Jump to content

600Watt Ups 2. Akü Takılarak 800-900 Watt Olurmu ?

Mayq
 Share

Recommended Posts

Merhaba elimde Casper 600 VA güç kaynağı var

pc boşta iken kaldırıyor ama ekran kartına yüklenince kaldırmıyor elektrik  gidince kapanıyor yani.

içinde 12v 7amper akü var 1 tane.

2. bir akü bağlanıp amper yükseltilebilirmi?

750 watt power supply kaldırcak sekilde yani 800-850 watt gibi kaldırır heralde

bunun için 2 aküyü seri bağlarsam voltaj yükselir - paralel bağlarsam amper yükselir diye biliyorum.bu şekildemi olabilir bilmiyorum ama

teknik bilgisi olan birisi yardımcı olabilirmi oluru varmı bu işin

çıkış 600 wat olduğu için ne bağlarsan bağla deyişen bir şey olmayacaktır çıkış gücü devreerle alakalı yanı

arkadaş doğru söylüyor yani sen 2. aküyü bağlasanda aynı ups kutusuna bu sefer ups kutusu arkasındaki cam sigorta fazla yükten patlar en güzeli yeni güçlü bir ups alman onun dışında elektronik konun çok iyi ise devreleri söküp üstündeki değerlerin daha yükseğini takman gerekiyor oda herkesin yapabileceği birşey değil

arkadasım watt arttıramazsın ama 2.bir akuyu bağladığın zaman daha uzun sure dayanır.söylede bır sey olabılır akü uzun sure kullanılıyorsa suan ups de olan zamanla daha az dayanır veya yuke bındığı zaman kapanır.ona aldanma akuler cok pahalı bır sey değıl bır dene bence.

bende 91 skoda favorıt var marşa 1 kere basabılıyordum çalıstı çalıstı araba calısmadı kaldım.elektrıkcıye gıdıyorum akuyu olcuyor 12v tam şarjda oluyor.ama yıne aynı sorun sonra eve gelınce bırde baktımkı ölcü aleti ıle marşa bastığımda akudekı elektrık 0 oluyor yuke bınınce sıfırlanıyor elektrık bana 2 hafta boyunca arabayı ittirdiler bu yuzden yanı makınenın çalısmasına aldanma aku omrunu yedıyse takvıye aku tak bır tane.

pc boşta iken kaldırıyor ama ekran kartına yüklenince kaldırmıyor elektrik  gidince kapanıyor yani.

bunun için 2 aküyü seri bağlarsam voltaj yükselir - paralel bağlarsam amper yükselir diye biliyorum.bu şekildemi olabilir bilmiyorum ama

teknik bilgisi olan birisi yardımcı olabilirmi oluru varmı bu iş

merhaba bu konuda kendi kulandıgım ups araba aküsü taktım 48ah ve uydu cihazı 82 ekran crt tv bagladım 4 5 saat fazla calıştırıyor üstelik arabayı zor calıştırıyordu

bu iş sadece zamanı uzatır güc çok az degişir akü iç direnci yüksek olmadıgı için ama senin pc ve monitör calışır büyük akü takarsan paralel bagla ve kabloyu cok kısa tut kalı 4mm olsun en az ups içindeki mosfetler ısınır onun içi fan bagla 

merhaba bu konuda kendi kulandıgım ups araba aküsü taktım 48ah ve uydu cihazı 82 ekran crt tv bagladım 4 5 saat fazla calıştırıyor üstelik arabayı zor calıştırıyordu

bu iş sadece zamanı uzatır güc çok az degişir akü iç direnci yüksek olmadıgı için ama senin pc ve monitör calışır büyük akü takarsan paralel bagla ve kabloyu cok kısa tut kalı 4mm olsun en az ups içindeki mosfetler ısınır onun içi fan bagla 

anlaşımayan varsa yardımcı olurum yine

burda önemli olan soru bence  ekran kartıda devreye gidrdiğinde  pc fazla güç çektiği için kendinimi kapatıyor, yoksa aküsü anında boşalıp mı kapanıyor ? eğer aküsü anında boşalıyorsa paralel bi akü daha bağlanabilir ama  onunla bile ne kadar dayahnacağı muamma

verilen cevaplar baya komiğime gitti

kardeşim bildiğim kadarı ile mi olur?

birincisi watt amper çarpı volttur 

ayrıca amperi devre değil hücre belirler ki amper ne kadar yüksekse o kadar çok watt verir bu da daha büyük enerji demek

ancak pc belirli bir akım çeker ne kadar verirsen ver amper çok çok yükselirse diyotar yanar ancak burada arkadaşın bahsettiği masaüstü anakartları zaten 900 watt güç kaynağı le çalışabiliyor

ancak ups cihazındaki diyot ve kondanslar ne kadara dayanır onu bilemem

peki nasıl bağlayacak?

sen o cihaza seri bağlarsan voltaj artar ki bu pc yi ykar çünkü tüm parçalar ya 12 voltta ya 5 voltta çalışır unutma ne olursa olsun belrtilen voltajın altı ya da üstü cihazı yakar ya da cihazın kendini açmaz koruma varsa

ancak amperaj çok yüksek olursa cihazın yanar ki bu da baya baya yüksek olması demktir

paralel bağlarsan ups cihazı geçecek ampere dayanabilecekse sorun olmaz bunun için içini açıp diyotların kaç ampere dayanabildiğini bulacan 

ha bir de takacağın aküler aynı tipte olmalı yoksa ups devresi aküyü tanımaz ya şarj etmez ya şarjın dolu olup olmadığını farkedemez ki bu da patlama ile sonuçlanır

şöyle bir örnek vereyim telefonların batarya devresi einde ise o telefona istediğin bataryayı takarsın sadece hücreyi söküp yerine yenisini tak bitti

Herkes fikrini söylemiş bir elektronik teknisyeni ve bilişim uzmanı olarak; ,

UPS in çıkış gücünü değiştiremezsin. Çünkü çıkışı için belirtilen güçde mosfet kullanılmıştır. Fazla yüklenirsen geri besleme yapar ve devreyi keser.

Akülerin 12V dur bu aküleri seri bağlarsan 24V olur ve inverter devresi yanar UPS in arızalanır. Bu aküleri paralel bağlarsan Akü şarjı daha gec olur ama elektrik yokken UPS in daha fazla dayanır. Yani elektrik kesildiğinde 3 saat gidiyorsa akülerim Ah una göre daha uzun süre gider.

Not: UPS in çıkış gücünü değiştiremezsin sözü senin için gecerli bir elektronikçi daha guçlu mosfet ve buna göre sürücü devre yaparsa ayrı konu.

Bu arada yukarıdaki arkdaşda baya atmış tutmuş amper devreyi yakmaz, örneğin; 

Bir notebook adaptoru atıyorum 24v 3A = 72W

Sen bu notebook a 24 100A versen bile birşey olmaz, fakat 100v 0.1 A verirsen yanar !

Yeni yüksek güçde çıkış veren bir ups alman en sağlıklısı.

Edited by ekran

yazdığını bır oku bence:D amper devreyı yakmaz pekı yukarıda yazdığında amper devreyı yakmıyor verdığın fazla volt devreyı yakar :D sen 24v lık bır adaptore 100v verırsen yanar.yazdığın yanlıs en basıt ornek amper daha uzun sure dayanmasını sağlar amperın devreyı yakmayacağına en basıt ornek bır el fenerı sen ıstersen 1200ma tak ıstersen 3200ma farketmez devre yanmaz fakat 1200ma ıle 1 saat ısık verırse 3200 ıle 3 saat ısık verir.

Edited by burak_992

yazdığını bır oku bence:D amper devreyı yakmaz pekı yukarıda yazdığında amper devreyı yakmıyor verdığın fazla volt devreyı yakar :D sen 24v lık bır adaptore 100v verırsen yanar.yazdığın yanlıs en basıt ornek amper daha uzun sure dayanmasını sağlar amperın devreyı yakmayacağına en basıt ornek bır el fenerı sen ıstersen 1200ma tak ıstersen 3200ma farketmez devre yanmaz fakat 1200ma ıle 1 saat ısık verırse 3200 ıle 3 saat ısık verir.

sizde yazdıklarınızı bi okuyun bence,  amper o kadar basit değil

konuda amper ceken devreye ne olur yazmıyor kımse sanada amper ceken devreye ne olur yazmadı

ayrıca yukarıda sen amper ceken devreden bahsetmedın devreye fazla amper verılırse yanar dedın bende sana yanmayacağını 5tl lık bır deney ıle kanıtladım

konuda amper ceken devreye ne olur yazmıyor kımse sanada amper ceken devreye ne olur yazmadı

ayrıca yukarıda sen amper ceken devreden bahsetmedın devreye fazla amper verılırse yanar dedın bende sana yanmayacağını 5tl lık bır deney ıle kanıtladım

tmm egon tatmin olduysa konuyu daha fazla saptırmayalım

teknik bilgisi olan birisi yardımcı olabilirmi oluru varmı bu işin

Kardeş senin oto elektrikci tanıdıklar var sanırım :D nasıl olsa 12V Akü var deli gibi akım elimde var die düşünmüşsün sanırım ama mantık yanlış neden mi? Hemen Açıklıyayım... Önce şöyle bir teknik bilgi vereyim Akülerin akımını SERi Bağlayarak Arttıramazsın Seri SADECE VOLTAJ ARTAR yani senin 24V ama 7 Amper bir güç kaynağın olmuş olur, sana 12 Volt yüksek akılm lazımsa PARALEL yani (+ ya +) (- ye -) şekilde akım Artar bu teknik bilgidir gelelim bilgisayarla olan münasebetine ! OLMAZ Güüzel kardeşim, Olmaz Çünki sana birde +5Volt lazım onu nasıl elde edicen ? bunun için bir Regüle devresi yapman lazım, +12Voltu +5 volta düşürecek yani kısaca (+12V ve +5V) lazım sana hatta anakart -5Volt ( dikkat et şase yani SIFIR volt demiyorum negatif gerilim olan eksi beş ve eksi oniki voltada ihtiyaç duyar ) anakartlar hatta +3V  ve  -3V yine +1.5Voltada gerek duyar bunları sağlamak için oturup yenidne Güçkaynağı yapman lazım Pcyi aküyle çalıştırmak için, Olmaz mı bu olur !!! Ama bu Voltajları sağlayacak anakartı besleyecek devreyi yapman lazım bu devreyi neredne bulurum dersen işte aldığın UPS bunun devresidir :) ben sana daha basit bişi söyliyeyim aküleri aldığın yere ver para biriktir bunu adamlar hazır yapmışlar AL, YENi BiR UPS TAK GEÇ :D

Ha elinde Akü var UPS'yi Güçlendirmek istiyorsun bunu değerlendirmek istiyorum dersen, buda mümkün ama Sağlam bir elektronik bilgin ve becerin olmalı, Ben yaptım bunu 60AMperlik araba aküsü ile dağdaki bir reciver çalıştıran UPS devresini güçlendirdik daha doğrusu şarjı daha uzun süre gitsin diye kullanım süresini arttırmış oldukj neyse gelelim senin soruna, Çok iyi bir elektronik bilgin varsa bunu yapmak mümkün içerisindeki swich mod devresinin Transistörlerini değiştirmen lazım Çünki Oradaki transistörler 600 Watt Güç sağlıyacak şekilde tasarlanmış ve takılmıştır Push-pull bağlantıyla aynı değerdeki iki transistörle çıkış gücü arttırılmıştır bunun için bu 4 adet olması lazım benim değiştirdiklerimde öyleydi ( kendiminkileri değiştirmiştimde :) Markadan markayada değişir transistör sayısı ) O transisitörleri değiştirmen lazım, yani sadece aküyü değiştirmek yetmez, çünki çıkış transisitörlerinin verebileceği güç bellidir daha güçlü transistörleri bulman lazım, bulduğun transistörlerin Kollektör base ve emiter uçları söktüğün transistörle aynı olmalı dış kılıfı aynı olmalı extradan para verip 4adet güç transistörü almakta yetmiyor yani Çıkış gücü için Mosfette kullanılabiliyor tabi, yani fet yada bipolar transistör farketmez :) ve bunları yaptın diyelim ozaman aküyü güçlendirerek akımını arttırarak paralel bağlayarak değişir ÇIKIŞ GÜCÜN... Aküyle yeniden devre yapmayla uğraşma hiç, heleki teknik bilgin ve becerin yoksa içini bile açma derim, içini aç şunu değiştir bunu değiştir fan tak bilmemne yapla uğraşma Al yenisini yine diyorum TAK, GEÇ bukadar teknik bilgi yeter çok yüklenmedim umarım :D Kolay gelsin !
Edited by EASMurat

bu konu çok uzadı ben denedim diyorum

iyi sogutulursa çalışır ayrıca şarjınıda yapar elektrik varken sadece şarj akım düşük odugundan 

uzun sürer tahminim 2 yada 4 amper civarı şarş verebilir ups akün 48 ah 24satte dolar

içinde mosfet ler vardır bilgin varsa paralel baglıyarak güçü artırısın tabiyi trafo ısına bilir

onuda sogutmanlazım fazla yiklenirsen kart yolarıda yanabilir içinda sigorta zaten atar büyütmen lazım

senin anlayacagın aslında cok basit ama bilgi ve beceri lazım bu sitemi 2000w ve daha yukarısına cıkar

tırafo büyürse siz aküyü baglayın ve ups içini acıp fanla sogutun sorun olmaz