Jump to content

İki Modemi Bir Birine Bağlama

byyilmaz
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar elimde TP-LİNK TD-W895ND modem var kendi kullandığım airtes modemim var airtesle wifi bağlantısı yayın yapıyor bu tp-link airtesin kablosuz bağlantıya dahil etmek mümkün mü router gibi kullanmak mümkün mü ??

tplink modemin lan sekmesine gel ordan 192.168.2.100 gibisinden ip ata. DHPC'yi kapat bitti gitti..

Bu yeterli değil.!

Router olarak kullanmandaki amaç nedir?

Bu yeterli değil.!

Router olarak kullanmandaki amaç nedir?

Bence yeterli :good: şuan aynı şekilde kullanıyorum... Üst üste 3 kat kullanıyoruz interneti... Ana modem en üst katta. Orta kat zaten üstten kablo ile bağlanıyordu. O kablonun ucuna ben kendi kablosuz modemi mi yerleştirdim. Ben en alt kattan kablosuz olarak yararlanıyorum şuan. 

sorun yaşarsanız böyle yapmanız gerekiyor

internet aldığın kablonun ucunu modemi takmadan önce;

modemi kendi bilgisayarına tak ve modemin ara yüzüne girerek yeni IP tanımla

sonra internet aldığın kabloyu modeme tak.

Sizin yaptıgınız modemi AP olarak kullanma.

Modem aynı zamanda repeater yada router olarakda kullanabilir. ( Airties destekliyor.)

Siz bir kattaki modemden diğerine kablo cekiyorsunuz. Halbuki 2 modemi kablosuz bağlayıp AP lerini repeater yapabilirsiniz.

Router ise bambaşka bir olay modeme route tablosu girerek yada 2 modemi de internet bağlayarak router özelliğini kullanabilirsiniz.

Örn. 192.168.1.50 ip si 2.modemin in internetinden cıksın.

Soruyu soranının router ın ne iş yapdıgını bildiğini farz ederek yazdım

Edited by ekran

Sizin yaptıgınız modemi AP olarak kullanma.

Modem aynı zamanda repeater yada router olarakda kullanabilir. ( Airties destekliyor.)

Siz bir kattaki modemden diğerine kablo cekiyorsunuz. Halbuki 2 modemi kablosuz bağlayıp AP lerini repeater yapabilirsiniz.

Router ise bambaşka bir olay modeme route tablosu girerek yada 2 modemi de internet bağlayarak router özelliğini kullanabilirsiniz.

Örn. 192.168.1.50 ip si 2.modemin in internetinden cıksın.

Soruyu soranının router ın ne iş yapdıgını bildiğini farz ederek yazdım

Yani hazır kablo çekilmişken ben bu yolu kulandım ama kablosuz olarak bağlama hakkında bilgim yok...  anlatabilirseniz memnun olurum...

Konu ile ilgili airties de mesh ozelliği vardır. Tüm modemlerde yok bu ozellik mesela bende 2 modem vardı yıllar once airties. Modem diğer binada yaklaşık 80m uzakta. Normalde notebook u cama yaklaştırısanız gıdım ceker. Ama modemi mesh ile bağlarsanız 2 modemin gucu rahatlıkla neti ceker. Yaani 2 modemi kablosuz bağlarsınız. Yada Access pointlerde repeater özelliği vardır. Bazı AP lerde yok. Vaaktrim olursa 2 airties modemi nasıl kablosuz bağladıgımızı anlataarım.

Evet ayarlayabilirsin. Öncelikle 2 modeminde şifresinide wep e cek ( Airites mesh de wep i destekliyor sadece)

İnterneti olmayan modemin dhcp sini kapat ve ip adresini 192.168.2.10 yap

interneti olan modem 192.168.2.1 olsun ve dhcp yi şu şekilde ayarla;

pre_1394562972__mod2.jpg

Daha sonra ikisindede kopru tekrarlayıcı aktif et ve birbirlerini liseteden sec ekle.

pre_1394562739__mod.jpg

Eğer modemlerini goremiyorsan kanal ı değiştir.

Burda illa 2 airties modem olması şart değil herhangi bir repeater modunu destekleyici AP de olabilir.Örneğin benim odamda Zoom Ap var telefon cekmediğinde açıyorum full cekiyor.

Son bişiy iki modeminde şifreleri aynı olacak.

Aslında Airties modemin tüm özelliklerini anlatan makale yazmayı düşünüyorum içerik filtreleme QOS DDNS vs.. ama vakit yok.

Kolay gelsin.!

Edited by ekran

@ekran;

bu şifre kablosuz şifresi mi yoksa modem arayüz şifresi mi?

kablosuz şifre tabiki modemin şifresi bağlantı ile hiçbirşekilde alakalı değildir.

örneğin  0000000001   wpa ŞİFRSİ VERDİN DİĞERİNİDE AYNI ŞİFREYİ VER.

• 8 ay sonra...

Bu bilgiler sayesinde iki farklı modemi kablo ile birbirine bağladım ikisinden de internete girebiliyorum bu olayı kablosuz şekilde yapmak için mesh ile tanıtmak gerekiyormuş bu işlemide yaptım fakat kabloyu çıkarttığımda bağlantı gidiyor acaba nerde hata yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim.