Jump to content

Termal Macunu Yeniledim Işlemci Kasıyor..

makpolat76
 Share

Recommended Posts

Laptobu alalı 4 yıl geçtiği için termal macununu yenilemek istedim, cooler master bi macun aldım. Pc nin içini açtığımda gerçekten işlemci ve ekran kartı üzerindeki macun kurumuştu ve gerçekten pc oyunlarda eskisinden kötü bir hal almaya başlamıştı. Kurumuş olan macunu düzgün bir şekilde temizledim, aldığım termal macunu ikisinede sürdüm. Sonra pc yi açtım, genellikle oynadığım world of tanks oyununa girdim, oyuna girdikten 5 dkika kadar sonra fanın aşırı bir şekilde dödüğünü fark ettim ve önceden bu oyunda bu kadar dönmüyordu. Macunu az sürdüm zannederek tekrar pc yi söküp biraz daha macun ekledim. Tekrar oyunu açtım fakat yine fan aşırı şekilde çalışıyordu, oyunu kapattım görev yöneticisini açtım performansda cpu kullanımına baktım %100 den aşağıya inmiyor. Pc aşırı cpu kullanmaya başladı bende pc yi kapattım tamamen. Şuan tekrar oyun açmaya korkuyorum, sizce sorun neden olabilir ? termal macun mu kötü yoksa ben mi bir yerde yanlışlık yaptım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Edited by makpolat76

@ossolak33 dediğine katılmıyorum bende sürekli pc açıp temizlik yapıyorum ve benim kendi deneyimlerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim... laptop açma yani sökme işleminde bazı bileşenleri önceden ayırmak lazım örneğin BIOS pili , RAM, HDD ve Wi-fi çipi vs. önemli nokta şu BİOS piili sistemden ayrıldığı için ayarlar sıfırlanıyor yani senin yapman gereken şey BİOS yazılımını tekrar kurmakla hal olur. 

Aynı sorunu bende çok defa yaşadım ve bios yazılımını yükleyerek halletim.

oyun kapalıyken 100de 100 cpu kullanımının 2 açıklaması vardır

1.si ve en kötüsü mbr'ye yerleşen sağlam bir virüs yemişsindir (klasör isimleriyle aynı .exeler vardır her yerde)

ama ben bu ihtimalde durmak istemiyorum çünkü genelde xp'de çalışır bu virüs

ve zaten sen temizleyemezsin bunu hard format lazım + dosyalarından exeleri çıkartıcağın için programların hepsi gider

2.si macunu kalın sürmüş olabilirsin termal macun çok ince olucak şekilde sürülür kalın değil! ısıda cpu kullanımını yüksek göstertebilir