Jump to content

Uefi Hakkında Yardım

mustafa2763
 Share

Recommended Posts

bilgisayarıma   uefi li win8. kuracamda uefi için bios ayarlarıyla ayarlama yapıyormuyuz yapıyorsak  hangi ayarları yapıyoruz yol gösterirmisiniz      bilgisayarım  dell inspiron 3521    leptop

Kurulum yapacağınız medya 64 bit Windows olmalı .

Bios ta   Uefi ayarlarını yapmalısınız .

Formatı Uefi olarak atabilmek için diskin Gpt olması gerekmekte yoksa UEFİ kurulum yaparken oluşması gereken bölümler oluşmaz doğrudan normal format atmış olursunuz .  Diski veri kaybı yaşamadan Gpt ye çevirmek için aşağıdaki konuma göz atabilirsiniz  .  

http://www.tnctr.com/topic/261789-mbr-to-gpt-ve-gpt-to-mbr-verileriniz-kaybolmasyn/

Kolay gelsin :)

Uefi format atıp atmadığınızı anlamak için Pc de Dİsk Yönetimini açın  ve EFI bölümü varsa(99 mb bildiğim )  sisteme Uefi format atılmıştır . 

Edited by conveys16

bütün disk  derken  C ..ve ...D  mi  siliyoruz.... mbr...ve gpt.. ney oldugunu bilmiyorum  yardım edermisin bu konuda

Selam

Eğer önceden Win8 kurulu bir sistem varsa muhtemelen disk birimi GPT formatındadır. UEFI sisteme ilk defa kurulacaksa, C: ve D: birimlerinin silinmesi lazım. Yani disk UEFI sisteme göre ayarlanıp HDD bütünlüğü GPT olarak dönüştürülmesi gerekmektedir.

@BIOS ayarlarından da, önyükleme bölümünden(eğer anakart destekliyorsa) Legacy + UEFI veya UEFI ayarları seçilerek F10 tuşu ile kaydedip yeniden başlatılması gerekir. Ayrıca UEFI kurulumu sadece 64-Bit sistemler için geçerlidir. Bu kurulum 32-Bit işletim sistemlerinde mümkün değildir.

Windows 7 64-Bit işletim sistemlerinde GPT birimleri şu şekilde gerçekleşir.

Sürücü 0 Bölümü 1 100 MB sistem

Sürücü 0 Bölümü 2 128 MB MSR (Ayrılmış) Bu birim UEFI yapılandırması dır.

Sürücü 0 Bölümü 3 HDD'nin geriye kalan birimidir ve buraya sistem kurulur. Yani C:\birimi. Eğer burası da tekrar bölünecekse bu da D:\birimi olarak belirlenir.

Windows 8 sistemlerde ise şöyle;

Sürücü 0 Bölümü 1 300-350 MB Kurtarma

Sürücü 0 Bölümü 2 100 MB sistem

Sürücü 0 Bölümü 3 128 MB MSR

Sürücü 0 Bölümü 4 HDD'nin geriye kalan birimidir ve buraya sistem kurulur. Yani C:\birimi. Eğer burası da tekrar bölünecekse bu da D:\birimi olarak belirlenir.

Şimdilik benden bu kadar.. Eğer kafanız karıştı veya daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin..

Kolay gelsin..

Windows 8 UEFI kurulumu: http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Selam

Eğer önceden Win8 kurulu bir sistem varsa muhtemelen disk birimi GPT formatındadır. UEFI sisteme ilk defa kurulacaksa, C: ve D: birimlerinin silinmesi lazım. Yani disk UEFI sisteme göre ayarlanıp HDD bütünlüğü GPT olarak dönüştürülmesi gerekmektedir.

@BIOS ayarlarından da, önyükleme bölümünden(eğer anakart destekliyorsa) Legacy + UEFI veya UEFI ayarları seçilerek F10 tuşu ile kaydedip yeniden başlatılması gerekir. Ayrıca UEFI kurulumu sadece 64-Bit sistemler için geçerlidir. Bu kurulum 32-Bit işletim sistemlerinde mümkün değildir.

Windows 7 64-Bit işletim sistemlerinde GPT birimleri şu şekilde gerçekleşir.

Sürücü 0 Bölümü 1 100 MB sistem

Sürücü 0 Bölümü 2 128 MB MSR (Ayrılmış) Bu birim UEFI yapılandırması dır.

Sürücü 0 Bölümü 3 HDD'nin geriye kalan birimidir ve buraya sistem kurulur. Yani C:\birimi. Eğer burası da tekrar bölünecekse bu da D:\birimi olarak belirlenir.

Windows 8 sistemlerde ise şöyle;

Sürücü 0 Bölümü 1 300-350 MB Kurtarma

Sürücü 0 Bölümü 2 100 MB sistem

Sürücü 0 Bölümü 3 128 MB MSR

Sürücü 0 Bölümü 4 HDD'nin geriye kalan birimidir ve buraya sistem kurulur. Yani C:\birimi. Eğer burası da tekrar bölünecekse bu da D:\birimi olarak belirlenir.

Şimdilik benden bu kadar.. Eğer kafanız karıştı veya daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin..

Kolay gelsin..

Windows 8 UEFI kurulumu: http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

şuan win.8 kurulu      GPT  li olup olmadıgına nerden bakabiliriz dede      :D

şuan win.8 kurulu      GPT  li olup olmadıgına nerden bakabiliriz dede       :D

Eğer çalışan bir sistem ise, çalıştıra Diskmgmt.msc yazarak disk birimlerini görebilirsiniz. Sistem çökmüş ise, kurulumu başlatarak resimdeki gibi HDD birimlerine geldiğinizde HDD birimleri aşağıdaki resim veya yaklaşık bir durumsa, sistem UEFI kurulmuştur evlat. :)

5RqdbD.png

Edited by Bay_KG

Sizin eklediğiniz alttaki resim üzerine gerekeni yazdım.
Kolay gelsin..

dqMDVZ.png

Arkadaslar bu komuya ilk attigim yorumda dediğim gibi eğer yerel disk C dışında diğer bölümlerde bilgileriniz verileriniz varsa diski komple silmek zorunda değilsiniz silmeden de Gpt ye dönüştürebilirsiniz . Yukarida attığım ilk yorumda ki linkte Gpt ye dönüştürmek ile ilgili konum var ona göz atınız ..