Jump to content

Harici Disk Tık Deyip Gücü Kesiyor

thegun27
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün bir arkadaşa bilgisayarını yapmaya gittim.Normalde yapmam ama dalgınlık işte önce flash belleği sonrada hariciyi taktım.Ve hatamı farkedince çıkardım.Fakat eve geldiğimde önce flash belleği virüs prıgramıyla tarattım ve birkaç virüs buldu virüsleri temizledim flashı biçimlendirdim ama raw olmuş ve 64 mb görünüyordu.Onu hallettim ama korktuğum başıma geldi harici diske virüs bulaşmıştı.eset nod 32 ile tatıp virüsleri siliyordum ki aniden hariciden tık diye ses gelip gücü kesti ve bir ada birdaha bağlandı fakat o da raw olmuştu.şimdi ne yapacağım çalışsa bile virüsleri temizleyemiyorum.yardım edin

Bende de öyle birşey oldu harici hardiske eski bir harddiskimi pcye taktım 8 gb ona ubuntu kurdum ubuntu açıldıktan sonra harici harddiski taktım diski tanırken mount mbr gibi bir hata iletileri geldi hepsine okey dedim harddiskin dosya sistemi ntfs ye dönmüştü dosyalarım sapa sağlam duruyordu ancak içinde virüs olabilecek Autorun.inf ve bat uzantılı dosyaları temizledim. Sonra windowsa takip normale döndüğünü gördüm ve antivirüs taraması yaptırdım bu şekilde kurtarmıştım.

Yok olmuyor bende.HDD bişey kopyalayıp silerken tık diye ses çıkarıyor ve işlem yarıda kalıyor sistem dentleme falan da olmuyor.Ne yapacağım bilmiyorum.Ne kopyalama yapabiliyorum ve silem işlemi.Biçimlendirsem biçimlendirdikten sonra dosyalarımı kurtarabilir miyim?

İlk önce şunu söyleyeyim harddiskin gitmiş hemen verilarını yedekle çünkü hdd birkaç ay sonra çöker benim tam 3 tane hdd böyle gitti en önemli olanda verilerin gitmesi soruna gelince bilgisayarın çok yüklenmiş hddye o yüzden dayanamadı ve kapattı bu ilerde çok olur.