaların çalışma kısayollarını gönderiyoruz (sağ tıklayıp "masaüstüne gönder" diyoruz)

- Son olarak masaüstünde oluşan tüm kısayolları "kesip", kisayol klasörüne "yapıştırıyoruz"

Doğrumudur hocam?

Aynen öyle doğru anlamışsın.

• 2 hafta sonra ...

Rancho

Hocam tekrar selamlar :)

Anlatımda atlanan önemli iki detayı sormak istedim.

1- "SetupComplete.cmd" dosyasını notepad'te kaydederken ANSI mi, UNICODE olarak mı kaydedilecek?

2- "move portable C:\" satırındaki "C" ifadesi yerine windows hangi director'e kurulum yapılırsa windows'un kurulduğu dizini otomatik görecek şekilde kod düzenlenebilirmi? (Ör; kullanıcı "C" yerine "D" 'ye kurulum yaparsa sorun olmaması için) 

Rancho

Hocam tekrar selamlar :)

Anlatımda atlanan önemli iki detayı sormak istedim.

1- "SetupComplete.cmd" dosyasını notepad'te kaydederken ANSI mi, UNICODE olarak mı kaydedilecek?

2- "move portable C:\" satırındaki "C" ifadesi yerine windows hangi director'e kurulum yapılırsa windows'un kurulduğu dizini otomatik görecek şekilde kod düzenlenebilirmi? (Ör; kullanıcı "C" yerine "D" 'ye kurulum yaparsa sorun olmaması için) 

1-o önemli değil herhangi birini seçip kaydedebilirsin.

2- C yerine %systemdrive% kullanabilirsin.

Hocam günaydın...
Dediklerinizi aynen yaptım fakat olmadı maalesef...

a - ISO içindeki "sourcess" klasörü içine içiçe $OEM$\$$\SETUP\SCRIPTS klasörlerini oluşturdum.
b - Sonra en dipteki SCRIPTS klasörü içine yanyana "portable" ve "kisayol" isimli iki farklı klasör daha oluşturdum.
c - "portable" klasörüne, portable programları attım. Ardından "kisayol" klasörüne live sistemde C: ye attığım aynı portable klasöründen masaüstüne oluşturduğum kısayolları "copy-paste" yaparak "kisayol" klasörüne attım.
d -  SCRIPTS klasörü içine "SetupComplete.cmd" komut dosyasını koymayı da unutmadım elbet.

Kodlar aynen şöyle;

@echo off
move portable %systemdrive%
move kisayol\* %userprofile%/desktop

Sonuç; olumsuz. Dahası "C:" içinde "portable" isimli bir klasör dahi oluşmadı. Sorun nerede olabilir? Bir de  ikinci satırdaki tek başına kalmış yıldız işareti (*) doğrumu hocam?
NOT; Size zahmet olmazsa örnek bir klasör yapısı oluşturup herhangi bir yere upload edebilir misiniz? Portable klasörünü boş bırakabilirsiniz :)

Edited by aziz25

C:/Windows/Setup klasörü ile canlı sistemdeki kurulu klasörü kastediyorsunuz sanırım? İyi ama canlı bir sistemde $OEM$ klasörünü dediğiniz yere atarak ne yapabiliriz ki anlayamadım?  

DVD (ISO kurulum klasörü) içinde aşağıdaki klasörler ve dosyalar mevcut. Bu klasörlerden birine atmamız gerekmiyormu bu $OEM$ klasörünü?

Klasörler;

boot

efi

sources

support

upgrade

Dosyalar;

bootmgr

autorun

setup

Edited by aziz25

Bak şimdi biz kurulum sırasında o dediğin işlemleri yaptırmak istiyorz değil mi ? 

İso içindeki Sources içine $OEM$ klasörünü yapmaya çalıştım olmadı 

O zaman SCRIPTS klasör içindekileri  Windows/Setup içine atıp öyle deneyecez 

portable klasörünü kısayol klasörünü setupcomlepete.cmd dosyasını  C:/windows/setup içine atıp öyle dene 

Verdiğiniz $OEM$ klasörünü (sonundaki "_2" uzantısını silerek ki onu neden koydunuz anlamadım) canl sistemde C:Windows -Setup klasörüne attım ve sistemi re-start yaptım.

Sonuç olumsuz. Masaüstüne hiçbir dosya kopyalanmadı.

Edited by aziz25