Jump to content

windows 4gb ram sorunu

realscorpion

Recommended Posts

slm kardeş öncelikle 32 bit windows 4 gb ram görmez. bunun için 64 bit windows kullanman gerekiyor. tabi bundada baya sorun yapıyor. veya vista kullanman gerek.

BU SORUN BAZI ANKARTLARDAN DA KAYNAKLANABİLİYO. 32 BİT WİNDOWSU OLAN BAŞKA BİR 667 DESTEKLİ BOARD DA RAMLİRİNİ TEST ETMENİ ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI KONTROL ETMENİ TAVSİYE EDERİM. BENİMDE BAŞIMA GELMİŞTİ. DDR 400 ÜÇ TANE 512 TAKTIM BİOSDA 1.5 GB GÖRÜYO FAKAT WİNDOWSDA 1 GB GÖRÜNÜYODU. SORN ANAKARTTA ÇIKTI. BELKİ SENİNKİDE ÖLEDİR Bİ DENE BENCE. ;)

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

BU SORUN BAZI ANKARTLARDAN DA KAYNAKLANABİLİYO. 32 BİT WİNDOWSU OLAN BAŞKA BİR 667 DESTEKLİ BOARD DA RAMLİRİNİ TEST ETMENİ ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI KONTROL ETMENİ TAVSİYE EDERİM. BENİMDE BAŞIMA GELMİŞTİ. DDR 400 ÜÇ TANE 512 TAKTIM BİOSDA 1.5 GB GÖRÜYO FAKAT WİNDOWSDA 1 GB GÖRÜNÜYODU. SORN ANAKARTTA ÇIKTI. BELKİ SENİNKİDE ÖLEDİR Bİ DENE BENCE. :)

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

3 tane ankart denedim.64 bitlik sistemlerde sıkıntı yok.32 bitlik sistemde bazı anakartlarda 3gb bazı anakartlarda 3,25gb goruyor.bu sorunun bi çözümü var fakat ben bilmiyorum.arastıdım bayagı her kafadan bir ses çıkmış deyim yerindeyse.microsoftlada gorustum inatla 4gb desteginin oldugunu soluyor.anakart firmasının destek hattıylada gorustum onlarda anakartta sıkıntı yok diyolar haklılarda bence neden derseniz biosta ramleri tam görüyor.boyle bi durum üstadlar işin içinden çıkamadım.

32 bit işlemci ile 4 gb ram kullanamazsın, 64 bit işlemcin olmasi gerekir, zaten 64 bitlik işlemcim var diyosan bu 64 biti kullanacak bir işletim sistemi yukelemen gerek

64 bit xp ile 128 gb ram kullanabilirsin :D

32 bit işlemci ile 4 gb ram kullanamazsın, 64 bit işlemcin olmasi gerekir, zaten 64 bitlik işlemcim var diyosan bu 64 biti kullanacak bir işletim sistemi yukelemen gerek

64 bit xp ile 128 gb ram kullanabilirsin :D

üstadım 64 bit işlemci var herseyde uygun 64 bitlik sistem için fakat bi şekilde bu işin bi çözümü var yaptığını iddaa edenler var.ulasmak istedigimiz nokta 32 bitlik sistemde bu sorun aşılmışmı.

üstadım 64 bit işlemci var herseyde uygun 64 bitlik sistem için fakat bi şekilde bu işin bi çözümü var yaptığını iddaa edenler var.ulasmak istedigimiz nokta 32 bitlik sistemde bu sorun aşılmışmı.

32 bitlik sistemlerde bunun yapıldığını duymuştum, yanılmıyorsam page file (virtual memory) özelligini kapatıyolardı. xp 32 bit 4gb ram destekliyor bu 4 gb physical ram + virtual ram' den oluşuyor. eger sen page file ozelligini kapatirsan virtual memory yok olur ve 3 gb gibi gordugun ram'ini 4 gb olarak gorursun.

ne kadar saglikli hicbir fikrim yok, boyle bir sorunu daha once de duymustum ve illa 4 gb ram olarak gormek istiyosan bu yontem kullaniliyordu

32 bitlik sistemlerde bunun yapıldığını duymuştum, yanılmıyorsam page file (virtual memory) özelligini kapatıyolardı. xp 32 bit 4gb ram destekliyor bu 4 gb physical ram + virtual ram' den oluşuyor. eger sen page file ozelligini kapatirsan virtual memory yok olur ve 3 gb gibi gordugun ram'ini 4 gb olarak gorursun.

ne kadar saglikli hicbir fikrim yok, boyle bir sorunu daha once de duymustum ve illa 4 gb ram olarak gormek istiyosan bu yontem kullaniliyordu

Pae ozelligini kapatmak icin microsoftun sitesinde boot.ini dosyasındaki boot menü kodunun sonunna /Pae yazın diyorlar denedim oda yemedi :D

Birçok yabancı siteden ve türk forumlardan yaptığım araştırma ve kendi bilgilerim doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki 32bit Xp ye 4gb ram gördürmek neredeyse imkansız.. 4gb ram olan makinada ne fazla 3.75 gb gördürebilmişler bu da bir ton ayarın sonucunda olmuş ve ilginçtir ki verimli de olmamış çünkü page file ı komple kapatmak gerekmiş. Sana tavsiyem elindeki 1 gb rami satman ya da sıklıkla kullandığın programlar vista da çalışıyorlarsa ve ekran kartın aero özelliğini kaldırabilecekse ( tabii oyunlardanda feragat edebileceksen) 32 bit vista' ya geç. 4 gb ram kullanacağım diye 64 bit Xp ya da 64 bit Vista kullanman hiçte iyi olmaz zira 32 bit programların çoğu 64 bit te çalışmıyor çalışsa bile bu sefer driver sorunun olacak..

Kolay gelsin..

• 4 hafta sonra ...

virtual memory kapatmak da ne yapıyor?Makineyi hantallaştırıyor....bence deneme hiç...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...