Jump to content

Linux Ta Ams Kullanımı

pairs
 Share

Recommended Posts

• Editor

Merhaba arkadaşlar bir süredir linux üzeirnde ams ile ilgili testlerimi tamamladıktan sonra sizlerlede paylaşmak istedim.

Linux üzerinde ams gayet başarılı şekilde sorunsuz çalışmaktadır.

Herhangi bir linux dağıtımında.Yapmanız gereken yazılım yükleme merkezine gidip Wine adlı uygulamayı kurmak.Zaten pardus kullanıyorsanız otomatik kurulu geliyor kuramayanlar için istersen yazılım merkezinden Wine yazarak kurabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra AMS nin setup.exe sini sağtıklayıp Open with Wine yada Birlikte Aç -> Wine yi seçerek normal setup işlemini yapıyoruz masaüstüne kısayol atıyor otomatik olarak daha sonra rahatlıkla çalıtırabilirsiniz.

Ams pluginlerini kurmak için Home Dizinine gidip gizli klasörleri gösterip oradan .wine isimli klasöre gidiyoruz.

Yani şu şekilde. 

1P84Zo4.png

Daha sonra buraya istediğiniz eklentileri gruba göre atarsınız actions plugin ve Object plugin olarak.

Genelde ams kullananların kullandıgı mysql bağlantı programı navicat oldugu için onuda göstericem.

Navicat i kendi sitesinden linux versiyonu olarak indiriyoruz.

Daha sonra klasöre çıkartıp terminali açıyoruz ve o klasörün oldugu dizine gidiyoruz tıpkı windows daki gibi.

Ben belgelerim altına çıkartmıştım dosyayı. CD komutuyla klasörün içine geldikten sonra sadece ./start_navicat diyerek navicat i başlatıyoruz gerisi windows taki gibi istediğiniz yere bağlanabilirsiniz.

bzuNd1w.png

Konuyla alakalı takıldıgınız noktalarda yardımcı olmaya çalışırım dilimin döndüğünce.