Jump to content

Windows 8 Çözünürlük Problemi

mogokce
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar ben HP'nin netboooklarından birini kullanıyorum ve dün itibariyle win8.1'i yüklemiş bulunmaktayım ancak sizin de malumunuz olduğu üzere metro uygulamaları için minimum çözünürlük 1024X768 olmalı. Ancak ekran kartımın bana sunduğu en yüksek çözünürlük 1024X600.

Sırf bu 168 px'den bazı uygulamalarda hata alıyorum. Ve çözünürlük ayarlarından da çözünürlüğümü 1024X768 yapamıyorum.

Ekran kartım şu: Intel Graphics Media Accelerator 3150 (256 MB)

Çözünürlük ayarlarındaki bu kısıtlamadan nasıl kurtulabilirim de çözünürlüğümü 1024X768 yapabilirim? Yardımcı olabilecek var mı? Ekran kartını farklı çözünürlüklere zorlamanın yolu yok mu bir program aracılığıyla falan?

Edited by mogokce

• 10 ay sonra...

birkezde ben anlatayım dedim

Windows 8sürümünü netbook'a yüklediyseniz eğer muhtemelen ekran çözünürlüğü hatasıyla karşılaşmışsınızdır. yüklerken karşılaştığım   bu sorunun çözümü

1. İlk önce Windows + R tuş kombinasyonuyla "Çalıştır"ı açıyoruz.
  2. Gelen ekrana regedit yazıyoruz. Bir hata ile karşılaşmazsanız 4. adıma geçin.
  3. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız C:/Windows klasörüne girip "regedit.exe" dosyasına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. Şifre istenirse yazın.
  4. Kayıt defteri açıldı. Şimdi sol tarafta değişik yazılar yazıyor. Tam ekran yapın ki rahat rahat okuyun :)
  5. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E 968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
  6. Buraya kadar sorunsuz geldiyseniz "0000" ve "0001"i de görürsünüz. İlk önce "0000"a tıklayın. Sol tarafta  “Display1_DownScalingSupported” yazan yerdeki değeri değiştireceğiz. Sağ tıklayarak bunu yapabilirsiniz. 0 olan değeri 1 yapacağız.
  7. Aynı işlemi 0001'de de yapacağız. Ama 0000'da ya da 0001'de olmayabilir. Yani ya bir tanesinde vardır (ben denediğimde 0000'da gördüm.) ya da her ikisinde de yoktur. Hangisinde varsa onu değiştirin. İkisinde de varsa ikisini de değiştirin.
  8. Kayıt defterini kapatabiliriz. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  9. Bilgisayar açıldığında çözünürlük küçülmüş olabilir endişe etmeyin. Masaüstü'ne girip sağ tıklayıp "Ekran Çözünürlüğü"nü seçin.
  10. Ekran çözünürlüğü sekmesine gelince bir önceki halinden daha yüksek ekran çözünürlükleriyle karşılaşacaksınız. Yüksek ekran çözünürlüklerinden birisini seçin.
  11. Ekranınız biraz bulanıklaşır gibi görünebilir. Ancak sonuçta metro uygulamaları için bu gereklidir. Artık "Uygulama Mağazası"na girebilirsiniz. :)
Edited by windows9