Jump to content

Win 8.1 Ekran Cozunurluk Sorunu

ferhat068
 Share

Recommended Posts

ustadlar ben  win 8.1 pro kullaniyorum suanda aktiv ettim eski keyi girerek sorunsuz 

benim sorunum bu  win 8.1 i kulandim kullanali bazi programlarda internet tarayicilarinda google cromede

actigim zaman yazilar bulanik cikiyor  ie 11 actigim zaman cok net yazilari goruyorum

butun suruculeri yukledim  bir kactane win 8.1 indirerek denedim hepsinde ayni sorunu yasadim

eski surumde win 8 de boyle bir problem hic yasamadim 

pc ozelikleri

snwwk.png

merhabalar. Öncelikle aynı sorunu yaşamış biri olarak sizi anladığımı söylemek istiyorum. Ben sistem özelliklerimi söyleyip sorunu nasıl aştığımı söyleyeyim. Bilgisayarımda intel hd graphics 4000  ve nvidia gt 650m ekran kartları var. intel'in hd 4000 için  win 8.1 64 bit prewiew sürümü için çıkarmış olduğu driverı intelin sitesinden, nvidia için de gt650m beta sürümünü nvidiadan indirdim. win 8 e uyumlu olanları yüklediğimde çözünürlük sorununu aşamadığım gibi nvidianın driverı yüklediğimde ekran tamamen gidiyordu. Bu yüzden 3 defa format attım :) Neyse gelelim sorunun çözümüne;

sıkıntının sebebi intelin ekran kartıydı bende.

1.ekran kartınızın modeline uygun 64 bit versiyon driver ı indirin ve kurun, sistemi yeniden başlatın

2.Daha sonra masaüstünde iken sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü menüsüne girin.

3. Açılan menüden "metin veya diğer öğeleri daha büyük veya daha küçük yapın" metnine tıklayın.

4. Açılan ekranda "tüm görüntülerim için bir ölçekleme düzeyi seçmeme izin ver" kısmının yanındaki kutucuğu işaretleyin.

5. bu işlemi yapınca hemen yukarıda 3 seçenek belirecek. küçük, orta ve büyük şeklinde. orta varsayılan olarak seçilidir. bunu değiştirip küçük yapın. Oturumunuz kapanıp tekrar açılacak. aynı işlemleri takip ederek değiştirdiğiniz küçük seçeneğini tekrar orta yaparsanız sorun düzelecektir. En azından ben böyle aştım sorunu. Umarım sizler için de işe yarar. İyi forumlar arkadaşlar.

Edited by sniper007

chormeden o image kalitesi dandiktir chormenin(soluk ve pixelli) sırf o yüzden kullanmam 8 dede oyle 7 dede firefox kullan...yerim hızını webi kalitesiz yansıtıyor..aslında win 8.1 in yazı kalitesi daha iyi chorme çok dandik olduğu için daha bir gözüne batıyor..

Edited by istanbul82

merhabalar. Öncelikle aynı sorunu yaşamış biri olarak sizi anladığımı söylemek istiyorum. Ben sistem özelliklerimi söyleyip sorunu nasıl aştığımı söyleyeyim. Bilgisayarımda intel hd graphics 4000  ve nvidia gt 650m ekran kartları var. intel'in hd 4000 için  win 8.1 64 bit prewiew sürümü için çıkarmış olduğu driverı intelin sitesinden, nvidia için de gt650m beta sürümünü nvidiadan indirdim. win 8 e uyumlu olanları yüklediğimde çözünürlük sorununu aşamadığım gibi nvidianın driverı yüklediğimde ekran tamamen gidiyordu. Bu yüzden 3 defa format attım :) Neyse gelelim sorunun çözümüne;

sıkıntının sebebi intelin ekran kartıydı bende.

1.ekran kartınızın modeline uygun 64 bit versiyon driver ı indirin ve kurun, sistemi yeniden başlatın

2.Daha sonra masaüstünde iken sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü menüsüne girin.

3. Açılan menüden "metin veya diğer öğeleri daha büyük veya daha küçük yapın" metnine tıklayın.

4. Açılan ekranda "tüm görüntülerim için bir ölçekleme düzeyi seçmeme izin ver" kısmının yanındaki kutucuğu işaretleyin.

5. bu işlemi yapınca hemen yukarıda 3 seçenek belirecek. küçük, orta ve büyük şeklinde. orta varsayılan olarak seçilidir. bunu değiştirip küçük yapın. Oturumunuz kapanıp tekrar açılacak. aynı işlemleri takip ederek değiştirdiğiniz küçük seçeneğini tekrar orta yaparsanız sorun düzelecektir. En azından ben böyle aştım sorunu. Umarım sizler için de işe yarar. İyi forumlar arkadaşlar.

COK tesekkur ederim ustad kafayi yedirecekti azdaha senin anlatimini uyduladim aynen sorunum cozuldu

ellerin dert gormesin sok sagolasin iyi aksamlar

Rica ederim. Sorununuzun hallolmasına sevindim. İyi akşamlar.

yahu orta yapınca simge dpi kalitesini büyütüyosunuz büyüyen şeyde gözünüze net geliyor olay bu iconlar koca koca gelmiyormu? chorme ye gelince web kalite yansıtımı kötüdür bunu heryerde yazarlar..onun için yapacak birşey yok...

Edited by istanbul82

Sorun chrome ile alakalı değil. İntel driverı sıkıntılı olduğu için bazı programlar (idm,chrome,teamviewer,acronis...) ekranın çözünürlük ayarı ile aynı çalışmıyor. Ekran çözünürlüğünüz 1080p iken uygulamanın 1024x768 çalıştığını düşünün. Zaten yaptığım ayar değişikliğini sürekli tutmuyorum anlatımı okuduysanız. Yaptığım işlemi geri alınca sorun düzeliyor. Çok mantığa uygun gelmese de çözüm sağladığı için arkadaşa tavsiye ettim.

Sorun chrome ile alakalı değil. İntel driverı sıkıntılı olduğu için bazı programlar (idm,chrome,teamviewer,acronis...) ekranın çözünürlük ayarı ile aynı çalışmıyor. Ekran çözünürlüğünüz 1080p iken uygulamanın 1024x768 çalıştığını düşünün. Zaten yaptığım ayar değişikliğini sürekli tutmuyorum anlatımı okuduysanız. Yaptığım işlemi geri alınca sorun düzeliyor. Çok mantığa uygun gelmese de çözüm sağladığı için arkadaşa tavsiye ettim.

benim pc de ortada değil varsayılan olarak küçükte ortaya alınca simgeler devasal oluyor..herhalde orta düzeyinde bir bu var varsayılan olarak gelenlerde..

Ekran kartı ve ekran boyutu gibi değişkenler sebebiyle windows tarafından optimize edilen bir ayar da olabilir. Söz gelimi bende 15.6 laptop ekranı var. Sizin ekran 27 inch masa üstüyse mesela bu ayar windows tarafından küçük olarak seçilmiş olabilir. Ya da o/b ekran kartı ile harici ekran kartının verdiği çözünürlük değeri farkı da etkili olabilir. Nihayetinde intel için o ayarla oynamak (varsayılan değeri değiştirip sonra tekrar varsayılana dönmek) sorunun çözümünde işe yaradı. Anlatımda kusur olduysa affola maksat arkadaşın sorununa yardımcı olmaktı. Elimde diğer seçenekler olmadığı için o ayar default orta gelir diye düşünmüşüm.