Jump to content

Tp-Link Modemi - Airties Modemle Kablosuz Bağlama

MaSK
 Share

Recommended Posts

Konu başlığından da anlayacağınız gibi TP-Link Modemi - Airties Modemle Kablosuz Bağlama ? 

(Mesh / WDS) Yoluyla.

Evdeki Sistemi Özetlemek Gerekirse;

TP-Link TD-W8961ND Modem benim evdeki internet sağlayıcım. ( İnterneti bu veriyor )

Airties Air 6372 Modem başka odada, ben Air 6372'yi KABLOSUZ (Mesh / WDS) yoluyla TD-W8961ND bağlamak istiyorum. Bu sayede de Kablosuz interneti evde genişletmek istiyorum.

NOT: 2 Modemi Birbirine Kablo İle Bağlayıp Yapabilirsin Demeyin Lütfen. ( Kablosuz Olması Gerekiyor)

Modemlerin Yerini değiştirin demeyin böyle olması gerekiyor. ( İnternet veren TP-Link - Alıcı Airties Olması Gerekiyor.)

2 modemde birbirini %50 den fazla sinyalle görüyor.

Kendim forumdan görüp anladığım kadarıyla bir şeyler yaptım ama başaramadım. 

Bu yaptıklarımıda sizlerle paylaşayım yönlendirmede kolaylık olur.

1) TP-Link TD-W8961ND modemin paneline giriş yaptım ( 192.168.1.1 den Şifre: admin-admin )

menüden kablosuza kısmına geldim. bu kısımda kablosuz internet adını ( TEKIN ) yaptım. Kanalı ( 6 ) yaptım. Şifrelemeyi ( WEB ) Yaptım. Şifreyi ise ( 1234567890 ) Yaptım.

Alt Kısımda WDS AÇ/KAPAT var.  Bunu AÇ yani AKTİF yaptım.

MAC adres giriş yerleri yazılabilir duruma geldi yani aktif oldu. 1. boşluğa Air 6372'nin Kablosuz MAC Adresini Yazdım. ve En alttan Kaydet dedim. Kaydettikten sonra TP-Link TD-W8961ND modemi kapatıp açtım ( Fişi Çıkardım Taktım )

2) Airties Air 6372 modemin paneline giriş yaptım ( 192.168.2.1 den Şifre: admin-superonline )

Sol Menüden kablosuz kısmına giriş yaptım.burada kablosuz interneti etkinleştirdim yani aktif yaptım.

Alt menüden de kablosuz güvenlik ayarları kısmına giriş yaptım. Kanalı ( 6 ) yaptım. Şifrelemeyi ( WEB ) Yaptım. Şifreyi ise ( 1234567890 ) Yaptım.

NOT: TP-Link TD-W8961ND Modem ile Air 6372 Modemin Kablosuz Ayarları AYNI.

Daha sonra bir alt menüden ( Air 6372 Panel / KABLOSUZ / MESH )  MESH kısmına giriş yaptım.

Burada ( AP BUL ) dedim ve tarama sonrası TP-Link TD-W8961ND modemin MAC adresi çıktı. Bu modemi seçtim ve MESH listesine TP-Link TD-W8961ND modemin MAC adresi girildi. kaydettim.

Air 6372 Modemi KAPATIP / AÇTIM ( Fişi Çektim / TAKTIM )

MODEM AÇILINDA Tekrar Airties Air 6372 modemin paneline giriş yaptım.

Soldaki Menüden ( LAN ) a Giriş Yaptım. alt menü açıldı. buradan da  ( IP ve DHCP ) Kısmına giriş yaptım. ve Mevcut ayarlar karşıma geldi ( DÜZENLE ) dedim. açılan ekranda da DHCP yi  (KAPAT) dedim. Modeme de ( 192.168.1.160 IP Verdim )  Ayarları KAYDETTİM.

Son Olarak da ayarları bu şekilde yapıp yapmadığımın kontrolünü yaptıktan sonra, 2 modemi de (KAPATIP/AÇTIM)

Sonuç: Laptopla Bağlan Dedim şifreyi yazdım. Bağlantı Kuruldu Fakat ( SINIRLI ERİŞİM ) İnternet Yok.

Bilgi için NOT: Kablosuz ağa bağlandıktan sonra aşağıdaki adreslere giriş yapmıyor.

192.168.1.1

192.168.1.160

192.168.2.1

Neyi eksik yapıyorum da ben bu bağlantısı sağlayamıyorum anlamadım gitti.

Lütfen yardımcı olun.

Teşekkürler.

herşeyi doğru yapmışsın...

görünüş itibariyle bir sıkıntı gözükmüyor...

ama şüphelendiğim tek bir konu

airties modemin mac adresini yanlış yazmış olabilirsin..

çünkü airties modemde 2 veya daha fazla mac adresi oluyor.

wds mac adresini bir şekilde öğren tp'linke yeniden gir..

wds mac diye bir şey yok..

yani kablosuz olarak yayın yaptığı wds 'de kullanacağın mac adresi.

dediğin 3 tane mac adresinden mutlaka birinin olması gerekiyor...

üçünü'de tek seferde yazmamışsındır diye düşünüyorum.

sana tavsiyem tek tek denemen ve cihazları yeniden başlatman

cihazları yeniden başlatmassan sıkıntı çıkabiliyor bilgin olsun.