Jump to content

Bilgisayarda iki işletim sistemi

Avukatt41

Recommended Posts

Bilgisayarımda orjinal cd si bulunan Windows XP Home işletim sistemi varken virüs nedeniyle atılan formatta XP profesyonal yüklenmiş.Ancak yaptığım virüs temizleme düşüncesiyle bir hatalı işlem sonu bir kısım işletim programlarını silmişim.hata vermeye başlamıştı.

Elimde XP profesyonal işletim sistemi olmadığındanbu işletim sisteminin üzreine XP Home kurulur düşüncesiyle yeniden yükleme yaptım.Ama şu anda b.sayar 2 işletim sistemi seçenekli olarak açılıyor.Varsayılan olrak cd si olmmayan Xp profesyonal i seçtim.tercih yapmassam açılıyor ve çalışıyor.Ancak her iki sistemde yüklediğimden olsa gerek b.sayar kendini kasıyor.

b.sayar harddiski 3 bölüme ayrılmış.c sürücüsünde xp profesyonel,e sürücüsünde xp yüklenmiş.nasıl becerdiysem.

ama her 2 bölümde de bana çok lazım bilgiler var.

Xp Home u diğer sistem ve programlara zarar vermeden kaldırabilirmiyim.Kaldırabilirsem yöntemi nedir.Fazla teknik bilgim yok.şimdiden tşk

Yapilacak isler :

1- Kisisel dosyalarin yedeklenmesi :

DVD'ye Favorites'ler, email programinin kullandigi dosyalar (Outlook ise .pst dosyasi mesela), kisisel dosyalar, sifresi unutulmus **** seklindeki kayitli sifreler vs. ki kisisel bilgi turundeki butun dosyalar. Dosya erisim haklarina da bakip kopyalanan dosya baska PC de acilabiliyor mu ona bakmak lazim. Yoksa kisisel dosyalari kaybedersiniz.

2- Partitionlarin silinmesi ve kurulum :

Silerken dikkat etmek gereken, bazi partition'lar kontrolsuz install icindir. Silerseniz size verilen orijinal sistemi cope atmis olursunuz ona bakmak lazim. Partitionlar silindikten sonra c: ve d: olarak ayirin eger 2 disk imkaniniz yoksa. d: ye kisisel dosyalari koyarsiniz. Ustelik bu usulle sistem cokse dahi yalnizca c: deki sistemi siler yenilersiniz backup yapmaya gerek kalmaz her sistem kurulumunda.

Sonra da Xp home orijinalden kurun. Sonra da Sun sitesinden bedava gonderilen (gercek) solaris x86 unix kurun.

XP is icin

Solaris internet icin (hatta unix ogrenmek icin) bu sitede mesela unix-java diye bir bolum olsa iyi olurdu. Windows windows windows baska sey bilmez misiniz. Millet Solaris kullansin hem bedava hem de ne bileyim galiba vu millete bedava yaramiyor. Pahali olacak ve onu illa ki krekleyecek. hoscakalin.

kolay gelsin.

Yapilacak isler :

1- Kisisel dosyalarin yedeklenmesi :

DVD'ye Favorites'ler, email programinin kullandigi dosyalar (Outlook ise .pst dosyasi mesela), kisisel dosyalar, sifresi unutulmus **** seklindeki kayitli sifreler vs. ki kisisel bilgi turundeki butun dosyalar. Dosya erisim haklarina da bakip kopyalanan dosya baska PC de acilabiliyor mu ona bakmak lazim. Yoksa kisisel dosyalari kaybedersiniz.

2- Partitionlarin silinmesi ve kurulum :

Silerken dikkat etmek gereken, bazi partition'lar kontrolsuz install icindir. Silerseniz size verilen orijinal sistemi cope atmis olursunuz ona bakmak lazim. Partitionlar silindikten sonra c: ve d: olarak ayirin eger 2 disk imkaniniz yoksa. d: ye kisisel dosyalari koyarsiniz. Ustelik bu usulle sistem cokse dahi yalnizca c: deki sistemi siler yenilersiniz backup yapmaya gerek kalmaz her sistem kurulumunda.

Sonra da Xp home orijinalden kurun. Sonra da Sun sitesinden bedava gonderilen (gercek) solaris x86 unix kurun.

XP is icin

Solaris internet icin (hatta unix ogrenmek icin) bu sitede mesela unix-java diye bir bolum olsa iyi olurdu. Windows windows windows baska sey bilmez misiniz. Millet Solaris kullansin hem bedava hem de ne bileyim galiba vu millete bedava yaramiyor. Pahali olacak ve onu illa ki krekleyecek. hoscakalin.

kolay gelsin.

Solaris kullanmak? 10 sene sonra belki... windows kullanımı kolay ve kaliteli neden unix öğrensin herkes? ucuz etin yahnisi yenmez kullanışlı bişe değil kurdum denedim + progamlarımın çoğu solaris üzerinde çalışmıyo neden kullaniym?

Aaaa çok ayıp çok 1998'den beri linux kullanıyorum ve sadece geçiş için format attım sisteme... her türlü programıda kullandım. Photoshop cs2, corel draw, word, exel vs. Hatta doom3 kurdum ve sorunsuz oynadım... ama şunuda söylemek gerekir, linux zordur :ninja: fakat GUI hiç zorlanmadan sıkıntısız kullanabilirsin....

benim programlar çalışmıyo ben windows işletim sistemleri için C#.NET , SQLServer, ASP.NET vs gibi dillerle çalışıyorum o yüzden pek işime gelen bi sistem değil, free olması güzel ama kaynak kodları açık olan bi işletim sisteminin daha güvenli olucanı sanmıyorum...

güvenlik! hıımmmm... bana göre %95 güvenli, geri kalan %5'lik kısımına'da güvenlik duvarı ve ipfilitreleri devreye giriyor ve wualla %99... xp'sp2'ye gelince %45 güvenli, geri kalan %55 kısmını güvenlik duvarları ve virus yazılımları kapatmaya çalışıyor ama %100 güvenlik mümkün değil tabiki...

Birde eğer güvenlik ayarlarını iyi yapabilirsen... Linux çok güvenlidir.

Bilgisayarımda orjinal cd si bulunan Windows XP Home işletim sistemi varken virüs nedeniyle atılan formatta XP profesyonal yüklenmiş.Ancak yaptığım virüs temizleme düşüncesiyle bir hatalı işlem sonu bir kısım işletim programlarını silmişim.hata vermeye başlamıştı.

Elimde XP profesyonal işletim sistemi olmadığındanbu işletim sisteminin üzreine XP Home kurulur düşüncesiyle yeniden yükleme yaptım.Ama şu anda b.sayar 2 işletim sistemi seçenekli olarak açılıyor.Varsayılan olrak cd si olmmayan Xp profesyonal i seçtim.tercih yapmassam açılıyor ve çalışıyor.Ancak her iki sistemde yüklediğimden olsa gerek b.sayar kendini kasıyor.

b.sayar harddiski 3 bölüme ayrılmış.c sürücüsünde xp profesyonel,e sürücüsünde xp yüklenmiş.nasıl becerdiysem.

Xp Home u diğer sistem ve programlara zarar vermeden kaldırabilirmiyim.Kaldırabilirsem yöntemi nedir.Fazla teknik bilgim yok.şimdiden tşk

Windows XP Home aç d yi biçimlendir başlat çalıştır Msconfig yaz bot INI bölümüne kullandıgın home etkinleştir makine kendi başka bölüm olmdıgı için geçerli bölüm olarak atayacaktır formumuzda xp nin her sürümü bulunmaktadır biraz araştır sende başka kişilere yardımcı olursun eksigin yada sorunun olursa yine yaz mürekepetin bitmez saygılarla

C de XP prof varmiş açılıyor demişsin

E deki dosyalarin D ye aldigi kadarini aktarabilirsin sigmayanlarida C ye koy gecici olarak

sonra E surucusune windows ortamindan format atabilirsin. bilgisayarım penceresinde iken E nin üstünde sagtus biçilendiri secip yapabilirsin yada başlat\çalıştır = cmd yazıp dos ekraninda c:\>format e: enter yapip formatlayabilirsin sonra C deki dosyalarını E ye ger aktar Cden de alacaklarin var ise onlarida D,E ye paylaştırabilirsin. Son olarak ta C ye temiz bir sistem kurabilirsin

kolay gelsin

çalıştır başlat yapın ve msconfig yazarak sistem yapılandırmaya gelin. Oradan boot olarak istediğiniz işletim sistemini seçin. Daha sonra bilgisayarınızı resetleyin ve istemediğiniz işletim sisteminin tüm dosyalarını silin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...