Jump to content

Gordian Knot İle XviD Yapımı - Resimli Anlatım

Conspicuous®

Recommended Posts

Gordian Knot İle XviD Yapımı

Evet arkadaşlar bu yazımda Gordian Knot programı kullanarak XViD-AC3 DVD yedeklemeyi anlatacağım. Elimden geldiğince anlaşılır ve bir o kadarda bilgilendirici olmaya çalışacağım. Anlamadığınız veya çözemediğiniz bir yer olursa sorularınıza cevap vermek için buradayız.

Ben yedeklemek için GORA filmini seçtim. Ancak anlatım esnasında daha ayrıntılı ve açıklayacı olması için bazan farklı filmlere ait resimler vereceğim. Kafanızı karıştırmasın. Zaten Örnektir diye belirteceğim yazı içerisinde

Ben G.Knot 0.35.0 ve Xvid 1.0.3 kullanıyorum ve pek bir hataya rastlamadım. Bu yüzden minimum şartlarda GK 0.35.0 , xvid 1.0.3 ve ac3 codeclerimiz yüklü olmalı. ( daha önceki bir sürüm GK'da kullanabilirsiniz farketmez.) Yeni çıkan Gordian Knot 0.35.0 paketindeDVD Decrypter programı çıkartılmış bulunuyor. Bu yüzden ben daha önce çektiğim ve içerisinde DVD Decyrpter olan Gordian Knot 0.35.0 versiyonunun linkini veriyorum. Tavsiyem verdiğim linkteki GK'yı indirip kurmanızdır, çünkü DVDDecrypter bu pakette mevcut. Ayrıca eğer codecleriniz eksikse Gordian Knot Codec Pack 1.9 kurabilirsiniz. Tabi birde küçük , ama oldukça işimize yarayacak olan GSpot programı gerekiyor.

Gerekli Araçlar:

GordianKnot.RipPack.0.35.0 Yeni versiyon olan bu pakete DVDdecrypter dahil değil

http://rapidshare.com/files/27671403/GordianKnot.RipPack.0.35.0.Setup.exe[/CODE]

Gordian.Knot.Codec.Pack.1.9

[CODE]http://rapidshare.com/files/27671422/Gordian.Knot.Codec.Pack.1.9.Setup.exe[/CODE]

GSpot252b01 Beta

[CODE]http://rapidshare.com/files/27671342/GSpot252b01.zip[/CODE]

Gspot2.21 Stabil

[CODE]http://rapidshare.com/files/27671346/gspot221.exe[/CODE]

Koepi XviD-1.0.3

[CODE]http://rapidshare.com/files/27671905/XviD-1.0.3-20122004.exe[/CODE]

AC3 Filter 1.02a test8 - DTS desteği

[CODE]http://rapidshare.com/files/27671340/ac3filter_1_11.exe[/CODE]

Öncelikle yedekleyeceğimiz DVD'mizi sürücüye takıyoruz ve Gordian Knot programını çalıştırıyoruz. Aşağıdaki resim ekranımıza gelecek,

22834987jl1.jpg

görüldüğü gibi 2 kısmı işaretledim. Üstteki DVD decrypter programımız. O program ile DVD'mizi harddiskimize kopyalacağız. Bu yüzden ilk işaretli kısma tıklıyoruz ve bu ekrana ulaşıyoruz,

94246303ey5.jpg

burda dikkat etmemiz gereken nokta Menü kısmındaki [color=#3366ff]MODE [/color]yazan seçeneğin [color=#3366ff]IFO[/color]'da olması. Eğer IFO olarak seçerseniz aynen resimdeki gibi göreceksiniz DVD'nin içeriğini. İşaretli olan PGC 1 bizim ripleyeceğimiz film. Zaten DVD decrypter otomatik olarak , sürece en uzun PGC yi seçiyor. Yani pek bir şeye karışmıyoruz. Destination kısmından filmimizi nereye kaydedeceğimizi belirtiyoruz. Bu yüzden harddiskimizde en az 7-10 gb yerimiz olmalı. 15 GB olsa daha iyi olur. Çünkü bazı DVD'ler 7-8 GB kapasatiye sahip olabiliyor. Birde siz filminizi ripleyeceğiniz için ilk aşamada onun içinde 3-4 GB yer gerekecek. Bu kısmıda belirttikten sonra 2. işaretli kısımdaki butona basıyoruz. Bu buton zaten şeklindende anlaşılacağı gibi DVD'mizi harddiskimize kopyalacak. Ancak bazı filmlerde PGC'ler farklı olabilir. Bu kısmı sadece örnek olarak veriyorum. Karşılaşınca şaşırmayın diye. Mesela alttaki DVD'de olduğu gibi ,

Örnektir :

81634876bc4.jpg

görüldüğü gibi en uzun PGC seçilmiş ancak Angle1 ve Angle 2 olarak 2 seçenek daha var. Peki bu ne demek. Açıklayalım , filmin bazı sahneleri , tamamen aynı olmakla beraber farklı bir durum söz konusu. Yani sahne aynı fakat yazı vs. gibi durumlarda bir farklılık var. Bu film The Incredibles filmi. Aynı sahnede ( aynı zaman da ) gazete küpürleri gösteriliyor. Fakat angle 1 de gazeteler ingilizce , angle 2 de almanca olarak görünüyor. Bu yüzden her zaman için angle 1' i tercih etmenizi öneririm. Tabi bunu anlamanın bir yoluda filmi DVD playerda izlerken , eğer angle olayı varsa angle şeklinde bir uyarı çıkar ekranda. Siz o anda kumandanızdaki angle tuşuna basarsanız farkı görürsünüz. Tabi bu çok istisnai bi durum. Her filmde rastlayacağınız bir şey değil. Ekrandaki Angle 1 ve angle 2'ye göre buradaki seçimi yapabilrsiniz. Sadece uyarı amaçlı açıkladım. Birde AC3 olarak ripleyeceğimiz için filmi , hangi sesi nasıl seçeceğiz. Çünkü bildiğimiz gibi bir kaç dublaj olabiliyor DVD'lerde. Şöyle gösterelim çünkü ilerki aşamada bu bilgi çok işimize yarayacak. Eğer yukardaki resime dikkat ettiyseniz Stream Processing diye bir kısım var. Oraya tıklamamız gerekiyor.[/b]

İşaretlenen kısımdaki yerler dublajlarımızı gösteriyor. Bu kısma her zaman bakmanızı öneririm. Genelde ingilizce 1. sırada oluyor ancak Türkçe ripleyeceğiniz zaman hangi sırada olduğunu bilmeniz için buraya mutlaka her zaman bir gözatın. Alttaki resimde bizim DVD'mize ait olan resim.

57466297bi1.jpg

Gördüğünüz gibi 3 adet seslendirme mevcut. 1. track ( ses izi ) dosyası filmimize ait Dolby Digital 5.1 ses dosyamız. 2. ses izi ise aynı seslendirmenin 2 kanal versiyonu. Bazı DVD'lerde bu tür ses izleri ile karşılaşabilirsiniz. Ses sistemi mevcut olmayan müşteriler düşünülerek hazırlanmıştır. 3. ses izi ise muhtemelen yönetmenin yada oyuncuların anlatımları. Yani film oynarken aynı zamanda yönetmenin çekimlerle ilgili yorumlarını dinleyebilirsiniz. Bunu açıklama ihtiyacı duydum çünkü her DVD'de yok. Genelde ses izleri aynı dili içeriyorsa bilinki bir tanesi yöntemen-oyuncu anlatımıdır. Ve bunlar genelde sonuncu olanlardır. Bu bölümleri kontrol edip aklımıza kaydettikten sonra Input yazan yere tekrar tıklayıp Destination bölümünden klasör simgesine tıklayıp filmimizi kaydetmek istediğimiz yeri belirtiyor ve DVD to HDD simgesine tıklıyoruz ve DVD'miz harddiskimizie atılmaya başlıyor.

35005412kp8.jpg

bu işlem yaklaşık 5-10 dakika arası sürecektir. Filmimizin uzunluğu ve boyutuna göre süre değişecektir. Program , kopyalama işlemi bittiğinde size Operation Successfuly Completed diyecek tamam diyerek DVD Decyrpter'ı kapatıp çıkıyoruz. Şimdi yukarda bahsettiğimiz ( 1. resimdeki ) 2. işaretli olan butona basıyoruz. Bu buton DGIndex programını çalıştıracak. Bu programla ses'i vob dosyalarımızdan ayıracağız ve d2v uzantılı bir dosya oluşturacağız. Butona basınca işte bu ekran karşımıza çıkacak ,

Resimdeki gibi open diyerek , harddiske kopyaladığımız VOB dosyalarımızı tek tek ekleyerek program içerisinde açacağız. Open diyoruz ve harddiskte kopyaladağımız klasöre giderek , karşımıza gelen ekrandan ADD butonunu kullanarak vob dosyalarımızı ekleyeceğiz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta 1. vob 'u ekledikten sonra tekrar ADD butonu ile 2.yi , 3.yü artık kaç tane varsa hepsini ekliyoruz. Tıpkı böyle ,

35853301zd7.jpg

yanlışlıkla sakın aynı vob dosyasını eklemeyin. 1. 2. 3. 4 şeklinde sıra ile ekleyeceğiz ( artık kaç tane vob dosyamız kopyalanmışsa ). Tüm vob dosyalarını ekledikten sonra OK butonuna basıp pencereden çıkıyoruz. Filmimiz tamamı ile yüklendi programa.F5 tuşuna basıyoruz ve gereken bilgileri alıyoruz. Bu işlemi mutlaka her seferinde yapın. Çünkü buradan alacağınız bilgiler ilerki safhalarda işimize yarayacak. Evet benim aldığım bilgiler şöyle , zaten aklımızda tutmamız gereken yerleri işaretledim.

Please register to see this content.

Aspect Ratio yazan kısım bize filmimizin geniş ekran olduğunu belirtiyor. Video Type kısmı bize filmimizin PAL olduğunu belirtiyor ( bu bilginin önemini aşağıda açıklayacağım )

Frame Type - Interlaced , evet buda oldukça önemli bir bilgi. Bu INTERLACED olayı önemli , bu kısımda şu testi manuel olarak yapın. Bazan film Interlaced çıkmasına rağmen öyle olmayabilir. Alttaki kaydırma barını mouse ile hareket ettirin. Görüntüler kayerken yatay çizgilenme var mı yok mu iyice kontrol edin. Eğer yatay çizgilenmeler görüyorsanız gerçekten INTERLACED bir videodur. Görmüyorsanız muhtemelen progressive bir videodur. DGIndex bazan yanılabilir. PAL DVD'ler genelde progressive olur. Ancak gerçekten INTERLACED videolarda vardır. Elle bu testi mutlaka yapın . Bu kısmı aklınızda tutmayı unutmayın çünkü yeri geldiğinide bu bilginin önemini anlatacağım.

ÖRNEK: PAL olmasına karşın interlaced bir video

33600197gh9.jpg

Audio kısmıda filmimizin o anki ses izininin Dolby Digital 5.1 olduğunu gösteriyor. Şimdi işlemlere geçmeden önce DGIndex programını birazcık tanıtalım. Neyi nasıl kullanacağımızı öğrenelim. Menüleri tanıyalım ,

Video menüsüne giriyoruz. Bizim bölgemiz 2. bölge , yani PAL sistemini kullanıyoruz. Dolayısı ile çok istisnai durumlar olmazsa hep PAL filmler ripleyeceğiz. Bu yüzden video menüsünde Field operation kısmı aynen resimdeki gibi olmalı. Yani None olarak işaretleyeceğiz. Eğer NTSC bir film ripleyeceksek Forced film seçeneğini kullanacağız. Az önce ki resimde filmimizin PAL olduğu bilgisini almıştık. Demekki video menümüzü bu şekilde işaretliyoruz. Eğer NTSC olsaydı , Forced Film dememiz gerekecekti. Bu kısımdaki işimiz bitti ve devam ediyoruz ,

Yukardaki gibi Audio menüsüne giriyoruz. Output Method aynen resimdeki gibi olacak. Peki diğer seçenkler ne işe yarıyor. Bilgilenmeniz açısından anlatalım.

Disable: Bu seçenek filmimizdeki ses seçeneğini iptal edecek. Yani ses dosyası ayrıştırılmayacak. Bu seçeneği kullanmıyoruz anlayacağınız

Demux (AC3,MPA,DTS.AAC) : Bizim kullanacağımız seçenek. Bu seçenek Track Number bölümünden seçeceğimiz ses izi dosyasını orjinali gibi ayrıştıracak. Yani DTS ise DTS olarak , AC3 ise AC3 olarak ayrıştıracak.

Decode to wav : Bu seçenek Track Number bölümünden seçeceğimiz ses izi dosyasını wav dosyası olarak kaydetmek için kullanılır. Yani 5.1 AC3 olan sesi stereo wav dosyası olarak kaydeder. Şimdilik bizim kullanacağımız bir seçenek değil.

Demux All Tracks : Adında da anlaşılacağı gibi tüm ses izlerini ayırmaya yarıyor. Yani bir kaç dublaj varsa hepsini aynı anda ayırabilirsiniz. Hiç kullanmadım ama belki bir gün lazım olur

Evet yukardaki resimde de ripimizde kullanacağımız ses izini seçeceğiz. Daha önce bahsedip mutlaka bakın dediğimiz DVD Decrypter-Stream Processing bilgisi burda lazım oluyor. Ordan bakarak hatırladığımız ses izine göre buradanseçim yapıoruz. Bu film için biz 1. ses izini riplemeyi düşünmüştük. O yüzden Track 1 olarak seçiyoruz. Siz filminize göre riplemek istediğiniz sesi seçeceksiniz. Devam ediyoruz ,

Yukardaki seçenek ise sesimizin kalitesi ile ilgili. 48 -> 44 olan yeride off olarak bırakıyoruz. Bu şekilde DVD'deki kaliteye yakın ses elde ediyoruz. Özellikle tiz sesler için bu kısmın 48 olarak kalması daha iyi. Hız kesmeden diğer seçeneği tanıyalım ,

Dolby Digital Decode / Dynamic Range Control 'u off olarak belirtiyoruz. Nedeni şu. Filmin belirli yerlerindeki ses seviyeleri yüksek diğer yerlerinde daha düşüktür. Mesela bir aksiyon filmindeki patlama sahnesi ile konuşma sahnesinin db olarak ses seviyesi farklıdır. Siz bu kısmı off olarak seçtiğinizde orjinal DVD'deki gibi kalacaktır ses. Eğer diğer seçenekleri işaretlerseniz , seçiminize göre kademe kademe , seslerin yüksekliklerini birbirine eşitler. Yani ses seviyesinin yükseldiği kısımları daha aşağıya çeker veya sesin düştüğü yerleri daha yukarıya çıkarır. Ben hep off olarak kullanıyorum. Orjinal DVD'deki gibi. Evet tüm bu ayarları yaptıktan sonra DGIndex programı ile ilgili yapacağımız pek bişey kalmıyor. Artık File menüsüne gidip save as diyerek rip işlemlerimize devam ediyoruz. Save As derken dosya isimlerinde Türkçe karakter kullanmamaya dikat edin. Nasılsa film bittikten sonra ismini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. İşlem başladıktan sonra 5-15 dakika arasında sürecektir. Tabi bu süre artabilir ( filmin uzunluğuna ve bilgisayarınızın o anki işlem durumuna göre )

Yukardaki resim işlemler devam ederken alınmıştır. Sizde de böyle devam edecek işlemler. Neyse devam ediyoruz. GK ile ilgili işlemlere geçmeden hemen önce bir ayrıntı daha var. Şimdi yukarda linkini verdiğim GSpot programını açıyoruz. Harddiskimzdeki filmimize ait herhangi bir vob dosyasını programın üzerine sürükleyip bırakıyoruz. Buradan alacağımız bilgiler önemli.

16zm0.jpg

Evet işaretli alanda belirttiğim değer DVD'mizin PAR ve DAR değeri. Bu film için PAR - 1.422 değeri çıkmış. Filmden filme değişir bu değeri. 1.067 vs gibi değerler çıkar. Ben PAR değerini kullanarak ripliyorum. İsterseniz DAR değerinide kullanabilrsiniz. Farketmiyor. Şimdi bu değeri aklımızda tutuyoruz. Dönüyoruz GK programına ,

Evet resimde 1 numaralı işaretlidğim bölümden DGIndex ile oluşturduğumuz d2v uzantılı dosyamızı açıyoruz. Orda close yerine normalde open yazar , dosyayı açtığım için öyle şu anda. Daha sonra Resolution bölümüne geçiyoruz ve aynen aşağıdaki gibi PAR değerimizi ilgili yere giriyoruz.

Evet gördüğünüz gibi PAR değerini manuel olarak ilgili yere yazdık. Eğer DAR kullanacaksanız o zamanda Display AR bölümüne girmeniz gerekiyor şaşırmayın sakın wink.gif Devam ediyoruz ,

color] yazan yeri işaretliyoruz. İster

Resimde gördüklerimizi biraz açıklayalım. 1 numaralı bölümde işaretlediğim kısımdan DGIndex ile ayırdığımız ses dosyasını seçiyoruz. Select butonuna basıp .ac3 uzantılı dosyamızı seçiyoruz. Ses dosyamızın büyüklüğü 336 MB'mış. 2 nolu bölge kaç cd yapmak istediğimizi belirtiyor. Bu film 2 saat olduğundan 2 CD normal bir değer. Eğer 1 CD ve AC3 yapmaya kalkarsam çok kötü bir sonuç çıkacaktır. O yüzden 2 CD diyoruz. Filmimiz eğer 3 saate yakınsa o zaman 3 CD seçeneğini işaretleyin. 3 nolu işaretlediğim bölgeyi aynen resimdeki gibi ayarlayın. CALCULATE FRAME OVERHEAD işaretli olmayacak. Ben yanlışlıkla işaretlemişim , siz onu seçmeyeceksiniz. Ses AC3 olacağı için o bölümden ac3 seçtim. Peki MP3 yapmak istersek nasıl olacak. Hiç bir fark yok. Sadece çevirdiğimiz MP3 sesi sol taraftaki Audio A bölümünden yine aynen ekliyoruz , sağ taraftaki Audio 1 bölümünden VBR MP3 seçiyoruz. MP3 e nasıl çevireceğiz peki ?. Bu sorunun cevabını en alttaki mesajımda ayrıca anlatacağım. Kafanız karışmasın diye burada anlatmıyorum. Yalnız şunu belirtelim. MP3 yaptığınızda 2 cd yapmanız gerekmez. Filmin kalitesine göre 120 dakikaya kadar kurtardığı oluyor Devam ediyoruz , 4 nolu bölge dosyamızın boyutunu belirtiyor. 2 CD seçtiğimiz için 1400 MB otomatik olarak ayarlandı. 5 nolu bölge filmimizin video bitrate değeri. O da seçimlerimiz doğrultusunda otomatik değerler alıyor. Birde orda Split Final File to CD's seçeneği var. İsterseniz işaretleyebilirsiniz. Şu işe yarıyor. Ripleme işlemleri bittiğinde filmi kendisi otomatik olarak 2'ye bölecektir. Yani sabah uyandığınızda filminiz 2 cd şklinde hazır olacak. Şöyle bir riski var , konuşmanın tam ortasından bölebilir. Ama ben ilerki bölümlerde elle bölmeyide anlatacağım. Dileyen seçebilir O0 Burdaki işlemlerimiz bittikten sonra Prewiev ( ön izleme ) penceremizde bulunan Save & Encode butonuna basıyoruz.

Evet daha önce bahsettiğimiz DGIndex'le aldığımız bir bilgi burada işimize yarıyor. Hatırlarsanız filmimiz Interlaced olarak çıkımıştı. Zaten ya Interlaced yada Progressive çıkacaktır. Bu bilgi bu bölümde işimize yarayacak ama önce filmimizin sıkıştırılabilirlik oranlarına bakmamız lazım. Çünkü bu bilgiye göre filmimizin çözünürlük , boyut vs. değerlerini ayarlayacağız. Bunun için resimdeki 3. işaretlediğim bölümü kullanacağız. Burada % 5 olarak ayarlanmış. Eğer zaman sorun değilse % 15 olarak ayarlarsanız daha iyi olacaktır. Bu bar'ı ayarladıktan sonra Codec Settings bölümüne giriyoruz ve ayarlarımızı resimdeki gibi yapıyoruz. Single Pass / 2.00 en kalite sıkıştırma değeri olduğundan yapacağımız testi bu şekilde yapıyoruz.

Yalnız bir hususu belirteyim. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Divx Player ile izlemeyi düşünüyorsanız ( vestel 4500 - 5500 ) ve görüntüleriniz tam ekran 4 x 3 formatında ise B-Vop kullanınca ufak bir problem çıkabiliyor. Genelinde değil ama bazı sahnelerde 1-2 saniyelik yatay bir çizgilenme olabiliyor. Her videoda değil tabiki. Küçük bir problem , umarım yazılımları geliştikçe giderirler. Ancak 16 x 9 ise sorun yok. Kaliteyi olumlu yönde etkileyen bir özellik olduğundan mutlaka seçin diyorum. Herşeyi ayarladıktan sonra ok diyerek bu bölümden çıkıyoruz. Eski ekranımıza dönüp now tuşuna basıyoruz.

Resimdeki ekran geldiğinde OK deyip başlıyoruz teste. Test başladığında aşağıdaki ekranla karşılacaksınız. Virtual Dub Mod çalışacak ve 10-20 dakika arasında sürecektir işlemler.

26gp0.jpg

Daha sonra işlemler bittiğinde virtual dub mod kendiliğinden kapanacak ve GK ana penceremize döneceğiz. Aşağıda işaretlediğim bölgeleri açıklayalım.

Bits/Pixel frame bölümü gördüğünüz gibi 213 çıkmış. Bizim riplerimzde ideal değerimiz 221 - 228 arası. 221 den düşük olmasa daha iyi olur. Şimdi bu bölümü ayarlayacağız. Bu durumda yapmamız gereken ya boyutu artıracağız yada çözünürlüğü düşüreceğiz. Boyutumuz 1400 mb ( 2 cd ) olduğu için onu pek değiştirme şansımız yok. Çünkü 700'er mb lık 2 cd elde etmemiz gerekiyor. Bu durumda yapabileceğimiz şey çözünürlüğü biraz düşürmek. Tabi bu değer bu film için geçerli , çünkü bu film 2 saat. Bazanda bu değer olması gerekenden daha yüksek çıkar , mesela 260 diyelim. O zamanda çözünürlüğü artırarak bu değeri 221-228 civarlarına çekeriz. Ancak bu cümle şu demek değildir. Tüm filmleri 221-228 arasında yapıyoruz. Hayır , esas olan % 60 civarı ve üstü çıkmasıdır. Sonuçlar ne kadar % 60-% 100 arasında olursa o kadar kalite artar. Çünkü her filmin süresi ve aktarım kalitesi farklıdır. Siz mümkün olduğunca % 60 ve üzerine gitmeye çalışacaksınız. Zaten tecrübe ettikçe bu ayarları daha iyi kavrayacaksınız. Anlayacağınız bu testi yapmadan çözünürlüğü ayarlamak kaliteyi olumsuz etkileyecektir. Bu testi her seferinde mutlaka yapıyoruz. Çünkü her filmin sıkıştırılabilme oranı birbirinden farklıdır. Durağan sahneleri olan bir filmle , aksiyon sahneleri bol olan bir filmin aynı şekilde riplenmesi söz konusu değildir. Bu test bizim filmi , en kaliteli ve en ideal çözünürlükte yedeklememize yardımcı olur.

gördüğünüz gibi çözünürlüğü bir kademe düşürdüm. 221-228 arası değil ama daha düşük olmasından iyidir. Peki CD boyutu ile test'in ne alakası var diyeceksiniz. Madem onu hiç kullanamıyoruz , testle ne ilgisi var diye düşünebilrsiniz. Onuda şöyle açıklayayım , diyelimki 6 dakikalık bir dosyanız ( klip ) var ve onu ripleyeceksiniz. Bu dosyanın hangi boyuttta olması gerektiğini nasıl hesaplayacaksınız. 700 mb yapmayacağız heralde , direk 70 mb yazsak olurmu , ya kalitesiz çıkarsa , 80 mb yazdığımızda ya gerektiğinden fazla boyut girmişsek. İdeal çözünürlüğü ne olmalı vs. vs. Tüm bu sorularla karşılaşmamak için testliyoruz. Bits/pixel frame bölümünde 221-228 arası bir değer bulana kadar değeri düşüryor çözünürlüğü ayarlıyoruz. Bu şekilde bir klip riplemeyi ilerde anlatırız gerek duyulursa O0 Neyse kaldığımız yerden devam ediyoruz , çözünürlüğü ayarlamıştık ve bitrate bölümüne dönüp işaretli alandaki bilgiyi not ediyoruz. Boyutla uğraşmadığımız için bu alan pek değişmemiş. Bu bilgiyi not ediyoruz ( Average Bitrate )

Bu işlemden sonra dönüyoruz prewiev penceremize ve küçük bir işlemi daha hallediyoruz.

Resimden de gördüğünüz gibi Set Credits Start butonuna basıyoruz. Ama film bitip yazıların başladığı yere ayarladıktan sonra. Bu şu işe yarıyor. Filmlerin sonunda aşağı yukarı en az 5 dakika credits bölümü olduğunu düşünürsek , işaretlediğimiz kısımdan sonra bitrate ( kalite ) değeri düşürülecek ve buradaki bitrateler filmin geneline dağıtılacak. Yani kalitenin bir miktar artırılması sağlanacak. Yapmakta fayda var. Credits bölümünde görüntü , kamera arkası vs. gibi şeyler yoksa mutlaka yapın. Ama eğer görüntü vs. şeyler varsa kalitesi çok düşecektir emin olabilrsiniz wink.gif Bu işlem bittikten sonra basıyoruz Save & Encode butonuna ,

Evet burda daha önce yarım kalan Interlaced ve Progressive olayına bakalım. DGIndex programında F5 tuşuna bastığımızda hatırlarsanız Interlaced yazıyordu. Bu bilgi ışığında Ayarlarımızı resimdeki gibi seçiyoruz. Field Operation bölümünde 2 seçenek işaretledim. Field De Interlace yada TomsMoComp seçeneklerinden herhangi birini seçebilrsiniz. TomsMoComp'un daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Filmimiz eğer Progressive olsydı bu alanda bir şey seçmeyecektik. Interlaced olduğu olduğu için bu seçeneklerden birini kullanmamız gerekli. Kullanmzsak ne olur peki. Filmimizi izlerken yatay çizgiler oluşabilir belirli sahnelerde. Buda hiç güzel görünmüyor emin olun. Bu yüzden Interlaced olan filmleri mutlaka de ınterlace yapıyoruz. Ben TomsMoComp öneriyorum . Bu işlemleri yaptıktanm sonra save & encode butonuna basıyoruz. burda .avs uzantılı dosyamızı kaydedeceğiz. Ve bir başka pencereye geçeceğiz. Karşımıza otomatik olarak bu pencere gelecek.

33eu5.jpg

Resimde gördüğümüz gibi , sesi ilk başta seçtiğimizden hiç bir şeye dokunmuyoruz ve direk olarak just mux seçeneğini işaretliyoruz. Birde sol altta gördüğünüz gibi Preload ve Interleaving kısmı var. Bu kısımlarada 96 yazıyoruz ( sadece AC3 ve DTS riplediğimizde ). Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra XViD bölümüne tıklıyoruz ve First Pass yazan yere giriyoruz. Hatırlarsanız bu kısmı en son single pass 2.00 olarak bırakmıştık testlerken. Alttaki resimdeki gibi target bitrate (kbps ) moduna alıp average bitrate değerimizi giriyoruz yani 1198. Ondan sonra single pass yazan kısmı Two pass - 1 st pass konumuna alıyoruz.

XViD'te diğer ayarlarımız şu şekilde ,

35za0.jpg

36dr6.jpg

Ayarlarımızı bu şekilde yaptıktan sonra tamam diyerek çıkıyoruz.

Bu sefer Second Pass yazan yere giriyoruz ve hiç bişeye dokunmadan tekrar ok diyoruz. Second Pass değerimiz otomatikman ayarlı oluyor çünkü.

37hc9.jpg

Tamam diyerek çıkıyoruz ve ,

38pa5.jpg

Add Job Encoding Queue butonuna basıyoruz ve riplemle işlemleri başlıyor. Virtual Dub mod çalışacak , önce first pass yapacak daha sonra second pass ve ardından ses dosyamızı otomatik olarak filmimize ekleyecek. Bu işlemler filmin uznuluğuna , sıkıştırma seçimimize ve bilgisayarınızın gücüne ve o anki işlem durumuna bağlı olarak 4-8 saat arası sürebilir. Filmimizin rip işlmleri bittiğinde aşağıdaki dosyalara sahip olacağız.

39hs0.jpg

Anlatım Alıntıdır.

• 4 hafta sonra ...

çok saol ancak bişi sorcam, gerçi alıntıdır demişsin ama, ben herşeyi tam anlamıyla yapıyorum fakat dosya boyutu bir türlü 1400 MB olmuyor...

950 Mb veya 1GB da kalıyor, bunun nedeni nedir yaw?

defalarca denedim kafayı yicem :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...